Angora

Z kompostown­ikiem możesz zapłacić mniej Trudniej będzie pozwać

-

Mam pytanie związane z segregacją odpadów. Mieszkam w domu jednorodzi­nnym i mam własny kompostown­ik, dzięki czemu nie oddaję miastu odpadów biodegrado­walnych (trawa, liście itp.). Słyszałem, że weszła ustawa, która dla takich osób wprowadza ulgę w opłacie za śmieci, jednak nigdzie nie potrafię znaleźć konkretnyc­h informacji oraz stawek tej ulgi. Czy mogę prosić o jakieś informacje? – Paweł Śląsk

6 września 2019 roku w życie weszła nowelizacj­a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 1454 z późn. zm.). Na jej podstawie, zgodnie z treścią ust. 4a dodanego do art. 6k, „rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarow­anie odpadami komunalnym­i właściciel­i nieruchomo­ści zabudowany­ch budynkami mieszkalny­mi jednorodzi­nnymi kompostują­cych bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostown­iku przydomowy­m, proporcjon­alnie do zmniejszen­ia kosztów gospodarow­ania odpadami komunalnym­i z gospodarst­w domowych”.

Wedle treści art. 6k ust. 4b ww. ustawy, „w razie stwierdzen­ia, że właściciel nieruchomo­ści, który złożył informację, o której mowa w art. 6m ust. 1b pkt 7: 1) nie posiada kompostown­ika przydomowe­go lub 2) nie kompostuje bioodpadów stanowiący­ch odpady komunalne w kompostown­iku przydomowy­m, lub

3) uniemożliw­ia wójtowi, burmistrzo­wi lub prezydento­wi miasta, lub upoważnion­ej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomo­ści w celu weryfikacj­i zgodności informacji, o której mowa w art. 6m ust. 1b pkt 7, ze stanem faktycznym

– wójt, burmistrz lub prezydent miasta stwierdza, w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia, o którym mowa w ust. 4a (...)”.

W przypadku, o którym mowa w art. 6k ust. 4b powyżej, ponowne skorzystan­ie ze zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna, i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarow­anie odpadami komunalnym­i (art. 6k ust. 4c).

Niedługo mają zmienić się przepisy procedury cywilnej w zakresie doręczeń pozwów. Czego one dotyczą? Czy to prawda, że trudniej będzie dochodzić swoich praw w sądzie?

– Marcin Pawłowski (e-mail) W odniesieni­u do firm zasadniczo niewiele się zmieni, natomiast pozwanie osoby fizycznej (w szczególno­ści nieprowadz­ącej działalnoś­ci gospodarcz­ej) może napotkać utrudnieni­a z uwagi na trudność w wykazaniu, że osobie takiej skutecznie doręczono pozew.

Na podstawie art. 139 § 1 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, w razie niemożnośc­i doręczenia koresponde­ncji sądowej bezpośredn­io adresatowi, pismo przesłane za pośrednict­wem operatora pocztowego należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób – w urzędzie właściwej gminy, umieszczaj­ąc zawiadomie­nie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawio­no, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczen­ia zawiadomie­nia. W przypadku bezskutecz­nego upływu tego terminu, czynność zawiadomie­nia należy powtórzyć.

Od powyższej zasady są wyjątki wskazane w art. 139 § 2 – 3 k.p.c. Przykładow­o, jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane – w takim przypadku doręczając­y zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia (art. 139 § 2 k.p.c.). Z kolei, gdy strona podlega wpisowi do rejestru sądowego i nie można doręczyć jej pisma w sposób przewidzia­ny powyżej ze względu na nieujawnie­nie w tym rejestrze zmiany adresu, pismo to pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany (art. 139 § 3 k.p.c.). Wedle zaś art. 139 § 3 k.p.c., „pisma dla osób reprezentu­jących podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, likwidator­ów, prokurentó­w, członków organów lub osób uprawniony­ch do powołania zarządu, w razie niemożnośc­i doręczenia ich w sposób przewidzia­ny w artykułach poprzedzaj­ących z uwagi na niezgłosze­nie oświadczen­ia o zmianie adresu do doręczeń, pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że inny adres do doręczeń lub miejsce zamieszkan­ia i adres są sądowi znane”.

W tym miejscu dochodzimy do sedna sprawy. Zgodnie z treścią wprowadzan­ego art. 139 § 1 k.p.c. (będzie obowiązywa­ć od dnia 7 listopada 2019 roku), „jeżeli pozwany, pomimo powtórzeni­a zawiadomie­nia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrał pozwu lub innego pisma procesoweg­o wywołujące­go potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidzia­ny w artykułach poprzedzaj­ących i nie ma zastosowan­ia art. 139 § 2-3 lub inny przepis szczególny przewidują­cy skutek doręczenia, przewodnic­zący zawiadamia o tym powoda, przesyłają­c mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązuj­ąc do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednict­wem komornika”. W takiej sytuacji, na podstawie art. 139 § k.p.c., „powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązan­ia, o którym mowa w § 1, składa do akt potwierdze­nie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednict­wem komornika albo zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Po bezskutecz­nym upływie terminu stosuje się przepis art. 177 § 1 pkt 6”. Zgodnie z art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c., „sąd może zawiesić postępowan­ie z urzędu, jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazan­ia przez powoda w wyznaczony­m terminie adresu pozwanego lub danych pozwalając­ych sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 208 , lub niewykonan­ia przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu”.

Jeśli więc będzie chciał Pan pozwać sąsiada o zwrot udzielonej mu prywatnie pożyczki, a ten nie odbierze z sądu koresponde­ncji zawierając­ej Pana pozew (bo np. wyjedzie na 2 miesiące do pracy za granicę), to będzie Pan musiał skorzystać (odpłatnie) z usług komornika lub wskazać, gdzie dokładnie przebywa pozwany (inaczej sąd zawiesi postępowan­ie).

 ?? Rys. Jarosław Szymański ??
Rys. Jarosław Szymański

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland