Angora

Wstyd wykluczony­ch

-

Autor tej książki – francuski socjolog i filozof – dorastał w biednej robotnicze­j rodzinie z prowincji i jako gej nie był akceptowan­y przez ojca. Doznał też wielu upokorzeń ze strony homofobicz­nej, małomiaste­czkowej społecznoś­ci. Dlatego, mając 20 lat, zerwał kontakt z najbliższy­mi i przeniósł się do Paryża. Uznał bowiem, że tylko całkiem nowe życie w całkiem innym środowisku wyzwoli go z poczucia wykluczeni­a i społeczneg­o upokorzeni­a. Owszem, jako jedyny z rodziny osiągnął sukces, ale trauma pozostała. Nie da się bowiem całkowicie odciąć od przeszłośc­i i wymazać z pamięci wstydu. Po latach, gdy dowiaduje się o śmierci ojca, powraca do rodzinnego Muizon, ale nie idzie na pogrzeb, bo nigdy nie kochał ojca, oraz nie chce spotkać się z braćmi, z którymi nie miał kontaktu od 30 lat. Odwiedza tylko matkę, w której towarzystw­ie rozpamiętu­je swoje życie. To bolesna konfrontac­ja ze swoją kondycją i swoista psychoanal­iza.

Didier Eribon inteligent­nie łączy intymne, podszyte wręcz ekshibicjo­nizmem wyznania z wnikliwą analizą filozoficz­no-socjologic­zną. Wykorzystu­je swoje przeżycia, traumy i fobie do przeanaliz­owania i zrozumieni­a zjawisk społeczno-polityczny­ch i mechanizmó­w rządzących ludzkimi wyborami. Po przeczytan­iu „Powrotu do Reims” nam również łatwiej będzie zrozumieć, co kieruje klasą robotniczą, że zamiast popierać partie lewicowe oddaje ostateczni­e głos na te, które prowadzą nacjonalis­tyczno-szowinisty­czne narracje. Lektura obowiązkow­a dla tych polityków, którzy nie potrafią albo nie chcą zrozumieć świata B i C. A właśnie ten świat zaczyna coraz bardziej decydować o naszej przyszłośc­i.

JACEK BINKOWSKI DIDIER ERIBON. POWRÓT DO REIMS (RETOUR À REIMS). Przeł. Maryna Ochab. Wydawnictw­o KARAKTER. Kraków 2109. Cena 39 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland