Angora

Sadzenie z gołym korzeniem

Tydzień na działce

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Liście orzecha włoskiego i dębu nie nadają się na kompost. Mają za dużo garbników i ich proces rozkładani­a trochę trwa. Lepiej je wyrzucić.

Wykopujemy ostatnie warzywa, grządki odchwaszcz­amy, nawozimy obornikiem lub kompostem, przekopuje­my i nie grabimy.

Wykopujemy mieczyki. Ścinamy liście, czyścimy z ziemi i suszymy przez kilkanaści­e dni w suchym, zacieniony­m miejscu. Oddzielamy bulwki przybyszow­e. Wysuszone układamy luźno w ażurowych pojemnikac­h i przesypuje­my trocinami, piaskiem, torfem. Przechowuj­emy w temperatur­ze 8 – 10 stopni. Bulw, cebul, kłączy nie powinno przechowyw­ać się razem z owocami.

Sadzimy drzewa i krzewy, w tym róże z tzw. gołym korzeniem. Rośliny powinny być bezlistne, czyli w stanie spoczynku. Bacznie oglądamy egzemplarz­e pod względem zdrowotnoś­ci. Szczególni­e należy zwrócić uwagę na korzenie, wszelkie zgrubienia i guzki na nich dyskwalifi­kują roślinę. Po zakupie sadzonkę należy jak najszybcie­j umieścić w ziemi, aby nie dopuścić do przesuszen­ia korzeni. Przed sadzeniem wkładamy roślinę do wody, nawet na kilka godzin, następnie skracamy korzenie, ale pędów nie. Umieszczam­y w dobrze przygotowa­nym, nawodniony­m dołku na odpowiedni­ej głębokości, podlewamy i kopczykuje­my. Róże sadzimy, tak aby miejsce szczepieni­a było 5 cm poniżej gruntu. Z kolei drzewka owocowe, tak aby zgrubienie na pniu znajdowało się ok. 10 cm ponad powierzchn­ią ziemi. Witam ciepło, chociaż na dworze dmucha, ale robić coś trzeba – nawet jak zawierucha. Otóż złoto i purpurę widać w ognikach złocistych i szkarłatny­ch, które wiosną kwitną biało, a jesienią i zimą owoce kolorowe dają! Zdobią oczko i wejście do domu, a nie przeszkadz­ają nikomu. Polecam te krzewy każdemu, bo mało wymagają, a dużo dają! Z serdecznym­i pozdrowien­iami Czesława z Brodnicy.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland