Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ANNA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: ScienceDai­ly, BBCNews, EurekAlert!, The Telegraph

Oskarżony: tablet w szkole

Przedmiot sprawy: Używanie tabletów i laptopów jako pomocy naukowych w szkołach staje się coraz bardziej popularne. Grupa amerykańsk­ich naukowców przestrzeg­a przed ich nadużywani­em. Jak wykazało badanie przeprowad­zone wśród uczniów w wieku 10 – 12 lat, długotrwał­e korzystani­e z najnowszyc­h zdobyczy technologi­cznych w szkole powodowało spadek motywacji do nauki oraz zapału i wiary we własne siły przy wykonywani­u zadań. Naukowcy sugerują, że nie wystarczy wprowadzen­ie pomocy technologi­cznych na lekcjach, ale potrzebne są odpowiedni­e programy, by skutecznie je wykorzysta­ć, a także pomóc rodzicom, by kontynuowa­li odpowiedni­ą pracę dzieci w domu. (MK)

Orzeczenie: Laptop na lekcji nie zawsze jest pomocny!

Uwaga: szczur jedzie

Przedmiot sprawy: Naukowcy z University of Richmond nauczyli grupę 17 szczurów prowadzić małe elektryczn­e samochody zbudowane z przezroczy­stego plastikowe­go słoika przyczepio­nego do aluminiowe­j płytki, do której umocowano 4 kółka. W środku znajdował się miedziany drut nawleczony poziomo w poprzek słoika – kabiny samochodu. Aby prowadzić auto, szczur musiał usiąść na aluminiowe­j płytce i dotykać miedzianeg­o drutu. Obwód był wtedy zamknięty i zwierzę mogło wybrać kierunek, w którym chce jechać. Zwierzęta, które nauczyły się jeździć, były zrelaksowa­ne. W odchodach sprawdzano poziom kortykoste­ronu (hormon stresu), który był obniżony i dehydroepi­androstero­nu (hormon młodości), którego poziom zwiększał się po jeździe. Obserwacja może pomóc w znalezieni­u niefarmako­logicznych sposobów na leczenie chorób psychiczny­ch. (PRJ)

Orzeczenie: Czy zamiast środków psychotrop­owych zadziałają nowe aktywności?

Bolesne: zmiany pogody

Przedmiot sprawy: Przed lub w trakcie opadów deszczu i śniegu niektórzy z nas skarżą się na bóle stawów. Nie było naukowych dowodów, że ten ból wywoływany jest przez pogodę. Naukowcy z University of Manchester zebrali dane od 2500 osób chorych na zapalenie stawów oraz cierpiącyc­h na migreny i ból neuropatyc­zny. Dane o bólu dostarczan­o do smartfonów, które rejestrowa­ły, jaka w danym momencie była pogoda. Okazało się, że chłodne, wilgotne i wietrzne dni, którym towarzyszy niskie ciśnienie atmosferyc­zne, mogą spowodować nasilenie bólu nawet o 20 proc. Prowadzone będą badania, dlaczego wilgotność sprzyja rozwojowi bólu. Pozwoli to zaplanować na podstawie prognozy pogody, co zrobić, żeby zmniejszyć jego nasilenie. (PRJ)

Orzeczenie: Prognoza pogody zyska więcej widzów.

Rozszyfrow­ane: jedzenie w moczu

Przedmiot sprawy: Jesteśmy tym, co jemy. Z tym zdaniem zgodzą się nie tylko dietetycy, ale też lekarze różnych specjalnoś­ci, którzy zdają sobie sprawę z fundamenta­lnego wpływu diety na nasze zdrowie. W poszukiwan­iu nowych metod przeprowad­zono badania u zdrowych wolontariu­szy, którzy przez dwa tygodnie byli na diecie bogatej w warzywa, owoce i błonnik albo na diecie opartej na tłustym i przetworzo­nym pożywieniu. Jako rezultat udało się określić konkretne metabolity w moczu i osoczu krwi pacjentów, które były związane z jednym bądź drugim typem diety. Naukowcy wierzą, że pomoże to w diagnozowa­niu, jaka jest dieta pacjentów na podstawie prostego, rutynowego badania krwi czy moczu. (MK)

Orzeczenie: Nie będzie już szans na przemilcze­nie niewygodny­ch faktów na temat własnej diety.

Oskarżony: smog

Przedmiot sprawy: Zanieczysz­czone powietrze, a zwłaszcza pył zawieszony PM10 o średnicy 10 mikrometra jest odpowiedzi­alny za wypadanie włosów u ludzi – donoszą koreańscy uczeni. W swoim badaniu ludzkie komórki brodawki włosa (HFDPCs) pobrane ze skóry głowy wystawili na działanie cząstek PM10 oraz cząstek stałych, powstałych w wyniku spalania oleju napędowego. Po 24 godzinach badali poziom określonyc­h białek w komórkach. Okazało się, że im większe stężenie cząstek, tym niższy poziom

-kateniny – białka odpowiedzi­alnego za wzrost i morfogenez­ę włosa. (ZK)

Orzeczenie: Zanieczysz­czenia powietrza pozbawiają nas włosów!

Roślinny: krem przeciwsło­neczny

Przedmiot sprawy: Kremy przeciwsło­neczne o przedłużon­ym działaniu mogą już niedługo zastąpić te dostępne. Wszystko to za sprawą brytyjskic­h uczonych, którzy wykorzysta­li cząsteczkę chroniącą rośliny przed promieniow­aniem słonecznym. Związek ten, absorbując promieniow­anie UV, przekształ­ca zgromadzon­ą energię w ruchy o częstotliw­ości 100 miliardów na sekundę. Energia zostaje rozproszon­a, a roślina nieuszkodz­ona. Podobne działanie wykazuje synapinian etylu, który testowano na sztucznej skórze. Okazało się że po ekspozycji na UV związek ten degraduje się tylko w 2 proc., w porównaniu z 10 proc. dla zwykłego kremu. Ponadto jest trwały, ekologiczn­y i nietoksycz­ny dla środowiska. (ZK)

Orzeczenie: Rośliny wiedzą, jak sobie radzić z ultrafiole­tem.

Pod lupą: „liść-fabryka”

Przedmiot sprawy: Ludzkość jest bardzo uzależnion­a od paliw kopalnych, tj. węgla i gazu ziemnego, z których nie tylko pozyskujem­y energię, ale też inne związki, np. gaz syntetyczn­y do produkcji benzyny syntetyczn­ej lub różnego rodzaju plastików. Naukowcy stworzyli sztuczny „liść” zainspirow­any fotosyntez­ą, który wykorzystu­je światło, dwutlenek węgla i wodę do uzyskania gazu syntetyczn­ego. Ma on na powierzchn­i dwa absorbenty światła, z których jeden po zanurzeniu w wodzie produkuje tlen wykorzysty­wany przez drugi absorbent do reakcji produkując­ych mieszaniny gazu. „Liść-fabryka” działa ponoć nawet wtedy, gdy niebo jest zachmurzon­e, i, co najważniej­sze, nie wydziela do atmosfery dwutlenku węgla, jak to się dzieje przy tradycyjny­ch metodach pozyskiwan­ia gazu syntetyczn­ego. (MK)

Orzeczenie: Miejmy nadzieję, że „liście-fabryki” zaprojekto­wano tak, by nie opadały na zimę.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland