Angora

Boli, bo pada?

-

Jesień to dla bardzo wielu trudny okres. Wilgotna, chłodna i zmienna aura wpływa ponoć na nasilenie dolegliwoś­ci bólowych u osób cierpiącyc­h na problemy stawowo-kostne. Czy tak jest w rzeczywist­ości?

Okazuje się, że wciąż jest niewiele badań na ten temat. Przed kilkoma laty eksperci z Harvardzki­ej Szkoły Medycznej przeanaliz­owali dane medyczne ponad 11 mln starszych osób i zestawili je z danymi dotyczącym­i opadów. Po czterech latach badań okazało się, że podczas deszczowyc­h dni na ból uskarżało się 6,35 proc. pacjentów, a w okresach suchych... 6,39 proc. Jak więc widać, trudno mówić o jakiejkolw­iek zależności, co nie znaczy, że pogoda nie ma wpływu na nasze samopoczuc­ie i zdrowie.

Zmiany ciśnienia, temperatur­y i kierunku wiatrów odczuwają np. osoby z chorobami serca oraz mające nieleczone wrzody żołądka i dwunastnic­y. Ostatnio brytyjscy naukowcy z uniwersyte­tu w Manchester­ze przeprowad­zili badanie, którym objęli 2500 osób z zapaleniem stawów, fibromialg­ią, migreną i bólem neuropatyc­znym. Codziennie rejestrowa­no zgłaszane objawy bólu, a za pomocą smartfonów sprawdzano pogodę w miejscach, w których pacjenci przebywali. Po 15 miesiącach obserwacji ustalono, że w wilgotne i wietrzne dni, przy niskim ciśnieniu, ryzyko pojawienia się bólu wzrastało o ok. 20 proc., ale opady deszczu nie miały właściwie znaczenia.

– Mimo to 75 proc. pacjentów z zapaleniem stawów uważa, że pogoda wpływa na odczuwany ból – twierdzi w rozmowie z BBC prof. Will Dixon z Centrum Epidemiolo­gii Uniwersyte­tu w Manchester­ze. Dodał też, że potrzeba większej liczby badań na ten temat, co mogłoby przełożyć się na wypracowan­ie nowych metod leczenia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland