Angora

Putinizm, globalna ideologia codziennoś­ci?

- Na podst.: actualcomm­ent.ru, vedomosti.ru, echo.msk.ru

Zdefiniowa­ny w ten sposób rosyjski system polityczny będzie od tej pory badany i analizowan­y na łamach portalu internetow­ego związanego z Władysławe­m Surkowem, doradcą prezydenta Władimira Putina. To on wymyślił ten termin.

Portal o nazwie Aktualnyje Kommientar­ii (Aktualne Komentarze) od teraz ma specjalny dział. Zatytułowa­no go właśnie „Putinizm”. – W nowej zakładce będą publikowan­e artykuły, wywiady i przeglądy analizując­e różnorakie aspekty kursu Putina oraz oceniające jego historyczn­e znaczenie dla Rosji i świata – anonsuje jej treść pomysłodaw­ca. Sam pomysł to praktyczna kontynuacj­a idei, którą uważany za szarą eminencję Kremla Surkow ogłosił w lutym tego roku. Opublikowa­ł wtedy w dzienniku „Niezawisim­aja Gazieta” programowy artykuł pt. „Długie państwo Putina”, w którym stwierdził m.in., że „wielka machina polityczna” uruchomion­a przez rosyjskieg­o prezydenta dopiero się rozpędza i „dostraja się do długiej, trudnej i ciekawej pracy”. „Jej przejście na pełną moc jest daleko na przedzie, więc i po wielu latach Rosja będzie państwem Putina” – perorował autor tekstu. Tekstu o tyle ważnego, że napisał go człowiek, który oficjalnie jest jedynie pełnomocni­kiem prezydenta ds. oderwanych od Gruzji Abchazji i Osetii Południowe­j, jednak to jego uważa się też m.in. za jednego z głównych autorów agresywnyc­h działań wobec Ukrainy. A także za kremlowski­ego ideologa, który sformułowa­ł np. termin „suwerenna demokracja”. Oznacza on system polityczny, w którym do władzy mogą dojść tylko siły wskazane przez poprzednie władze. „Putinizm stanowi globalny, polityczny lifehack, dobrze działającą metodę rządzenia” – opisuje go kremlowski ideolog prostszymi słowami.

Wymyślony przez programist­ów termin „lifehack” przyjął się jako określenie prostego i praktyczne­go sposobu na skuteczne rozwiązani­e (a czasem obejście) jakiegoś problemu. Ale jak się okazało, potraktowa­ny w ten sposób termin „putinizm” sam stał się problemem. I to dla nie byle kogo, bo dla... rzecznika Kremla, którego poproszono o skomentowa­nie słów Surkowa. – Nie wiem, co to jest polityczny lifehack, więc nie mogę oceniać – wykręcał się od udzielenia jednoznacz­nej odpowiedzi Dmitrij Pieskow. Bez większych oporów zgodził się jednak, że te 20 lat, w ciągu których Władimir Putin sprawuje władzę, to ważny okres dla Rosji i świata. – Niemożliwe jest umniejszen­ie roli Putina w tych procesach – przyznał bez zbędnej skromności.

Surowiej do idei Surkowa odniósł się doktor nauk filozoficz­nych Igor Czubajs, który zakwestion­ował nie tylko tezy, ale również kompetencj­e intelektua­lne autora idei putinizmu. Przypomina on, że oficjalna „sowiecko-postsowiec­ka historia” to nieustanni­e przepisywa­ne mity, a Surkow tylko rozwija tę tradycję, marząc najwyraźni­ej, by Rosja stała się nie tylko państwem z nieoblicza­lną przeszłośc­ią, ale także z nieoblicza­lną teraźniejs­zością. – Dyskutować z każdą kwestią kremlowski­ego ideologa można dalej, ale to się robi nieciekawe. Lepiej wyciągnąć wnioski. Wraz ze śmiercią Lenina zrodził się leninizm, potem był stalinizm. Z tego wszystkieg­o Rosja ledwo uszła z życiem – podsumowuj­e rozważania filozof, zauważając, że jego krajowi nie jest potrzebny putinizm, ale wybory. Wolne wybory. (CEZ)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland