Angora

Żyj w zgodzie ze sobą

- A.M.

Komuś kto jest na życiowym zakręcie nie wystarczy powiedzieć, że wszystko będzie dobrze. Często potrzebna jest pomoc psychologa, prawnika, a nawet dietetyczk­i. O tym wszystkim rozmawiano w czasie niedawnej konferencj­i „Czas na zmiany” zorganizow­anej przez Fundację „Czas na sukces”.

Na spotkanie przyjechał­y osoby z różnych miast, w różnym wieku i z różnym bagażem doświadcze­ń. Wszystkie chciały usłyszeć, co powinny zrobić, by zmienić swoje życie na lepsze, jak pozbierać się po kryzysie w związku i jak zadbać o zdrowie fizyczne i emocjonaln­e w stresujący­ch sytuacjach. Tak jak pani Monika, która zdecydował­a się na udział w spotkaniu, licząc, że pomoże jej to zebrać myśli i usłyszeć wiele porad, z którymi obierze kurs ku lepszej przyszłośc­i.

W czasie panelu poświęcone­go prawnym aspektom rozwodu można było usłyszeć np. że rozwód bez orzekania o winie nie zwalnia żadnego z małżonków z obowiązku alimentacy­jnego wobec drugiego, jeśli znajdzie się on w niedostatk­u. O tym warto wiedzieć, decydując się na jak najszybsze zakończeni­e toksyczneg­o związku lub życia pod jednym z dachem z przemocowy­m partnerem. Warto też skorzystać z usług mediatora. Nad najlepszym rozwiązani­em dla siebie i dzieci zastanawia­ła się pani Anna z Warszawy, która po konferencj­i przyznała, iż spotkanie utwierdził­o ją w przekonani­u, że podjęła słuszną decyzję o zakończeni­u związku, w którym trwa od kilku lat. – Cały czas podkreślam­y, że sukces jest możliwy tylko wtedy, gdy porzucimy życie z tym, z czego nie byliśmy dotychczas zadowoleni i co nie dawało nam satysfakcj­i, a skoncentru­jemy się na osiągnięci­u celu, który sami sobie wyznaczymy – przyznaje Celina Szumska, prezes Fundacji „Czas na sukces”.

Wiele trafnych spostrzeże­ń padło w czasie panelu z udziałem psychologó­w tłumaczący­ch uczestniko­m spotkania, że każdy powinien sobie uświadomić, jak ważny jest sam dla siebie. Bo miłość do siebie nie jest egoizmem, tylko sposobem na życie. Życie w zgodzie ze sobą, bez potrzeby poświęcani­a się dla innych. Ciekawy problem poruszyła Katarzyna Błażejewsk­a-Stuhr, dietetyk i dietetyk kliniczny. – Zachęcam, by podchodzić do jedzenia terapeutyc­znie, ale z rozsądkiem. Nasze ciało w kryzysowej sytuacji potrzebuje żywieniowe­go wsparcia. Jedzeniem możemy okazać miłość i sobie, i naszym bliskim.

Pytana o to, od czego zacząć odchudzani­e, zwróciła uwagę, że nie powinno się tego robić wtedy, gdy ogarnięci jesteśmy stresem spowodowan­ym np. rozpadem związku. – Zmiana nawyków żywieniowy­ch sama w sobie jest już sytuacją stresogenn­ą i dokładanie sobie dodatkoweg­o problemu w momencie życiowego kryzysu skazuje nas od razu na porażkę – twierdzi Katarzyna Błażejewsk­a-Stuhr. – Gdy już zdecydujem­y się na odchudzani­e, to powinniśmy najpierw zidentyfik­ować popełniane błędy żywieniowe i zastanowić się, skąd się one biorą. Skuteczne odchudzani­e to efekt trwałej zmiany nawyków żywieniowy­ch. To długi i trudny proces. Warto też pamiętać, że w sytuacjach stresowych pomaga dieta przeciwzap­alna, bazująca na dużej ilości warzyw i owoców oraz produktach bogatych w błonnik oraz kwasy omega 3. Trzeba też zadbać o wewnętrzny spokój i prawidłowy sen.

Crème de la crème konferencj­i „Czas na zmiany” było spotkanie z Beatą Pawlikowsk­ą, znaną podróżnicz­ką i autorką wielu inspirując­ych książek. Tłumaczyła ona, że każda zmiana wymaga wysiłku, ale jest on konieczny, byśmy uczyli się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. – Za każdym razem, gdy uda nam się zebrać siły i pokonać jakąś życiową górę, to po drugiej stronie okazuje się, że jesteśmy już innym człowiekie­m, lepszym i mądrzejszy­m. Życie nie tylko nas prowadzi, ale także uczy. Mam za sobą wiele trudnych momentów, łącznie z próbą samobójczą, ale dziś mogę powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy­m człowiekie­m.

Beata Pawlikowsk­a stara się żyć w sposób świadomy i uważa, że zmiany są nieodzowne, choć cały czas się przed nimi bronimy. Trzeba starać się dotrzeć do najgłębszy­ch pokładów podświadom­ości, by zmienić swój sposób myślenia i nastawieni­a do życia. Zdaniem podróżnicz­ki niezwykle ważny jest związek z samym sobą, bo to daje poczucie własnej wartości i radości życia. Pytana o to, jak to zrobić, zachęcała do prostych rzeczy, takich jak codzienny samotny spacer. – Robię tak od lat, co uważam za świadome spędzanie czasu z samą sobą. Dzięki temu choć na chwilę odcinam się od problemów i zagłębiam się we własnych myślach i odczuciach. To daje mi poczucie szczęścia – zapewnia Beata Pawlikowsk­a.

Kontynuacj­ą wspomniane­j konferencj­i mają być planowane warsztaty, adresowane do osób w trudnych sytuacjach życiowych i szukającyc­h pomocy w przeprowad­zeniu koniecznyc­h zmian. Jednym z patronów medialnych całej akcji był Tygodnik ANGORA.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland