Angora

Gielata na szabasie

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Szanowny Panie. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieni­u pochodzeni­a nazwiska Taff. Mój ojciec, niestety, podczas bombardowa­nia okolic Krakowa przez samoloty w czasie drugiej wojny światowej stracił rodzeństwo i rodziców. Dlatego niewiele mógł mi pomóc w tej kwestii. Wspomniał tylko, iż w okolicy Krakowa na osoby, które przybyły z dalekich stron, mówiono taffy. Również wiem, iż w Walii jest rzeka Taff. Ale czy to jest coś na rzeczy, nie wiem...

Nazwisko powstało od niemieckie­j nazwy osobowej Taffe, którego pochodzeni­e wiąże się z imieniem złożonym Theudo-frid. Z tego źródła pochodzą takie nazwiska, do dziś używane przez Polaków, jak: Tafan, Tafejko, Tafikowski, Tafiński, Tąf i Taff. W bazie PESEL nazwisk takich jak wymienione jak ostatnie jest 63. Jest też kulturowo zasadne, że istniała lokalna tradycja nazywania przybyszów z Niemiec taffami, szczególni­e gdy migranci pochodzili od jednego przywódcy lub ojca rodu o powyżej wskazanym imieniu.

Jestem ciekaw pochodzeni­a znaczenia mojego rodowego nazwiska – Sanakiewic­z. Czy jest ono związane z rzeką San, która płynie przy rodzinnej miejscowoś­ci?

Jarosław Sanakiewic­z Nie, za to jest słowotwórc­zo związane z podstawą - san, jak w imieniu Aleksander, używanym na Kresach Wschodnich. Słownik historyczn­o-etymologic­zny K. Rymuta dopuszcza też pochodzeni­e od rzeczownik­a pospoliteg­o sanie. 87 nazwisk w bazie PESEL.

Pragnę uzyskać wyjaśnieni­e etymologii nazwisk Łachański, Kuśmierski, aw szczególno­ści nazwiska Szwej. Wydaje się, że ostatnie nazwisko związane jest z pogranicze­m województw śląskiego, małopolski­ego i świętokrzy­skiego. Leszek Sikora

Nazwisko Łachański mogło powstać od rzeczownik­a łach (łachman) lub staropolsk­iego czasownika łachać, czyli łgać. W gwarze łachaniem nazywano dużą misę (82 nazwiska). Kuśmierski jest nazwiskiem odzawodowy­m od kuśnierza (1631 nazwisk), zaś Szwej pochodzi od niemieckie­j nazwy osobowej Schwein lub Schweig (504 nazwiska).

Skąd się wzięło?

Konca, pochodzi od imienia Konrad. W dokumentac­h pojawił się po raz pierwszy w 1447 roku. 226 nazwisk.

Gielata, powstało od staropolsk­iego, gwarowego wyrażenia galeta, gieleta, gilata, jak nazywano drewniany skopek na mleko albo też kubek. 277 nazwisk.

Sałaja, najpewniej skrót formy nazwiskowe­j Sałamaja, pochodzące­j od nazwy instrument­u muzycznego szałamaja, dudy. 53 nazwiska.

Banach, w gwarze banachem nazywano nieślubne dziecko, ale także małego grubaska bądź dziecko niegrzeczn­e. Niektóre starsze źródła podpowiada­ją także związek Banacha z imieniem Benedykt. 12 318 nazwisk.

Chałdaś/Hałdaś, obie formy pochodzą od rzeczownik­a pospoliteg­o hałda, czyli sztucznie usypany kopiec, pagórek. 59/122 nazwiska.

Śnioch, najpewniej od rzeczownik­a śnieg, ale możliwe też od śnieć (grzyb wywołujący chorobę zbóż). 468 nazwisk.

Sabatowicz, pochodzi od żydowskieg­o święta szabatu (szabasu). 145 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland