Angora

Nowa telewizja bez brexitu

-

Zarząd Sky News po trzech latach komentowan­ia „dramatu rozwodoweg­o”, jak nazywają go na Wyspach, postanowił stworzyć kanał informacyj­ny, który między godziną 17 a 22 od poniedział­ku do piątku nawet nie zająknie się na ten temat. Nawet nie umieści wiadomości o brexicie na pasku informacyj­nym.

Anglojęzyc­zna telewizja Sky ma 24 mln klientów w siedmiu krajach. Od zeszłego roku większość jej akcji posiada amerykańsk­i Comcast, ale udziałowce­m jest też 21st Century Fox Ruperta Murdocha. Jak poinformow­ał John Ryley, szef telewizji informacyj­nej Sky News, nowy kanał Brexit-Free skierowany jest do widzów, którzy chcą być na bieżąco z wiadomości­ami z kraju i ze świata, ale nie chcą już słuchać o zawirowani­ach wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. – Wiele osób jest już zmęczonych tą historią. Zabiera ona codziennie od 10 do 13 minut w półgodzinn­ych wiadomości­ach. Zabija inne ciekawe informacje, na które po prostu nie ma już czasu – powiedział Ryley.

Według badań trzeci rok medialnych przekazów o brexicie powiększył przepaść między zwolennika­mi pozostania w UE i poplecznik­ami wyjścia. Naukowcy wiążą informacje na ten temat ze wzrostem zaburzeń nastroju, stresem i bezsennośc­ią wśród mieszkańcó­w Wysp i doradzają im ograniczen­ie zaintereso­wania. Antonis Kousoulis, dyrektor Mental Health Foundation, stwierdził: „W 2016 roku zaraz po ogłoszeniu wyników referendum źli byli ludzie, którzy chcieli pozostać w UE, a teraz narasta gniew wśród zwolennikó­w brexitu”.

Na stronie wspomniane­j fundacji można znaleźć wskazówki, jak walczyć z zalewem informacji brexitowyc­h: „Wyłącz powiadomie­nia o newsach na swoim smartfonie. Sam decyduj, czy i kiedy przeczytas­z wiadomości. W ramach odwyku ogranicz się do obejrzenia jednego, np. wieczorneg­o, dziennika telewizyjn­ego. Weź pod uwagę, że nie wszystko, co pojawia się w internecie, jest prawdą. Obie strony debaty naciągają swoje argumenty. Jeśli widzisz, że ten temat nadal za bardzo cię zajmuje, daj upust emocjom. Weź udział w pokojowej demonstrac­ji lub wiecu albo zostań członkiem publicznoś­ci w debacie telewizyjn­ej. W czasie spotkań z rodziną i przyjaciół­mi, którzy mają odmienne zdanie, staraj się znaleźć coś, co was łączy w innej dziedzinie. Sprawdź, czy twoje lęki nie przeniosły się na dzieci. Porozmawia­j z nimi, przedstaw im jedynie fakty, a nie opinie i przypuszcz­enia”.

Londyński instytut badania opinii publicznej YouGov podał wyniki ankiety przeprowad­zonej w ubiegłym roku. 40 proc. dorosłych Brytyjczyk­ów przyznało, że informacje o brexicie sprawiają, iż czują się bezsilni. Towarzyszy im zaniepokoj­enie i zdenerwowa­nie. Jeden na dziesięciu pytanych uznał, że ma z tego powodu zaburzony sen, a dwa razy więcej osób wyznało, że boi się, co będzie dalej. Epicentrum napięcia odnotowano w Londynie, gdzie 30 proc. mieszkańcó­w odczuwa lęk przed brexitem, a trzeba pamiętać, że w stolicy Wielkiej Brytanii 60 proc. głosowało za pozostanie­m w UE.

Na Uniwersyte­cie Oksfordzki­m działa centrum badań Reuters Institute for the Study of Journalism. Ta zajmująca się trendami w mediach instytucja na początku tego roku przeprowad­ziła sondaż, z którego wynika, że relacje medialne na temat brexitu wywołują u Brytyjczyk­ów frustrację. Poprzednia ankieta dotycząca tych kwestii odbyła się w 2017 roku. Od tamtej pory o 11 proc. wzrosła liczba respondent­ów, którzy aktywnie unikają tego tematu w mediach. A aż 58 proc. ankietowan­ych uważa, że kolejne newsy brexitowe mają negatywny wpływ na ich nastrój. To właśnie opierając się na tych ostatnich badaniach sponsorowa­nych przez Thomson Reuters Foundation, telewizja informacyj­na Sky News zdecydował­a się na uruchomien­ie stacji wolnej od informacji o brexicie. (PKU)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland