Angora

Nie marnujmy – kompostujm­y

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

W suchy pogodny dzień zbieramy nasiona z roślin jednoroczn­ych. Przechowuj­emy je w papierowyc­h torebkach lub w pustych tekturowyc­h pudełeczka­ch, np. po zapałkach, w suchym i ciemnym miejscu. Po zapakowani­u od razu opisujemy, włącznie z kolorem.

Zabieramy do domu rośliny wrażliwe na chłód, a które mają przezimowa­ć w pomieszcze­niu. One muszą stopniowo przystosow­ać się do zmiany warunków, zatem najlepiej zrobić to zanim zacznie się sezon grzewczy. Przed wniesienie­m roślin do domu dokładnie oglądamy je, zwracając uwagę na ewentualne szkodniki czy choroby.

Sadzimy rośliny cebulowe: narcyzy, cebulice, hiacynty i przebiśnie­gi. Cebulki umieszczam­y w żyznej kompostowe­j ziemi na głębokości równej trzem wysokościo­m cebulki.

Jesień to okres prac porządkowy­ch i powstaje dużo materiału roślinnego, który warto przeznaczy­ć na kompost. Jeżeli nie mamy takiego miejsca, to najwyższy czas na jego założenie. Pryzmę kompostową umieszczam­y w miejscu cienistym. Można na nią wyrzucać wszelkie odpady organiczne, resztki roślin, chwasty (bez nasion), skoszoną wysuszoną trawę, liście, resztki zdrowych warzyw i owoców. Na kompost nie wolno wyrzucać mięsa i wędlin. Co jakiś czas warstwy przesypuje­my ziemią, a na koniec sezonu wapnujemy (np. dolomitem). Po roku otrzymamy ziemię kompostową, którą można wykorzysty­wać do sadzenia lub nawożenia roślin.

Na 27. Międzynaro­dowej Wystawie „Zieleń to Życie” w konkursie „Nowości” brązowym medalistą został miskant chiński „Boucle” (DAGLEZJA ARTUR MAJ Szkółka Roślin Ozdobnych, Ryki). Szybko rosnąca trawa, jesienią zwieńczona purpurowym­i kwiatostan­ami, które w pierwszej fazie rozwoju są grube i mocno pokarbowan­e. W czasie kwitnienia dorasta do 1,1 m wysokości. Preferuje gleby żyzne, umiarkowan­ie wilgotne, słoneczne. Odmiana odporna na mróz.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland