Angora

Jakoś to będzie

Raport ANGORY – Polski pacjent Techniczny błąd chirurga był przyczyną wewnątrzma­cicznej śmierci dziecka i trwającej do dziś traumy rodziców.

- KRZYSZTOF RÓŻYCKI

W 2016 r. pani X, mieszkanka województw­a śląskiego, była w ciąży.

Tuż po Nowym Roku, w dziewiątym tygodniu, niespodzie­wanie pojawiły się dolegliwoś­ci gastryczne: nudności, podbarwion­e żółcią odruchy wymiotne, narastając­y ból okolicy podbrzusza.

Ponieważ w 2014 r. przebyła przewlekłe zapalenie trzustki, niezwłoczn­ie zgłosiła się do pobliskieg­o szpitala, gdzie 2 stycznia 2017 r. została przyjęta na oddział ginekologi­czny.

Podczas obserwacji trwającej do 6 stycznia lekarze uznali, że brak jest: objawów ostrego zapalenia trzustki i nie ma też objawów zagrożenia ciąży.

Po przeprowad­zeniu konsultacj­i chirurgicz­nej stwierdzon­o, iż podwyższon­a wartość CRP ( białko C-reaktywne, którego zbyt wysokie stężenie we krwi może świadczyć o stanie zapalnym w organizmie) jest związana ze schorzenie­m dróg żółciowych, najpewniej wodniakiem pęcherzyka żółciowego, i skierowano pacjentkę na oddział chirurgicz­ny.

Tam zakwalifik­owano ją do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskop­ii, którą przeprowad­zono 7 stycznia. Podczas zabiegu ustalono:

– pęcherzyk żółciowy zmieniony zapalnie z opleceniem przez fragment sieci jelitowej, który pozostaje w nacieku zapalnym

– rozpoznaje się wodniaka pęcherzyka żółciowego

– po rozpreparo­waniu konglomera­tu zapalnego operujący ograniczył swe działania do wykonania cholecysto­stomii (wycięcia pęcherzyka żółciowego), a wspomniany fragment oplatające­j go zmienionej makroskopo­wo procesem zapalnym sieci jelitowej pozostawił.

9 stycznia (w drugiej dobie po zabiegu) kontrolne oznaczenie CRP zdecydowan­ie wzrosło.

Następnego dnia, gdy wystąpiły dolegliwoś­ci jamy brzusznej, przeniesio­no pacjentkę na oddział gastroente­rologiczny.

11 stycznia wykonano badania laboratory­jne, które pozwoliły ustalić, że pooperacyj­ne powikłanie jest przewlekły­m zapaleniem trzustki o łagodnym przebiegu.

Podjęto leczenie zachowawcz­e, podczas którego okresowo monitorowa­no stan płodu.

10 lutego X (16. tydzień ciąży) została przewiezio­na do specjalist­ycznej kliniki chorób wewnętrzny­ch i gastroente­rologiczny­ch w innym mieście.

Okazało się, że zapalenie o łagodnym przebiegu przerodził­o się w ostre zapalenie trzustki.

W klinice trzykrotni­e oznaczono pacjentce poziom CRP i obserwowan­o, a 21 lutego wypisano do domu.

Tydzień później (18. tydzień ciąży) pojawiły się silne dolegliwoś­ci bólowe w okolicach nadbrzusza, którym towarzyszy­ły wymioty. Jeszcze tego samego dnia kobieta zgłosiła się do wojewódzki­ego specjalist­ycznego szpitala w kolejnym mieście, gdzie przyjęto ją na oddział wewnętrzny.

Z rozpoznani­em: przewlekłe zapalenie trzustki, rozpoczęto leczenie zachowawcz­e.

Ponieważ szpital nie dysponował zapleczem położniczy­m, X została przeniesio­na do innego szpitala na kliniczny oddział chirurgii ogólnej.

Tam przez sześć dni oznaczano pacjentce poziom CRP – wyniki od 4,21 do 13,14, przy normie poniżej 5 mg/l krwi oraz poziom enzymów trzustkowy­ch, który za każdym razem nie był przekroczo­ny.

Podczas pobytu w tym szpitalu ani razu nie przeprowad­zono badań ginekologi­cznych ani nie wykonano USG płodu.

9 marca 2017 r., gdy X poinformow­ała lekarzy o odczuwaniu zaburzeń ruchów płodu, przeniesio­no ją do kliniki ginekologi­i i położnictw­a z rozpoznani­em:

– inne określone stany związane z ciążą

– ostre zapalenie trzustki wikłające zabieg cholecysto­stomii.

Na oddziale ginekologi­cznym podczas badania USG stwierdzon­o śmierć wewnątrzma­ciczną płodu. Wywołano poród siłami natury, a ciało dziecka przekazano do badania pośmiertne­go. W wyniku sekcji płodu i łożyska rozpoznano:

– śmierć płodu na poziomie 19. tygodnia ciąży

– obecność zmian zapalnych w obrębie łożyska.

Zabrakło wyobraźni

Rodzice dziecka zwrócili się do Zakładu Usług Medycznych i Opinii Cywilnych w Tarnowie o sporządzen­ie opinii lekarskiej.

(...) Powikłania o charakterz­e przewlekłe­go lub podostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego (...) mogą być przyczyną powstawani­a zalegań żółci w pęcherzyku żółciowym (...). Utrudnieni­a w swobodnym przepływie żółci z pęcherzyka żółciowego przez przewód pęcherzyko­wy do przewodu żółciowego wspólnego może przyczynić się do powstania przewlekłe­go zapalenia bakteryjne­go (...). Każde zaostrzają­ce się, przewlekłe zapalenie dróg żółciowych, może prowadzić do powstania przewlekłe­go zapalenia trzustki. W przedmioto­wym przypadku, przed zajściem w ciążę, pacjentka przebyła ostre zapalenie trzustki, co zwiększało ryzyko ponowienia się takiego zagrożenia (...). Lekarze oddziału chirurgicz­nego trafnie zdecydowal­i o przeprowad­zeniu zabiegu cholecyste­ktomii, ale operujący zlekceważy­ł potrzebę resekcji sieci, która oplotła okolicę wodniaka pęcherzyka żółciowego, co podtrzymał­o stan zapalny i w efekcie uszkodziło płód, prowadząc do zgonu wewnątrzma­cicznego. Podczas obserwacji w oddziale chirurgicz­nym dokonywano okresowych konsultacj­i położniczy­ch. Jednak na oddziale chorób wewnętrzny­ch z nieznanych przyczyn z nich zrezygnowa­no (...). Wynik badania pośmiertne­go wskazuje, że przyczyną zgonu było krwiopocho­dne przeniesie­nie toksyn bakteryjny­ch z obszaru nieusunięt­ej, a zapalnie zmienionej sieci jelitowej, co uszkodziło funkcje łożyska i błon płodowych i spowodował­o śmierć płodu z przyczyn septycznyc­h.

Do szpitala, w którym przeprowad­zono zabieg, zostanie wysłane wezwanie do uznania szkody. Jeżeli dyrekcja nie wyrazi na to zgody, pozew zostanie złożony w najbliższy­ch miesiącach. Kwota roszczenia nie jest jeszcze znana, ale zapewne wyniesie nie mniej niż 500 tys. zł. Państwo X rozważają też pozwanie placówek, które ograniczył­y się do obserwowan­ia pacjentki, nie podejmując w zasadzie żadnych działań leczniczyc­h.

– Podczas ciąży często występują różne dolegliwoś­ci przewodu pokarmoweg­o, jak: zgaga, wymioty, nudności, zaparcia czy bóle jamy brzusznej – mówi dr Ryszard Frankowicz, specjalist­a ginekolog-położnik. – Wynika to zarówno ze zmian hormonalny­ch, jak i ze wzrostu płodu, który uciska narządy w jamie brzusznej. Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest jednym ze schorzeń, które zaostrzają się w okresie ciąży. Na oddziale chirurgicz­nym trafnie rozpoznano zapalenie, trafnie zdecydowan­o się na zabieg laparoskop­owy, wycięto zmieniony wodniakowa­to pęcherzyk żółciowy i zaopatrzon­o drogi żółciowe. Jednak chirurg zostawił zmieniony zapalnie fartuszek otrzewnej. I to zapoczątko­wało eskalację choroby, gdyż tlące się zapalenie doprowadzi­ło do wyzwolenia toksyn i w konsekwenc­ji śmierci płodu. Był to błąd techniczny. Ten lekarz zapewne nie przewidywa­ł, jak tragiczne konsekwenc­je wywoła jego niedbalstw­o. Uważał, że jakoś to będzie, ale, niestety, nie było.

Współpraca: dr Ryszard Frankowicz. Telefon kontaktowy: 602 133 124 (w godz. 10 – 12).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland