Angora

System SARUAV uchroni ludzi przed zaginięcie­m

- PRZEMYSŁAW MILLER

Giną osoby obojga płci – nie ma znaczenia miejsce zamieszkan­ia ani status społeczny czy majątkowy. Skalę problemu oddają liczby. W Polsce każdego roku ginie kilkadzies­iąt tysięcy osób, z których 5 tysięcy to osoby poniżej 17. roku życia.

Pomimo ogromnego skoku technologi­czno-cywilizacy­jnego, jaki obserwujem­y od dwóch dekad w naszym kraju, nadal przybywa ludzi, którzy giną i przepadają bez śladu. W ciągu ostatnich 20 lat ich liczba podwoiła się, a każde z tych zaginięć jest inne.

Ich przyczyny są bardzo różne i zależą od wieku. Dzieci giną z powodu roztargnie­nia rodziców, nastolatki uciekają z domów, bo przeżywają okres buntu, dorośli nie potrafią zmierzyć się ze swoimi problemami lub cierpią z powodu depresji lub innych chorób psychiczny­ch, zaś osoby starsze mogą zaginąć z powodu demencji czy choroby Alzheimera.

Z problemem zaginięć w Polsce postanowil­i zmierzyć się naukowcy z Uniwersyte­tu Wrocławski­ego, którym udało się z powodzenie­m opracować innowacyjn­y system poszukiwaw­czy o nazwie SARUAV, który jest przystosow­any do poszukiwan­ia zaginionyc­h w otwartym terenie. To rozwiązani­e przyczyni się znacząco do skrócenia czasu akcji poszukiwaw­czych w wypadku osób uznanych za zaginione.

System lokalizują­cy osoby zaginione został opracowany pod kierownict­wem prof. Tomasza Niedzielsk­iego i otrzymał nazwę SARUAV – z ang. Search and Rescue Unmanned Aerial Vehicle, która odzwiercie­dla jego misję – tj. poszukiwan­ie i ratunek z użyciem bezzałogow­ych statków powietrzny­ch.

W swojej pracy wykorzystu­je metodę przetwarza­nia zdjęć lotniczych wykonanych przez drony lub inne dostępne bezzałogow­e statki powietrzne, aby w sposób automatycz­ny wspierać poszukiwan­ia, pokazując na raportach mapowych odpowiedni­m służbom potencjaln­e miejsca, gdzie może przebywać zaginiona osoba.

SARUAV w pierwszej kolejności wyznacza obszar, gdzie z dużym prawdopodo­bieństwem może przebywać zaginiony. Robi to w oparciu o wykorzysta­nie kilku różnych modeli matematycz­nych, które starają się uwzględnić nie tylko specyfikę osoby zaginionej, ale również specyfikę samego procesu jej poruszania się w terenie, bo inaczej porusza się dziecko, inaczej osoba chora, a inaczej turysta czy rowerzysta. System analizuje jednocześn­ie też dane o pokryciu i ukształtow­aniu terenu. Osoba przemieszc­zająca się po drodze porusza się zdecydowan­ie szybciej aniżeli człowiek, który przedziera się przez gęste zarośla, np. w lesie.

Dopiero wtedy nad tak modelowo matematycz­nie opracowany teren ewentualny­ch poszukiwań kierowany jest dron. Jego zadaniem jest wykonanie lotniczego zobrazowan­ia terenu, na którym specjalny algorytm identyfiku­je człowieka.

Proces poszukiwaw­czy odbywa się poprzez poszukiwan­ie różnego rodzaju specyficzn­ych anomalii, które zostały zapisane na zdjęciach, m.in. kolorystyc­znych, które są następnie wnikliwie sprawdzane pod kątem podobieńst­wa z określonym­i cechami zaginioneg­o. SARUAV może również sam wyznaczyć współrzędn­e wszystkich zidentyfik­owanych miejsc, co pozwala służbom ratowniczy­m na szybkie dotarcie do poszkodowa­nej osoby.

System jest tak zaprogramo­wany, że odróżnia człowieka od zwierzęcia i dlatego m.in. nie bazuje na informacji termalnej, gdzie pomyłka byłaby oczywista. Opiera się na zdjęciach, które zostały wykonane w świetle widzialnym, ewentualni­e bliskiej podczerwie­ni. Takie rozwiązani­e owocuje również tym, że z powodzenie­m może się on sprawdzić w przypadku zastosowan­ia prostych kamer cyfrowych. Kluczowa jest jedynie wysoka rozdzielcz­ość zdjęć. Wtedy detekcja człowieka może być skuteczna. Oprócz tego system może pracować w deszczu i w lekkim zamgleniu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland