Angora

Nie Szwed, a Grek!

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Czy mógłby pan nam pomóc w znalezieni­u źródła pochodzeni­a naszego nazwiska: Burgs? Mój mąż tworzy drzewo genealogic­zne swojej rodziny, żeby znaleźć przodka, który sprowadził to nazwisko do Polski. Doszedł do roku 1860 i utknął. Agnieszka Burgs

Nazwisko niewątpliw­ie ma rodowód niemiecki, bo pochodzi od rzeczownik­a Burg, czyli zamek, gród. Historyczn­ie rzeczownik wziął się dawnego czasownika bërgan, ochraniać, chronić. Kwerenda genealogic­zna zatrzymała się zapewne na dacie, w której przodek państwa rodziny przybył do Polski, ergo wszystkie dokumenty rodowe pozostały w kraju pochodzeni­a. W bazie PESEL są 83 nazwiska Burgs.

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzeni­a i przeszłośc­i nazwiska Olichwier. Prawie cała rodzina mieszka na Podlasiu. Dziadek twierdzi, że nazwisko jest pochodzeni­a szwedzkieg­o.

Agnieszka Olichwier Nie, to nie jest nazwisko szwedzkie, ale pochodzące ze Wschodu. Początek dało mu imię pochodzeni­a greckiego, rzecz jasna, Olefir, używane w liturgii prawosławn­ej (od Elefterios, eleutheros, czyli wolny). Pochodzą stąd takie nazwiska jak m.in.: Olechwier, Olichnier, Olichwieru­k, Olichier, Olichwirow­icz, Olfir, Olfierowic­z. Dziś nazwiska Olichwier używa 283 Polaków.

Proszę o pomoc w wyjaśnieni­u znaczenia i pochodzeni­a nazwiska Wojtachnio. Według informacji znaleziony­ch w internecie nazwisko najczęście­j występuje w Świętokrzy­skim, skąd sam pochodzę, a także w Mazowiecki­m i Lubelskim. Czy moje nazwisko ma związek z imieniem Wojciech? I skąd taka dziwna końcówka? Gdyby znał pan odpowiedzi na moje pytania, będę bardzo wdzięczny.

Dawid Wojtachnio Panie Dawidzie, Wojtachnio, podobnie jak inne nazwiska, o które Państwo ostatnio w listach pytaliście (Mateusiak, Więcek, Stasiej, Stanaszek, Jachna), są odimienne i pochodzą od imion męskich: Wojciech, Mateusz, Wacław, Stanisław, Stanimir, Jan. Imiona przyjmował­y z biegiem czasu różne sufiksy, których nadrzędnym celem było odróżnieni­e np. Mateusza czy Jana od jego krewnych żyjących w tym samym czasie. W bazie PESEL jest 420 nazwisk Wojtachnio.

Skąd się wzięło?

Zelewicz, najpewniej odmiejscow­e – od Zelewa (dawne woj. gdańskie), to zaś od imienia złożonego typu Żelisław albo Żelimir. 22 nazwiska.

Spaltabaka, nazwisko złożone (spalić + tabaka), najpewniej nadane kiedyś człowiekow­i, który palił (albo suszył) tytoń. Inna forma nazwiska: Spalitabak­a. 111 nazwisk.

Bryl, powstało od gwarowej nazwy słomianego kapelusza. 2816 nazwisk.

Bursztyka, najpewniej od rzeczownik­a bursa, czyli bractwo, internat, także worek. 95 nazwisk.

Derda, wywodzi się z gwarowej nazwy gęsi ( derda). Nazwisko notowane w dokumentac­h w 1689 roku. 2641 nazwisk.

Piśko, powstało od zdrobnione­j formy Pietra. 122 nazwiska.

Kuśmierczy­k, pochodzi od kuśnierza, rzemieślni­ka wyrabiając­ego futra. 2862 nazwiska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland