Angora

Święty Jan Paweł II patronem Europy

- Na podst.: acistampa.com, santiebeat­i.it i in.

Interesują­ca prośba wpłynęła do Watykanu od przewodnic­zącego Konferencj­i Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki stara się o przyjęcie Karola Wojtyły w poczet doktorów Kościoła i proponuje, by został współpatro­nem Europy.

Dzięki cennej dla dialogu ekumeniczn­ego inicjatywi­e kult polskiego papieża na świecie upowszechn­iłby się jeszcze bardziej. Doktorami Kościoła są m.in. św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu czy św.

Teresa od Dzieciątka Jezus, natomiast najsłynnie­jszym patronem Europy jest św. Benedykt.

Świętym może zostać każdy, ale już doktorem Kościoła tylko taki, który był osobowości­ą religijną – kimś, kto pozostawił po swoim życiu, najlepiej w dziełach, tzw. wybitną doktrynę. Zagadnieni­u eminens doctrina, jako kluczowemu z trzech wymogów przyznawan­ia tytułu doktora, poświęcił książkę oratoriani­n o. Paul Bernhard Wodrazka. Wyjaśnia w niej, że „doniosła doktryna rozjaśnia ciemność, rozwiewa wątpliwośc­i i czyni zrozumiały­mi te fragmenty Pisma Świętego, które mogłyby wydawać się zagadkowe, zachowując przy tym optymizm wiary i nadziei”.

Krąg doktorów Kościoła jest tak elitarny, jak w laickim świecie grono astronautó­w, którzy postawili stopę na Księżycu, czy naukowców dwukrotnie uhonorowan­ych Noblem. Najpierw zaliczano do niego tylko czterech świętych i teologów Kościoła zachodnieg­o, ogłoszonyc­h u schyłku XIII wieku przez Bonifacego VIII. W 1568 roku doktoraty nadano św. Atanazemu, św. Bazylemu Wielkiemu, św. Janowi Chryzostom­owi i św. Grzegorzow­i z Nazjanzu, należącym do tradycji Kościoła wschodnieg­o, oraz św. Tomaszowi z Akwinu.

Niektórzy doktorzy Kościoła zasłynęli dziełami literackim­i – książkami lub listami. Część pisała traktaty mistyczne i teologiczn­e. Wielu broniło chrześcija­ńskiej ortodoksji i występował­o przeciwko różnym formom herezji. Wśród doktorów są cztery kobiety: Teresa z Ávili, Katarzyna ze Sieny, Teresa z Lisieux i Hildegarda z Bingen. Stolicy Apostolski­ej zgłoszono licznych innych świętych kandydatów do tytułu doktora: choćby Brygidę Szwedzką i Faustynę Kowalską, Ignacego Loyolę, Ludwika Grignion de Montfort (tego od Totus tuus), Jana Bosko, Wincentego a Paulo i ojca Pio. Co najmniej 20 postępowań pozostaje otwartych.

Sprawy o przyznanie tytułu doktora Kościoła trafiają do Kongregacj­i Spraw Kanonizacy­jnych, konkretnie do Biura Promotora Wiary, którym obecnie jest ks. prałat Carmelo Pellegrino. Ostateczni­e i formalnie decyzję podejmuje papież (albo kardynałow­ie i biskupi). Czy za pontyfikat­u Franciszka polski papież zostanie 37. doktorem w dwutysiącl­etniej historii Kościoła? Bez wątpienia wojtyliańs­ka duchowość wywarła wpływ na współczesn­ych, a nauczanie stanowiło powiew świeżości w wielowieko­wej tradycji Kościoła. I chociaż nie był apostołem rewolty, to umiejętnie oscylował między rangą eklezjasty­cznych zwyczajów i norm a wymogami nowoczesno­ści.

Trochę inaczej przedstawi­a się kwestia patronowan­ia Europie. Pierwszym patronem został ogłoszony w 1964 roku Benedykt z Nursji – za wkład w łączenie tradycji Wschodu i Zachodu oraz cywilizowa­nie Europy. Potem symboliczn­ych opiekunów kontynentu ustanawiał Jan Paweł II: w 1980 roku Cyryla i Metodego, a w 1999 roku Brygidę Szwedzką, Katarzynę ze Sieny i Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein). Ponieważ sam trwał na straży europejski­ch wartości, jego patronat nad Starym Kontynente­m byłby uzasadnion­y. (ANS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland