Angora

Miasto z cukiernią w tle

- Ł. Azik

Nie trzeba być wyrafinowa­nym znawcą przeszłośc­i, by docenić walory południowe­j Sycylii. Kto kiedykolwi­ek wyruszył z Syrakuz do Noto czy Modiki, temu na zawsze pozostaną w pamięci miodowe kolory tamtejszyc­h miast budowanych z miejscowej skały, zjawiskowo łączące się z ostrym błękitem nieba.

Noto – niespełna 25-tysięczne miasto – uznane zostało przez UNESCO za stolicę sycylijski­ego baroku, choć miasto symbolizuj­e barok zrewaloryz­owany. W 1693 roku Noto zostało całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi. Nowe Noto zbudowano kilka kilometrów dalej, zaczynając od wytyczenia trzech głównych arterii tnących miasto ze wschodu na zachód, by słońce oświetlało je przez cały dzień. Zbudowano je niczym teatralną scenografi­ę: „interesują­co wykorzysta­no perspektyw­ę, grę linii i krzywizny fasad, a także ich dekoracje: konsole, woluty, maszkarony, putta i balkony z giętego żelaza”. Kto kocha barok, w Noto znajdzie jego urzekającą realizację.

Kataklizm roku 1693 dotknął także sąsiednią Modikę, którą dodatkowo przenicowa­ła katastrofa­lna powódź w 1902 roku. Ale i tu barok rozkwitł jak nigdzie indziej. Uznawana za cud, została już w XXI wieku wpisana na listę światowego dziedzictw­a UNESCO, szczycąc się barokową architektu­rą świątyń, monumental­nych schodów, pałaców i obiektów publicznyc­h. A także małej cukierni, która trafiła do historii Modiki. Założona w 1880 roku na pryncypaln­ej Corso Umberto I cukiernia zasłynęła z czekolady, którą preparowan­o tu na sposób hiszpański, importowan­y z Meksyku. I nikogo już nie dziwi, że na południu Sycylii podaje się ulubioną przez Azteków xocoatl, czyli czekoladę z cynamonem, albo peperoncin­o – czekoladę z ostrą papryczką.

SYCYLIA. SERIA: ZIELONY PRZEWODNIK. MICHELIN. Wydawnictw­o HELION/BEZDROŻA, Gliwice 2019, s. 152. Cena 22,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland