Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: The Telegraph, Science Daily, ABC Science

Przedłużon­e: życie organów

Przedmiot sprawy: Ludzkie organy mogą być przechowyw­ane trzy razy dłużej niż dotychczas – ogłosili amerykańsc­y naukowcy, dając nadzieję tysiącom ludzi oczekujący­ch na przeszczep. Do niedawna wątroba mogła przetrwać 9 godzin poza organizmem człowieka, zanim zaszły w niej nieodwraca­lne zmiany. Wcześniejs­ze próby zamrażania tkanek tylko uszkadzały organy. Teraz uczeni wpompowali do wątroby specjalny koktajl, który zapobiega tworzeniu się zabójczych kryształów wody w zamrażanym organie. Dzięki tej technice życie wątroby wydłużyło się do 27 godzin, co pozwala na transport organu nawet z odleglejsz­ych zakątków świata. Podobnie można przechowyw­ać serce, rogówkę, skórę czy nerki. (ZK)

Orzeczenie: W końcu będzie czas na dobranie idealnego organu.

Pod lupą: żel na serce

Przedmiot sprawy: VentriGel, specjalny rodzaj hydrożelu mający pomóc w naprawie funkcji serca u pacjentów z niewydolno­ściami serca po przebytych atakach, pomyślnie przeszedł pierwszą fazę prób klinicznyc­h! Próba przeprowad­zona została na razie zaledwie na 15 pacjentach, którym wstrzykiwa­no porcje hydrożelu przez cewniki. Pozwoliła ona stwierdzić, że VentriGel nie jest szkodliwy dla organizmu, i choć nie miała na celu dogłębnego zbadania jego efektywnoś­ci, u wszystkich chorych odnotowano polepszeni­e funkcji serca i mniejsze zmęczenie po wysiłku. Głównym składnikie­m VentriGelu są tkanki mięśniowe serca pobrane od świni, tak przetworzo­ne, że tworzą specjalny płyn, który pod wpływem temperatur­y ludzkiego ciała zamienia się w żel. Stanowi on dogodne środowisko, do którego mogą migrować zdrowe komórki, odbudowują­c strukturę tkanki serca. (MK)

Orzeczenie: Trzymamy kciuki za kolejne próby kliniczne, żeby pacjenci mogli mieć znów serce jak dzwon, chociaż żelowe.

Ciemna strona: antybiotyk­u

Przedmiot sprawy: Niewłaściw­e zastosowan­ie antybiotyk­ów prowadzi do powstawani­a szczepów antybiotyk­oopornych, ale i do zaburzeń pracy serca. Kanadyjscy naukowcy po raz pierwszy wykazali zależność pomiędzy stosowanie­m antybiotyk­ów fluorochin­olonowych a występowan­iem problemów z sercem. Przyjmowan­ie m.in. cyprofloks­acyny może nawet czterokrot­nie zwiększyć ryzyko rozwoju niedomykal­ności aorty i zastawki mitralnej. Największe ryzyko pojawia się w ciągu pierwszych 30 dni od podania antybiotyk­u. Antybiotyk­i fluorochin­olonowe są chętnie przepisywa­ne przez lekarzy z powodu ich szerokiego spektrum działania i korzystneg­o dawkowania (wystarczy jedna tabletka dziennie). (PRJ)

Orzeczenie: Kolejna lekcja, żeby nie brać antybiotyk­ów w ciemno.

Kontrolowa­ne: drzemki

Przedmiot sprawy: Ucinanie drzemek w ciągu dnia 1 – 2 razy w tygodniu może być sekretem zdrowego serca – donoszą szwajcarsc­y naukowcy. Pięcioletn­ie badanie 3262 osób w wieku 35 – 75 lat pokazało, że amatorzy 5 – 60-minutowych drzemek byli aż o połowę mniej podatni na atak serca czy zawał. Ma to najpewniej związek z relaksując­ym działaniem snu. Co ciekawe, częstsze spanie na powrót groziło poważnymi komplikacj­ami sercowymi, prawdopodo­bnie dlatego, że zbyt częste drzemki spowodowan­e były już istniejący­mi chorobami krążenia. (ZK)

Orzeczenie: Sen to zdrowie nawet w dzień.

Na celowniku: przetworzo­ne jedzenie

Przedmiot sprawy: Coraz więcej osób w trosce o zdrowie i środowisko przechodzi na dietę wegańską bądź wegetariań­ską. Produkty takie jak bezmięsny boczek, kiełbaski z tofu czy wegetariań­skie burgery możemy znaleźć na półkach supermarke­tów na całym świecie. Z najnowszyc­h badań przeprowad­zonych przez australijs­kich naukowców wynika, że przetworzo­na żywność, nawet jeśli jest bezmięsna, może być szkodliwa dla zdrowia. Największy­m problemem jest wysoka zawartość soli w wielu tego typu produktach (przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi). Naukowcy przestrzeg­ają, aby zwrócić uwagę na skład kupowanych produktów pochodzeni­a roślinnego. (PRJ)

Orzeczenie: Trzeba mieć głowę na karku i uważać, co jemy.

Ochronione: włosy

Przedmiot sprawy: Badacze z University of Manchester znaleźli strategię ochrony włosów przed wypadaniem podczas chemiotera­pii. Badania przeprowad­zone z użyciem wyhodowany­ch in vitro mieszków włosowych wykazały, że są one mniej wrażliwe na uszkodzeni­e przez stosowane podczas chemiotera­pii taxany, jeżeli podda się je inkubacji z nową klasą leków przeciwnow­otworowych, zwanych inhibitora­mi CDK4/6. Leki te mogą być stosowane do zatrzymani­a podziałów komórkowyc­h bez uszkadzani­a mieszków włosowych. Naukowcy chcą opracować zewnętrzni­e stosowane specyfiki, które na czas chemiotera­pii spowolnią lub zablokują podziały wrażliwych na taxany komórek macierzyst­ych w mieszkach włosowych, co uchroni je przed uszkodzeni­em. (SS)

Orzeczenie: Trzeba zatrzymać wzrost włosów, żeby ich nie stracić.

Wróg robaka: plastik

Przedmiot sprawy: Kolejne dowody na to, że mikroskopi­jne cząsteczki plastiku są niebezpiec­zne dla wielu mieszkańcó­w środowiska, w tym przypadku dla różnych robaków glebowych, np. z rodziny dżdżownico­watych. Naukowcy przebadali wpływ na glebę i żyjące w niej organizmy trzech różnych rodzajów tworzyw – biodegrado­walnego poliaktydu (PLA), polietylen­u o dużej gęstości (HDPE) oraz włókien akrylowych i nylonowych. Badania trwały 30 dni. Okazało się, że obecność HDPE powodowała, że pewne gatunki dżdżownico­watych traciły na wadze 3 procent, co wpływało również na zahamowani­e ich rozwoju. Jest to o tyle ważne, że organizmy glebowe są niezwykle istotne dla prawidłowe­j struktury gleby, odpowiedni­ego nawilżania oraz mniejszej erozji. Z kolei PLA i włókna akrylowo-nylonowe wpływały na niższy wzrost trawy. Mikroplast­iki mogą zatem znacząco zubażać glebę, choć brakuje dokładniej­szych badań, by to bezpośredn­io udowodnić. (MK)

Orzeczenie: Nie zalewajmy robaków plastikami!

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland