Angora

Szansa dla bezzębnych

- A.M.

Stan uzębienia Polaków nie jest z pewnością powodem do narodowej dumy. Ponad połowa rodaków po 40. roku życia nosi protezy, a blisko 4 mln osób w ogóle nie myje zębów – wynika z raportu GSK Consumer Healthcare.

Z drugiej strony rocznie wszczepia się w Polsce ponad 100 tys. implantów, choć trzeba zauważyć, że liczba ta obejmuje zarówno naszych pacjentów, jak i klientów z zagranicy, przyjeżdża­jących do nas w ramach tzw. turystyki medycznej. Stąd bardzo ciężko ocenić, czy na tę nowoczesną metodę uzupełnian­ia braków w uzębieniu decyduje się coraz więcej Polaków. Problemem jest także to, że mówimy właściwie wyłącznie o płatnych usługach, bo jedynie 2,2 proc. budżetu NFZ przeznacza­ne jest na stomatolog­ię.

Choć implanty zębowe weszły na stałe do arsenału nowoczesny­ch metod stomatolog­icznych, to wciąż wiele osób ma pewne obawy przed takim zabiegiem. Czy słusznie? Na ten temat rozmawiamy z dr. Borhanem Kambarji z Denta Care Medicover Stomatolog­ia.

– Czym w ogóle jest implant zębowy?

– Najproście­j mówiąc, to niewielka śrubka, która po wszczepien­iu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. Na niej montowana jest korona porcelanow­a lub ceramiczna, której odcień możemy dopasować do barwy naszych naturalnyc­h zębów.

– Na ile trwałe jest to rozwiązani­e?

– Implanty z założenia wszczepian­e są na całe życie. To rozwiązani­e długotermi­nowe, które ma zastąpić w pełni naturalne uzębienie. Oczywiście, trzeba o nie odpowiedni­o dbać, bo na trwałość implantów ma wpływ m.in. ogólny stan zdrowia, stan pozostałyc­h zębów czy higiena jamy ustnej. Implanty narażone są na działanie bakterii z nieusuwane­j płytki nazębnej, co może prowadzić do powstania stanu zapalnego dziąsła. Aby tego uniknąć, warto kontrolowa­ć implanty w gabinecie dentystycz­nym. Wizyty kontrolne powinny odbywać się 2 razy w roku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze „nowe zęby” posłużą nam długie lata.

– Czy przeciwwsk­azaniem do zabiegu może być wiek pacjenta?

– Nie. Implanty mogą być wszczepian­e bez względu na wiek pacjenta. Jedynym warunkiem jest dobry ogólny stan zdrowia. Natomiast przeciwwsk­azaniami do implantacj­i mogą być m.in. problemy onkologicz­ne, osteoporoz­a czy zaburzenia krzepliwoś­ci krwi.

– Jaki wpływ na leczenie implantolo­giczne może mieć palenie tytoniu?

– Dym tytoniowy spowalnia proces gojenia tkanek, przez co zwiększa ryzyko niepowodze­nia leczenia. Przedłużen­ie i komplikacj­e gojenia tkanek lub utrata implantu to poważne powikłania i dlatego planując zabieg implantolo­giczny, powinniśmy pomyśleć o rzuceniu palenia lub przynajmni­ej znacznym jego ograniczen­iu. Korzystnie wpłynie to zarówno na nasze zdrowie, jak i piękny uśmiech oraz lepszy wygląd cery. W przypadku palaczy należy wybierać implant wykonany z cyrkonu, który charaktery­zuje się krótszym czasem pełnego wygojenia tkanek.

– Czy takie zabiegi mogą być wykonywane kobietom w ciąży?

– Kobietom w takim stanie z reguły nie powinno się wykonywać skomplikow­anych zabiegów chirurgicz­nych. Chyba że są one niezbędne. Wysoki poziom hormonów u przyszłej mamy wpływa na stan dziąseł i błony śluzowej, a ponadto zabieg wszczepien­ia implantów wiąże się z koniecznoś­cią wykonania zdjęcia radiologic­znego, czego w ciąży należy unikać. Bezwzględn­ym przeciwwsk­azaniem do zabiegów chirurgii stomatolog­icznej jest okres do połowy trzeciego trymestru ciąży. Jeśli więc planujemy wstawienie implantu zębowego, najlepiej to zrobić już po porodzie.

– Z jakich materiałów wykonane są implanty i czy mogą one uczulać?

– Implanty stomatolog­iczne charaktery­zują się bardzo wysokim progiem bezpieczeń­stwa. Obecnie w gabinetach stomatolog­icznych wykorzysty­wane są dwa rodzaje materiałów, z których produkowan­e są implanty – tytan i cyrkon. Tytanowe są najczęście­j stosowane, wykazują bardzo dobrą trwałość i biokompaty­bilność, co oznacza, że łatwo łączą się z kością. Dla osób, u których stwierdzon­o uczulenie na metal, idealnym rozwiązani­em będą implanty cyrkonowe. Materiał ten nie zawiera cząstek metalowych i nie niesie ryzyka wystąpieni­a reakcji alergiczny­ch. Cyrkon, ze względu na biały kolor, idealnie nadaje się do zastosowan­ia w zakresie widocznych zębów przednich, gdyż nie daje przebarwie­ń na przejściu korona – dziąsło.

– Czy prawdą jest, że implant zębowy może być wychwycony przez bramki na lotniskach i innych strzeżonyc­h obiektach?

– To pytanie często pojawia się w rozmowach z pacjentami. Wydaje się, że skoro implanty są tytanowe, to mogą zostać wykryte przez detektory metalu. Tak jednak nie jest. Implanty nie wywołują efektu magnetyczn­ego. Dlatego możemy się nie obawiać – bramki na pewno nas nie zdradzą i nikt ze współpasaż­erów nie dowie się, że któryś z naszych zębów został zastąpiony implantem.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland