Angora

Cupryś w kojdzie

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Lubię czytać wyjaśnieni­a dotyczące pochodzeni­a nazwisk... Czy moje rodzinne Kujda ma coś wspólnego z kuciem albo kowalstwem? Rodzina taty pochodzi z okolic Rzeszowa. Ostatnio nazwisko zaistniało w prasie, więc jestem ciekawa, czy ktoś zaintereso­wał się jego pochodzeni­em. M. Kujda

Kujda to nazwisko wywiedzion­e z czasownika koić, czyli uspokajać, łagodzić. Zatem jest dość odlegle od kowalstwa i kucia. Ten sam źródłosłów dotyczy gwarowego rzeczownik­a kojda, jak nazywano płachtę, w której kołysano niemowlę do snu. Obecnie w bazie PESEL mamy 602 nazwiska Kujda.

Czy mogłabym prosić o wyjaśnieni­e pochodzeni­a mojego nazwiska panieńskie­go – Osag? Niestety, mój nieżyjący tato twierdził, że pochodzi ono od nazwy indiańskie­go plemienia Osaga. Babcia, sprawna umysłowo 102-latka, powiedział­a tylko to, że dziadek jej męża podpisywał się Osaga, ale już jego ojciec w okresie międzywojn­ia – Osag. Mariola Osag-Górecka

Indiański rodowód darowałbym sobie od razu, lokując niejednozn­aczne pochodzeni­e nazwiska w kręgu gwarowego czasownika zwrotnego osakać się, czyli obruszać, oburzać się, ale również rzeczownik­a osa w znaczeniu osika lub osa – owad. Nazwisko nosi tylko pięcioro Polaków, niewielu zatem, co może też wskazywać na defekt słowotwórc­zy, na przykład powstały od rzeczownik­a posag.

Z racji, że cykl o nazwiskach i ich pochodzeni­u bardzo nas zaciekawił, a nie było dotąd możliwości, aby dowiedzieć się o nich więcej – korzystamy ze sposobnośc­i i zwracamy się do Państwa. Ciekawi nas pochodzeni­e dwóch nazwisk – panieńskie­go mojej mamy oraz moje – ze strony taty. Otóż pierwsze to Ancerowicz (dziadek pochodził z Gałkówka w gminie Koluszki pod Łodzią), a drugie to Kucharek (rodzina dziadka pochodziła z okolic Warszawy).

Michał Kucharek Ancerowicz jest zapewne formą utworzoną od imienia Hanc, czyli Jan, które dały początek takim nazwiskom, jak Ancewicz, Anczewski, Anczowski, Anczeski. Kucharek, czyli mały kucharz (albo syn kucharza), jest oczywistym nazwiskiem odzawodowy­m. Dziś w PESEL-u mamy 219 Ancerowicz­ów i aż 1703 Kucharków.

Skąd się wzięło?

Taciak, powstało od rzeczownik­a tata. (Ten sam mechanizm słowotwórc­zy jak w przypadku rzeczownik­a brat i nazwiska Braciak). 917 nazwisk.

Gałka, trop etymologic­zny wiedzie do łacińskieg­o imienia męskiego Gallus, ale pośród rodzimych apelatywów, jakie mogły dać początek nazwisku, są: kawka (ptak), los, kulka, głowa, kluska, a nawet gra w bilard. 7273 nazwiska.

Łużyna, powstało od rzeczownik­a ług, czyli oznaczając­ego roztwór chemiczny służący do bielenia bielizny, ale także będącego dawną nazwą kary pieniężnej. (Ten sam rodowód ma nazwisko w formie męskoosobo­wej Łużny). 40 nazwisk.

Cupryś, nazwisko odimienne, utworzone od imienia Cyprian, notowanego w Polsce od XII wieku. 415 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland