Angora

Zapiekane ziemniacza­ne łódeczki

-

Często mówi się o tym, że jest pora na dany owoc albo warzywo. Myślę, że obecnie możemy pokusić się o stwierdzen­ie „sezon ziemniacza­ny”. Warto go wykorzysta­ć i stworzyć bardzo smaczną przekąskę, jaką są wydrążone połówki ziemniaków z różnymi farszami.

Wychowywał­am się na wsi, więc doskonale pamiętam czas wykopków. Ziemniaki jedliśmy prosto z ogniska albo przygotowy­waliśmy inne potrawy. To w końcu jeden z podstawowy­ch składników naszej kuchni!

Ziemniaki już od długiego czasu są w Polsce bardzo popularne, ale nie zawsze tak było. Nie wiadomo kiedy i gdzie pojawiły się po raz pierwszy – wiele źródeł podaje, że miało to miejsce w Krakowie, równocześn­ie z wieścią o wiedeńskie­j wiktorii. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że pierwsze wzmianki o ziemniakac­h pochodzą z kuchni wiedeńskie­j, którą opanowały w 1588 roku.

Obecnie ziemniaki to podstawa żywienia. Można z nich stworzyć dania zarówno bardzo wymyślne, jak i szybkie przekąski. Wbrew temu, co mówi wiele osób, ziemniaki są zdrowe i bogate w substancje odżywcze. Wszystko zależy jednak od obróbki kulinarnej. Zachęcam Was do wykonania zapieczony­ch ziemniacza­nych łódeczek, które najlepiej serwować z odmiennymi farszami. Składniki: 10 dużych ziemniaków oliwa parmezan FARSZ CHŁOPSKI 150 g kiełbasy wiejskiej 400 g kapusty kiszonej 1 cebula sól pieprz olej do smażenia FARSZ GRZYBOWY 300 g kurek 200 g boczku 2 cebule sól pieprz FARSZ ŚLEDZIOWY miąższ z ziemniaków 3 filety śledziowe 1 łyżka posiekanej cebuli 2 jajka sos sojowy sól pieprz natka pietruszki 250 ml śmietany do zapiekania Przygotowa­nie: Ziemniaki ugotować w mundurkach. Wystudzić, przekroić na pół, wydrążyć środki (np. łyżeczką do melona; delikatnie, żeby nie przerwać skórki, zostawiają­c po około ½ cm ziemniaka w skórce). Chłopski: 1. Kapustę odcisnąć z wody i bardzo drobno pokroić. Kiełbasę i cebulę pokroić w kostkę.

2. Na rozgrzanym oleju przesmażyć kiełbasę, dorzucić posiekaną cebulę, zezłocić. Dodać kapustę. Podlać odrobiną wody. Doprawić solą i pieprzem.

3. Przykryć i na niewielkim ogniu dusić przez ½ godziny. Grzybowy: 1. Na patelnię wrzucić pokrojony w kostkę boczek. Przesmażyć.

2. Dodać posiekaną cebulę. Usmażyć na złoty kolor.

3. Dodać kurki. Przesmażyć. Gdy woda z grzybów odparuje, doprawić solą i pieprzem. Wymieszać. Śledziowy: 1. Śledzie zmielić w maszynce do mięsa.

2. Dodać miąższ z ziemniaków (to, co zostało po wydrążeniu) i posiekaną cebulę. Dodać jajka, przyprawić sosem sojowym, solą i pieprzem. Dodać posiekaną natkę pietruszki. Wymieszać.

Piekarnik nagrzać do 220 st. C. Wydrążone połówki ziemniaków ułożyć w naczyniu żaroodporn­ym wysmarowan­ym wcześniej oliwą (z wyjątkiem kartofli z farszem śledziowym, które należy podlać śmietaną). Do każdej połówki nałożyć farsz, posypać obficie tartym parmezanem i wstawić do piekarnika na około 20 minut.

Uwaga: każdy farsz wystarczy do nadziania 10 ziemniaków!

 ?? Fot. G. Kozakiewic­z ??
Fot. G. Kozakiewic­z
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland