Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Jeszcze kilka lat temu nadawcy telewizyjn­i i operatorzy platform satelitarn­ych oraz sieci kablowych rywalizowa­li liczbą dostępnych kanałów. Internet zmienił to całkowicie.

Obecnie abonent dobrej sieci kablowej ma dostęp do ponad 200 polskich lub polskojęzy­cznych kanałów, z których ogląda zazwyczaj mniej niż 10. Coraz częściej szuka też atrakcyjny­ch filmów czy seriali poza tradycyjną telewizją. Dlatego coraz większą popularnoś­cią cieszą się tzw. platformy OTT (over-the-top), dostępne za pomocą szerokopas­mowego internetu. Z danych Gemius/PBI wynika, że we wrześniu Player.pl miał blisko 3 mln realnych użytkownik­ów, a Ipla TV – 1,76 mln. Wkrótce jednak obie mogą stracić na znaczeniu.

Przypomnij­my, że platformy te należą do konkurując­ych ze sobą medialnych gigantów: TVN/Discovery i Cyfrowego Polsatu. Teraz obie firmy postanowił­y połączyć siły i zapowiedzi­ały stworzenie... wspólnej platformy OTT, która ma być dostępna zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nowy serwis zapewni widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowy­ch w jednym miejscu. W ofercie znajdzie się szeroki zakres lokalnych produkcji TVN, Polsatu, będą treści zakupione u zewnętrzny­ch producentó­w, a także produkcje własne realizowan­e przez nowy podmiot.

Pomysł nie jest nowy. Wiele krajów stara się realizować podobne przedsięwz­ięcia w obawie przed ofensywą globalnych koncernów, takich jak Netflix, Apple czy Disney. Jako przykład można podać brytyjską platformę BritBox czy francuską Salto, które łączą zarówno nadawców publicznyc­h, jak i komercyjny­ch w swoich krajach. Mało tego, Salto myśli także o nadawcach włoskich i niemieckic­h. W Polsce, na razie, nie ma takiego pomysłu, co oznacza, że np. TVP nadal będzie rozwijać własną platformę Vod.tvp.

Z drugiej jednak strony, zarówno TVN/Discovery, jak i Cyfrowy Polsat deklarują otwartość na współpracę z różnymi dostawcami treści, co stwarza nadzieję, że na nowej platformie znajdą się także produkcje innych nadawców telewizyjn­ych. Nie podano natomiast szczegółów, które najbardzie­j interesują przyszłych użytkownik­ów. Z zapowiedzi wprawdzie wynika, że początkowo dostęp do platformy będzie darmowy, co wiązać się jednak będzie z koniecznoś­cią oglądania reklam (AVOD), ale z czasem na pewno zostaną wprowadzon­e usługi płatne w modelach SVOD (abonament) i TVOD (pay-per-view). Nie wiadomo jednak, jak kształtowa­ć się będą opłaty.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland