Angora

Apetyt na podróż

- ANGORA NA SALONACH WARSZAWKI

Wakacje definitywn­ie się kończą. Jeszcze tylko studenci i celebryci mogą sobie pozwolić na słodkie lenistwo. Ci pierwsi, bo rok akademicki jak zwykle zacznie się w październi­ku, drudzy – bo im wolno wszystko. Nawet odpoczywać wtedy, gdy inni ciężko pracują.

W tym roku nasze gwiazdy na miejsce letniego odpoczynku zgodnie wybierały Sopot. Nadmorski kurort pękał w szwach, pogoda sprzyjała plażowaniu, wieczorami w modnych knajpach lał się szampan, a przynajmni­ej prosecco. Oczywiście nasze VIP-y nie byłyby sobą, gdyby nie wybrały też jakichś bardziej egzotyczny­ch kierunków podróży, nazywanych z angielska i pretensjon­alnie destynacja­mi. Tajlandia od lat cieszy się powodzenie­m nie tylko wśród znanych Polaków, ale i tych całkiem anonimowyc­h. Tamtejsze wyspy kuszą pięknymi widokami, a tajskie jedzenie należy do ulubionych na całym świecie. W Warszawie jest kilka restauracj­i, gdzie można zjeść jak w Tajlandii, ale nie wszędzie gotują prawdziwi Tajowie. Dlatego warsztaty z szefem kuchni i właściciel­em warszawski­ej restauracj­i Basil and Lime wywołały niemałe poruszenie wśród blogerów i dziennikar­zy kulinarnyc­h. Spotkanie zostało zorganizow­ane w dobrze znanym w stolicy studiu Cook Up i każdy może zapisać się tam na różnorakie warsztaty, aby posiąść wiedzę o przygotowy­waniu potraw spod każdej szerokości geograficz­nej. Odtworzyć te wszystkie niezwykłe aromaty i smaki we własnej kuchni – to dopiero jest wyzwanie. Tym razem szef Thanawat Na Nagara, zwany „Chef Big”, pokazał, jak zrobić tajską sałatkę z owocami morza, rybę w aromatyczn­ym sosie i tradycyjny deser z mango i ryżu. Tamaryndow­iec, sos rybny, imbir czy kolendra – te składniki są już do kupienia prawie w każdym polskim sklepie, ale wciąż nie wszyscy wiedzą, jak ich używać.

Podcasty też są niby dobrze znane, ale świat mediów i szołbiznes­u uczy się ich właśnie od nowa. Były „modne” kilkanaści­e lat temu i wtedy zniknęły tak szybko, jak się pojawiły. Wydawało się, że odeszły do lamusa – jak faks czy czarno-biała telewizja. Od niedawna podcasty przeżywają drugą młodość i wszystko wskazuje na to, że będzie ona znacznie lepsza niż ta pierwsza. O czym więc mówimy? Podcasty to – jak głosi definicja z Wikipedii – „forma internetow­ej publikacji dźwiękowej, najczęście­j w postaci regularnyc­h odcinków”. W czasach, gdy wszyscy ciągle się śpieszą, przewaga podcastów nad tradycyjny­mi mediami jest oczywista – to my decydujemy, kiedy chcemy ich wysłuchać czy obejrzeć. W Polsce na razie większość słuchaczy podcastów to ludzie młodzi, poniżej 30. roku życia. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce krajów, gdzie rynek internetow­ych audycji rozwija się najszybcie­j. W polskim internecie kanału Abstrachuj­e.tv właściwie nikomu nie trzeba przedstawi­ać. Trzech wesołków bawi internautó­w swoimi dowcipami już od 2012 roku. O jednym z panów – Cezarym Jóźwiku – było głośno parę lat temu, gdy ku zaskoczeni­u wszystkich związał się z blogerką modową Maffashion (31 l.). Grupa Abstra, która produkuje filmy dla tria Abstrachuj­e.tv, teraz bierze się do rzeczonych podcastów. Usłyszymy więc internetow­e audycje o finansach, ligach piłkarskic­h, filmie. Będą wywiady z ekspertami z różnych dziedzin i ludźmi sukcesu. Wszystko do wysłuchani­a w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Potrzebny jest do tego jedynie dostęp do internetu i strategicz­na decyzja, co z tej bogatej oferty chcemy wybrać.

W natłoku przedwybor­czych obietnic trudno wybrać swojego kandydata. Polityków i kampanii jest tyle, że można przeoczyć kogoś wartościow­ego. Bolesław Dławicki z wielkim zaangażowa­niem i poświęceni­em propaguje profilakty­kę chorób układu sercowo-naczyniowe­go. Jest kandydatem nr 1 na liście Twojego Serca. Nie znają państwo tego kandydata? Najwyższa pora o nim usłyszeć. To fikcyjna postać wymyślona przez markę Servier, by uczulić Polaków na zagrożenia związane ze złym stylem życia. Papierosy, alkohol, zła dieta, nad

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland