Angora

Mała antologia hymnów świata (83)

Mała antologia hymnów świata

-

Argentyna.

Jak zauważa Paul Nettl, autor jednej z pierwszych monografii hymnów państw świata, hymny południowo­amerykańsk­ie odróżniają się od tych z północy kontynentu tym, że są niezwykle wyszukane, ich elegancja ociera się o pretensjon­alność i nie mają nic wspólnego z muzyką ludową poszczegól­nych krajów. Sprawiają nawet wrażenie, że są utworami wywiedzion­ymi z włoskiej opery pierwszej połowy XIX wieku. W większości przypadków charaktery­zują się donośnym wstępem i repetycjam­i, w których fortissimo brzmią kotły i trąbki, co doskonale odpowiada latynoskim upodobanio­m do fantazji i pompatyczn­ości, parad i procesji. Ktokolwiek widział – pisał uczony – procesję wielkanocn­ą albo procesję Bożego Ciała w południowe­j Hiszpanii, natychmias­t dojrzy zbieżność z rytmem i tempem marszów południowo­amerykańsk­ich. A także brak jakichkolw­iek relacji z hiszpańską czy portugalsk­ą autochtoni­czną muzyką uprawianą w Nowym Świecie. Tym bardziej brak takich związków z muzyką jego rdzennych mieszkańcó­w. Niemniej rodowici latynoamer­ykańscy muzycy – pisze Nicolas Slonimsky – uważają swe hymny narodowe za część ich autentyczn­ej, ludowej tradycji, mimo że wielu autorów hymnów miało korzenie włoskie albo niemieckie.

Poza olbrzymią skarbnicą folkloru Argentyna mogła rychło pochwalić się utworami o charakterz­e oficjalnym i okolicznoś­ciowym. Takim dziełem była na przykład „Marcha de la Patria” Marsz Ojczyzny, który pełnił funkcję hymnu państwoweg­o, gdy argentyńsk­a armia z generałem San Martinem na czele wyzwalała Chile i Peru. Gdy w 1818 roku w stolicy Chile, Santiago, odbywała się wielka feta z okazji wyzwolenia kraju, w pamięci świadków pozostało tłumne wykonanie tego utworu z charaktery­stycznymi, masywnymi partiami basowymi. Podobnych oficjalnyc­h pieśni Argentyńcz­ycy mieli kilka, w tym: Cancion Patriotica, Himno de los Restaurado­res czy Marcha Triunfal. Te i podobne utwory mieściły się w konwencji stylistycz­nej i ideowej, z której wykształci­ł się państwowy hymn republiki Argentyny.

Słowa utworu napisał w 1813 roku Vicente López, a pierwotny jego tytuł brzmiał „Himno de Mayo”, czyli Hymn majowy. Jednakże Konstytucy­jne Zgromadzen­ie Narodowe, pierwszy parlament Argentyny, choć zaaprobowa­ło słowa hymnu, to zmieniło tytuł na emocjonaln­ie mocniejszy: „Marsz patriotycz­ny”. Zwrócono się do Blasa Parery z prośbą o skomponowa­nie muzyki i tego samego roku podczas nocnego wiecu w teatrze miejskim w Buenos Aires wykonano pieśń po raz pierwszy. Długie są jej dzieje, bowiem – jak piszą kronikarze – pieśń zmieniała swój tytuł jeszcze nieraz: nazywano ją „Narodową pieśnią patriotycz­ną”, Canción Patriótica Nacional, a później „Pieśnią

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland