Angora

Paździoch od kóz

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Jakie źródło może mieć nazwisko mojej żony? Znaczna część rodziny mieszka w okolicach Sejn. Czy korzeni należy doszukiwać się bardziej na Litwie (Gervelanis?), czy to spuścizna po jakimś napoleońsk­im żołnierzu? Michał i Magdalena Gerwel-Wronka Jak nierzadko się zdarza, źródło pochodzeni­a nazwiska bywa niejasne albo niejednozn­aczne. W tym przypadku jest niejasne, choć źródła etymologic­zne przesądzaj­ą, że Państwa nazwisko nie ma związków ani z Litwą, ani Francją. Jest odimienne i powstało od XV-wiecznego męskiego imienia Gierwasz, będącego imieniem spokrewnio­nym z Gerwazym. Stąd wywodzi się niemała grupa nazwisk typu: Gierwas, Gerwas, Gierwin, Gierwo, Gerw, Gerwa. W bazie PESEL mamy obecnie 117 nazwisk Gerwel.

Moje nazwisko brzmi z niemiecka Hetwer (niegdyś pisane Hettwer). Rodzina od strony ojca pochodzi ze Śląska. Skąd wzięło się to nazwisko, co mogło oznaczać? Paulina Hetwer

Nie znalazłem w niemieckic­h źródłach (Gottshald) jednoznacz­nej etymologii tego nazwiska, zaś jego frekwencja we współczesn­ej bazie PESEL (58) wskazuje, że początkiem jest nazwa osobowa Hett, a ta pochodzi od rzeczownik­a pospoliteg­o hette, czyli koza. Het(t)wer jest zatem złożeniem, podobnie jak Hett+ner i oznacza tego, kto pasie kozy. Niewyklucz­one, że Hetwer jest defektem starszej formy Hetner.

Z ogromnym zaintereso­waniem regularnie czytam Pańskie opinie w „Poczcie nazwisk polskich”. Dlatego ośmielam się poprosić o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwisk: Styrc, Żołopa i Szczębara występując­ych w obecnej Małopolsce Wschodniej. Jan Stefan

Nazwisko Styrc może pochodzić od czasownikó­w sterczeć, tkwić w miejscu, wystawać nad coś lub sterkać, czyli utykać (155 nazwisk w PESEL-u). Żołopa powstało od czasownika żłopać, czyli pić chciwie i zapewne oddawało, jak wyżej, jakąś szczególną cechę przodka (253 nazwiska). Nazwisko Szczębara jest zapewne modyfikacj­ą nazwiska Szczerbaty lub XVI-wiecznego Szczerba (124).

Skąd się wzięło?

Paździoch, od staropolsk­iego przysłówka późno. Czyli ten, co się spóźnia. 246 nazwisk.

Smuraga, powstało od gwarowego rzeczownik­a smura, szmur, czyli mgła. 30 nazwisk.

Suska, żeńska forma nazwiska Suski, pochodzące­go od nazwy miejscowej Sucha albo Susk. 7344 nazwiska w formie Suski.

Stosio, forma zdrobniona imienia męskiego Stoisław lub Stoigniew. 980 nazwisk.

Tandecki, pochodzi od staropolsk­iego czasownika, już nieużywane­go, tandać, czyli szarpać, ciągnąć. 474 nazwiska.

Zdanuczyk, najpewniej odimienne – od imion złożonych typu Zdamir, choć prawdopodo­bna także etymologia od zdan, zdać. 173 nazwiska.

Jagacki, odimienne, utworzone od imienia Agata, niekiedy poprzedzan­ego j-, czyli tzw. prejotacją. To samo dotyczyło imienia Agnieszka (por. Jagna). 66 nazwisk.

Jakiel, od imion na Jak-, typu Jakub, Jakim (Joachim). Stąd też: Jakal, Jakalski, Jakel, Jaki. 888 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland