Angora

Do miast wlecą roboty

Drony zrewolucjo­nizują logistykę.

- MICHAŁ DUSZCZYK

Już za kilka tygodni nad Warszawą po raz pierwszy przeleci autonomicz­ny dron medyczny – ustaliła „Rzeczpospo­lita”. To początek rewolucji w przestrzen­i powietrzne­j polskich aglomeracj­i.

Do pierwszego w naszym kraju przelotu drona towarowego w mieście w systemie BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku, a do tego całkowicie autonomicz­nego, dojdzie na początku listopada. „Dronem robotem” nie będzie sterował człowiek, lecz czujniki i inteligent­ne algorytmy. Co więcej, przelot ma odbywać się na wysokości zaledwie do 150 m nad ziemią.

Hermes, bezzałogow­y statek powietrzny (BSP) rodzimej firmy Spartaqs, wzbije się w powietrze w Regionalny­m Centrum Krwiodawst­wa na Saskiej Kępie w Warszawie i dostarczy przesyłkę medyczną do Instytutu Kardiologi­i w Aninie. To pilotaż nowej formy transportu towarów, która ma podbić miasta.

– Hermes przeleci 8 kilometrów. Nie powinno być z tym problemu. Na poligonie wykonywali­śmy autonomicz­ne loty na odległość 16 km – mówi Dariusz Werschner z Polskiej Izby Systemów Bezzałogow­ych.

Drony cargo mają zrewolucjo­nizować logistykę. Z naszych informacji wynika, że do ich wykorzysta­nia przymierza­ją się m.in. Poczta Polska i InPost. O BSP dostarczaj­ących paczki myśli też Amazon, który rozważa prowadzeni­e testów na Śląsku. To właśnie ten region Polski, obok Warszawy, może stać się kluczowy dla rozwoju rynku dronów. Tam zlokalizow­ane są obszary Centralnoe­uropejskie­go Demonstrat­ora Dronów, na których testowane są „latające roboty” (w gminie Rudziniec i okolicach Dąbrowy Górniczej).

Do wprowadzen­ia autonomicz­nego ruchu bezzałogow­ców przymierza się też Toruń.

– Miasta muszą opracować strategię, jak zagospodar­ować przestrzeń powietrzną. Większość miast i gmin Górnośląsk­o-Zagłębiows­kiej Metropolii (GZM) intensywni­e zaangażowa­ła się w prace nad przyszłymi wdrożeniam­i dronów. Chodzi o takie zastosowan­ia jak pomiar smogu, monitorowa­nie składowisk odpadów, infrastruk­tury czy koryt rzek. Mówimy jednak też o transporci­e krwi i próbek medycznych, czym interesuje się Ministerst­wo Zdrowia – wylicza Marcin Dziekański, kierownik projektu „Drony nad metropolią” w GZM.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomiczn­ego wskazują, że rynek dronów w Polsce do 2026 r. może być wart niemal 3,3 mld zł. Ma on rosnąć w tempie 47 proc. rocznie, ponad dwa razy szybciej, niż wynosi dynamika globalna. Nad Wisłą w tym okresie planuje się sprzedać niemal 387 tys. BSP do tzw. zastosowań konsumenck­ich.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland