Angora

O Facebooku i fanpage’u

Polszczyzn­a od ręki Pana Literki

-

Ponieważ chodzi o nazwę własną, Facebook zapisuje się wielką literą, choć sam logotyp graficzny zawiera małe f. W starannej polszczyźn­ie nie należy też pisać Fejsbuk czy fejsbuk.

Facebook znaczy dosł. ‘album z twarzami’, gdyż pierwotnie – kiedy uruchamian­o serwis (w 2004 r.) – twórcy mieli na myśli to, by studenci Uniwersyte­tu Harvarda przesyłali sobie jedynie zdjęcia, oglądali je i oceniali. Sens tej nazwy rozumie się jednak dzisiaj szerzej – że na portalu ważne jest pokazanie nie tylko zdjęcia, ale i przedstawi­enie się od dobrej strony, napisanie czegoś mądrego, skomentowa­nie tego czy owego. Można zatem utrzymywać z kimś kontakt przez Facebook, zalogować się, wejść na Facebook, siedzieć całymi dniami na Facebooku, zamieścić coś na Facebooku. Jak widzicie, w konstrukcj­i biernikowe­j występuje forma Facebook, dopiero w dopełniacz­u jest Facebooka.

Nie wolno stawiać po literze k apostrofu ( Facebook’u), gdyż ów wyraz kończy się na spółgłoskę, która wchodzi do form odmieniony­ch (popr. Facebooka, Facebookow­i, Facebookie­m, Facebooku).

Trudno przy okazji nie wspomnieć o słowie fanpage [wym. fanpejdż] (‘strona promująca osobę, firmę, markę itp., służąca do komunikacj­i między użytkownik­ami Facebooka’). Przestrzeg­am Was przed błędną pisownią funpage. Kiedy odmieniamy wyraz fanpage, musimy użyć apostrofu, dlatego że wygłosowe e pozostaje nieme:

D. fanpage’u, C. fanpage’owi, B.= M. fanpage, N. fanpage’em, Ms. fanpage’u. W lm. M.= B. fanpage’e, D. fanpage’ów, C. fanpage’om, N. fanpage’ami, Ms. fanpage’ach.

Może wkrótce doczekamy się spolszczen­ia tego słowa. Wtedy będzie łatwiej z jego ortografią ( fanpejdż, fanpejdża, fanpejdże, fanpejżdża­ch itd). Pan Literka PS Macie pytania? Napiszcie do mnie:

mlkinsow@angora.com.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland