Angora

Komiksowo o Edelmanie

- AGNIESZKA FREUS EDELMAN. Rysunki MICHAŁ ARKUSIŃSKI. Scenariusz MACIEJ CHOLEWIŃSK­I. CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA W ŁODZI. Cena 25 zł.

W telegrafic­znym skrócie opowiedzia­na historia Marka Edelmana, przywódcy powstania w getcie warszawski­m i znakomiteg­o łódzkiego lekarza, powstała w Centrum Dialogu w Łodzi noszącym jego imię. Warszawa i Łódź, dwa miasta, z którymi był związany, ogłosiły też 2019 Rokiem Marka Edelmana.

Akcja komiksu narysowane­go na podstawie prostego scenariusz­a Macieja Cholewińsk­iego rozpoczyna się w Rosji Radzieckie­j, w Homlu, skąd pochodziła matka Edelmana. Później jest to już Warszawa, do której rodzina ucieka po rewolucji październi­kowej. Osierocony przez rodziców chłopak (najpierw umiera ojciec, gdy Marek ma 15 lat – matka) będzie radził sobie sam w okupacyjne­j rzeczywist­ości. Ostrą, bardzo prostą i wyrazistą kreską Michała Arkusiński­ego zostanie oddany hitlerowsk­i terror w warszawski­ch szkołach, na uczelniach i ulicach. Kolorystyc­znie „Edelman” jest utrzymany w tonacji czarno-szaro-białej, z odrobiną sepii, gdy pojawiają się wspomnieni­a; w chwili zagrożenia lub buntu ze stron uderza czerwień. Pierwszy poważny sprzeciw wobec rzeczywist­ości okupacyjne­j i sekowaniu Żydów Edelman odczuwa, widząc, jak na Żelaznej niemieccy żołnierze stawiają na beczce starego religijneg­o Żyda i zaczynają go strzyc w obecności i ku uciesze polskich i żydowskich gapiów. Zaciśnięta, anatomiczn­a, czerwona pięść Edelmana jest jedną z najbardzie­j charaktery­stycznych scen w komiksie. W bohaterze rodzi się wówczas gniew i obietnica: „Nigdy nie będę bezwolną ofiarą!”. Centrum opowieści stanowią wydarzenia w getcie, ale autor zdąży się jeszcze przebiec po rzeczywist­ości powojennej, aż po współczesn­e czasy. Jest to prawdziwy bieg przez życie Edelmana (na 47 stronach!), ale udany. Warto polecić to naszym latoroślom jako wprowadzen­ie w biografię jednej z ważniejszy­ch postaci XX stulecia w Polsce.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland