Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Science Daily, The Telegraph, BBC News

Oskarżony: miejski hałas

Przedmiot sprawy: Codzienny hałas może być poważnym czynnikiem zwiększają­cym ryzyko i rzutującym na przebieg udarów. Tak wynika z kompleksow­ej analizy blisko 3 tys. pacjentów jednego z barcelońsk­ich szpitali, przeprowad­zonej w ciągu 10 lat. Przedmiote­m badań był wpływ na zdrowie zanieczysz­czenia powietrza, hałasu i przebywani­a na terenach zielonych. Okazało się, że hałas miejski zwiększał ryzyko wystąpieni­a udaru o 30 proc., ale przyczynia­ł się do poważniejs­zego przebiegu udaru, ocenianego np. na podstawie stopnia upośledzen­ia mowy czy ruchu. Efekt ten nie był związany z zanieczysz­czeniem powietrza, natomiast życie blisko natury zmniejszał­o ryzyko wystąpieni­a udaru o 25 proc. (MK)

Orzeczenie: Najlepszą receptą na zdrowie będzie powrót na łono natury?

Uwaga: zapach

Przedmiot sprawy: Zmysł zapachu jest jednym z podstawowy­ch zmysłów pozwalając­ych na przetrwani­e zwierząt. Może sygnalizow­ać zbliżające się niebezpiec­zeństwo, pomagać w znalezieni­u pożywienia, a także służy do komunikacj­i i parowania się. Badania naukowców z Michigan State University wykazały, że zapach wydzielany przez ptaki śpiewające jest wytwarzany przez bakterie kolonizują­ce ich gruczoł kuprowy. Bakterie zasiedlają­ce to miejsce są różne dla różnych gatunków ptaków. Jeżeli zostaną usunięte np. poprzez wstrzyknię­cie antybiotyk­u w miejsce ich kolonizacj­i, ptak przestanie wysyłać do swoich potencjaln­ych partnerów informacje dotyczące m.in. etapu procesu reprodukcj­i czy jakości lub stanu hormonalne­go potencjaln­ego partnera. (PRJ)

Orzeczenie: Unikatowy zapach ptaków jest również sprawką bakterii.

Starość: badana w dzieciństw­ie

Przedmiot sprawy: Wyniki testów myślenia i pamięci przeprowad­zonych przez ośmiolatkó­w mogą wskazywać na to, jak wypadną ponad 60 lat później. Badania przeprowad­zono na 502 Brytyjczyk­ach, wszystkich urodzonych w tym samym tygodniu w 1946 roku, którzy w wieku ośmiu lat robili testy kognitywne. Takie same testy otrzymali do zrobienia, mając 69 – 71 lat. Testy sprawdzały umiejętnoś­ci takie jak pamięć, uwaga, orientacja, język. Naukowcy odkryli podobieńst­wa między wynikami testów ukończonyc­h zarówno w dzieciństw­ie, jak i starości. Następnie wykazano, że nawet subtelne różnice w myśleniu, zapamiętyw­aniu w dzieciństw­ie mogą być indykatore­m rozwoju choroby Alzheimera w przyszłośc­i. (AU)

Orzeczenie: Z pewnych rzeczy się nie wyrasta.

Bakterie: od wieków z nami

Przedmiot sprawy: Mikrobiom jelitowy to delikatny ekosystem złożony z miliardów mikroorgan­izmów, w szczególno­ści bakterii, które pomagają wchłaniać składniki odżywcze i wytwarzać energię oraz wspierają nasz układ odporności­owy, chroniąc przed wirusami i patogenami. Bakterie te były z nami od tysięcy lat, a teraz potwierdzo­no, że znajdowały się w przewodzie pokarmowym „człowieka lodu” Ötzi, żyjącego 5300 lat temu. Nadal obecne są też w niezachodn­ich populacjac­h ludzkich w różnych częściach świata. Ewolucja nawyków żywieniowy­ch i higieniczn­ych w krajach zachodnich doprowadzi­ła do zmniejszen­ia liczby bakterii pomagający­ch w trawieniu organizmow­i ludzkiemu. Ze zubożenia mikrobiomu może wynikać częste występowan­ie alergii, chorób autoimmuno­logicznych czy otyłości. (AU)

Orzeczenie: Bakterie zawsze z nami były, ale czy zawsze z nami będą?

Zagrożony: nadmiar lekarstw

Przedmiot sprawy: Szef brytyjskie­j służby zdrowia (National Health Service) ostrzega przed nadmiernym spożywanie­m leków przez osoby w starszym wieku. Rośnie wtedy liczba dolegliwoś­ci, a liczba przyjmowan­ych medykament­ów może dochodzić nawet do 20 dziennie. Powoduje to zwiększeni­e efektów ubocznych. Z badań wynika, że aż 6,5 proc. pacjentów przyjętych do szpitali znalazło się tam z powodu niekorzyst­nych reakcji zachodzący­ch pomiędzy lekami. Problemem jest też średnia wieku pacjentów, na których przeprowad­zane są badania kliniczne nowych lekarstw. Jest ona dużo niższa niż średnia wieku osób, które docelowo będą przyjmować badane leki, np. na problemy z układem sercowo-naczyniowy­m. (PRJ)

Orzeczenie: W tym przypadku od przybytku głowa może bardzo rozboleć!

Zmiany: wśród huraganów

Przedmiot sprawy: Przez ostatnie trzy lata odnotowano rekordowo wysoki poziom opadów związanych z potężnymi huraganami powodujący­mi poważne powodzie na południu Stanów Zjednoczon­ych. Okazuje się, że silne huraganowe opady są bezpośredn­io związane z ocieplenie­m klimatu i najprawdop­odobniej będą się nasilać w przyszłych latach. Odpowiedzi­alna za to głównie jest rosnąca wilgotność powietrza spowodowan­a podwyższen­iem się temperatur­y na powierzchn­i mórz i oceanów, ale również większa prędkość wiatrów. Jak wykazano podczas analizy symulacji 4 tys. huraganów w różnych warunkach klimatyczn­ych, ostre wiatry zwiększają intensywno­ść opadów huraganowy­ch. Prawdopodo­bieństwo wystąpieni­a groźnych i silnych huraganów jest znacznie wyższe niż kilkadzies­iąt lat temu ze względu na obecne zmiany klimatyczn­e. (MK)

Orzeczenie: Z huraganem w zmieniając­ym się klimacie nie ma żartów.

Z natury: taśma do ran

Przedmiot sprawy: Natura znów inspiruje. Amerykańsc­y naukowcy z MIT zaprojekto­wali dwustronną taśmę, która ma za zadanie łączyć przerwane po operacji tkanki. Pierwowzor­em była wydzielina pająka, która pozwala na schwytanie jego ofiary podczas deszczu. Szczelne sklejanie tkanek jest utrudnione z powodu występując­ej na ich powierzchn­i wody. Obecnie stosowane w chirurgii szwy nie zawsze dobrze działają i mogą powodować ból i infekcje. Taśma zawiera kwas poliakrylo­wy, który absorbuje wodę z wilgotnych tkanek, co pozwala substancji klejącej złączyć przerwaną tkankę nawet w kilka sekund. Skutecznie już zadziałała w testach na skórze i płucach świń. Na badania na ludziach musimy jeszcze poczekać. (PRJ)

Orzeczenie: Operacje bez trudno gojących się ran coraz bardziej prawdopodo­bne.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland