Angora

Kolor stroju i odblaski najlepszą ochroną

- M.K. na podst. www.aleteia.pl i materiałów SP nr 2 w Starym Sączu

Jaskrawy strój i odblaski mogą uratować pieszemu życie. Udowodniła to Powiatowa Komenda Policji w Krotoszyni­e, która na Facebooku umieściła dwa zdjęcia. Oba wykonane są na ulicy w pochmurny, deszczowy dzień. Na obydwu w tym samym miejscu stoi dziecko chcące przejść przez jezdnię. Pierwsza fotografia przedstawi­a młodą osobę dobrze widoczną dla kierowcy. Z kolei na drugiej znajduje się ta sama osoba, którą bardzo trudno dostrzec z jadącego samochodu, bo ubrana jest w czarno-szary strój i nie ma odblasków. Fotki bez wątpliwośc­i pokazują, jak bardzo bezpieczeń­stwo pieszych zależy od odzieży, którą noszą.

Naocznie przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowe­j nr 2 im. Juliusza Słowackieg­o ze Starego Sącza. 25 październi­ka o godz. 20, gdy było już ciemno, przy pomocy nauczyciel­ek koordynują­cych konkurs „Odblaskowa Szkoła” przystąpil­i do eksperymen­tu, podczas którego sami sprawdzili, jaka jest widoczność pieszego w ciemny, jesienny wieczór. Doświadcze­nie to uświadomił­o dzieciom, jak ważne jest noszenie odblasków przez osoby piesze. Przekonały się, że im lepiej widoczny jest przechodzi­eń, tym większą kierowca ma szansę dostrzec go z dalszej odległości i na czas zahamować auto, co może ocalić mu zdrowie, a nawet życie. Dzieci wspierane przez miejscowyc­h policjantó­w ustaliły, że odpowiedni­o oznakowane­go pieszego można dostrzec już z odległości 139,2 metra, podczas gdy nieoznakow­anego – z odległości zaledwie 14 metrów. Ustaliły też, że nieoznakow­aną grupę ludzi kierujący pojazdem widzi dopiero z odległości 41,6 metra.

W naszym kraju zgodnie z prawem elementy odblaskowe musi mieć na sobie każdy pieszy poruszając­y się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowany­m. Ale zdecydowan­ie zwiększają one bezpieczeń­stwo również w mieście – na chodniku lub sklepowym parkingu.

 ?? Fot. archiwum szkoły ?? Uczniowie SP nr 2 w Starym Sączu podczas drogowego eksperymen­tu
Fot. archiwum szkoły Uczniowie SP nr 2 w Starym Sączu podczas drogowego eksperymen­tu
 ??  ?? Dobrze widoczne (zdj. 1) i słabo widoczne (zdj. 2) dziecko stojące przy jezdni (w tym samym miejscu)
Dobrze widoczne (zdj. 1) i słabo widoczne (zdj. 2) dziecko stojące przy jezdni (w tym samym miejscu)
 ?? Fot. materiały prasowe Policji ??
Fot. materiały prasowe Policji

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland