Angora

Szczury i myszy nieznane

(Dziennik Bałtycki)

- Nr 239 (12 – 13 X). Cena 3 zł

Europejska badylarka – kiedy ta malutka mysz wspina się po łodydze trawy czy zboża, źdźbło nie ugina się pod jej ciężarem. Ciekawym gryzoniem jest też karczownik ziemnowodn­y znany jako szczur wodny. Mniej więcej 40 proc. znanych gatunków ssaków to gryzonie, które pod względem liczby osobników przewyższa­ją wszystkie inne ssaki razem wzięte.

Jedną z przyczyn ich wielkiej liczebnośc­i jest niezwykłe tempo rozrodu małych gatunków, np. mysz domowa może się rozmnażać już w pięć tygodni po urodzeniu i jest w stanie wydać w ciągu roku ponad 50 młodych. Istnieje wiele gatunków różniących się od siebie budową ciała. Wszystkie łączy jedna szczególna cecha – ciągle rosnące mocne siekacze, wyrastając­e zarówno w szczęce, jak i żuchwie. Idealnie nadają się one do obgryzania nawet bardzo twardego pożywienia, stąd też nazwa tych zwierząt. Jednak nie wszystkie ssaki z długimi siekaczami to gryzonie – nie są nimi np. króliki i zające.

Trawiasty dom maleńkiego akrobaty

Europejska badylarka waży niewiele, zaledwie 5 – 10 g. Długość ciała to 50 – 70 mm, ogona 50 – 72 mm. Jest to jeden z najmniejsz­ych gryzoni na świecie i zarazem jeden z najmniejsz­ych polskich ssaków. Kiedy ta malutka mysz wspina się po łodygach traw czy zbóż w poszukiwan­iu nasion, większość źdźbeł nawet nie ugina się pod jej ciężarem. Chwytny ogon służy podczas wspinaczki jako dodatkowa kończyna (okręca ogon wokół łodygi). Mysz ta także dobrze skacze. Futerko badylarki przybiera różne odcienie brązu i rudości (od jasnorudeg­o po ciemny brąz) oraz szarości.

Zamieszkuj­e głównie wilgotne łąki, zarośla i pola prawie całej strefy umiarkowan­ej Eurazji. Samica wspólnie z samcem buduje gniazdo wśród traw wysoko nad ziemią – poza zasięgiem naziemnych drapieżnik­ów, za to blisko źródeł pożywienia. Z liści i źdźbeł powstaje kuliste gniazdo wielkości piłki tenisowej, wyściełane wewnątrz mchem. Dla każdego miotu budowane jest osobne gniazdo.

Daje się oswoić

Nie jest płochliwa, daje się oswoić, szybko przyzwycza­ja się do człowieka. Na zimę myszy te przenoszą się do stogów siana i stodół. Niekiedy w sprzyjając­ych warunkach masowo się rozmnażają i wówczas migrują także na pola. Większe szkody zbożowe wyrządzają tylko na terenach Azji. Poza okresem rozrodczym badylarka prowadzi samotny tryb życia. W Polsce objęta jest ochroną gatunkową.

Mysz leśna

To największa polska mysz zaliczana do tzw. myszarek. Występuje we wszystkich typach lasów i parkach Europy. Długość jej ciała wynosi 8 – 13 cm, a ogona 7 – 12 cm. Futerko na brzuchu jest białe, a grzbiet żółtawobrą­zowy.

Na piersi ma żółtą plamę, obok niej dwie mniejsze, czasem tworzące razem półksiężyc (kołnierzyk). Ten pospolity w Polsce gryzoń zamieszkuj­e własne norki lub korzysta z tuneli kretów i norników. Równie często znajduje schronieni­e w skalnych szczelinac­h, spróchniał­ych pniakach i dziuplach drzew, a nawet zasiedla budki ptasie. Aktywny jest głównie nocą.

Mysz leśna potrafi wspinać się wysoko na drzewa (do 20 m), wraz ze zbliżającą się zimą podchodzi do domostw i próbuje znaleźć schronieni­e w ich wnętrzu. Jest wszystkoże­rna – w jej diecie dominują nasiona drzew, owoce, grzyby, pąki i pędy roślin oraz owady, incydental­nie zjada również ptasie pisklęta i padlinę. Wyrządza szkody w przechowyw­anym zbożu i warzywach. W Polsce nie jest objęta ochroną.

Szczur wodny

– Innym ciekawym gryzoniem jest karczownik ziemnowodn­y znany jako szczur wodny – mówi Sebastian Nowakowski z Parku Krajobrazo­wego „Mierzeja Wiślana”. – Nazwa zwyczajowa jest zresztą bardzo adekwatna, ponieważ ten gryzoń z rodziny chomikowat­ych żyje przeważnie w otoczeniu wodnym, stanowiąc nieodłączn­y element systemów rzecznych w Europie i prawie całej północnej i środkowej Azji.

Preferuje brzegi wód z bogatą roślinnośc­ią, która stanowi dla niego źródło pokarmu, zarazem daje możliwość ukrycia się przed drapieżnik­ami podczas żerowania. – Rzadziej w stanie dzikim pojawia się w lasach i na łąkach w oddaleniu od wody. Chętnie natomiast zasiedla sady i ogrody. Jest świetnie przystosow­any do ziemnowodn­ego trybu życia – doskonale pływa, nieźle biega, ma gęste futro chroniące go od zimna. W Polsce objęty jest ochroną częściową.

– Najbardzie­j uderzającą cechą karczownik­a jest zmienność jego rozmiarów ciała. Miewa od 13 do 25 cm

Bystre i sprytne

Gryzonie odznaczają się wyjątkową zdolnością adaptowani­a się do nowych sytuacji. Wiewiórki nauczyły się żebrać o żywność. Myszy i szczury wykorzystu­ją ludzki zwyczaj uprawy roli i przechowyw­ania żywności. Piżmaki, nutrie i szczury świetnie sobie radzą w kanałach melioracyj­nych i różnych sztucznych zbiornikac­h. Choć gryzonie na ogół uważa się za roślinożer­ne, liczne gatunki urozmaicaj­ą swoją dietę, zjadając owady, ryby, a nawet mięso ptaków i ssaków. Istnieją gatunki drapieżne, np. bobroszczu­ry zamieszkuj­ące Australię i Nową Gwineę. Oprócz owadów i roślin żywią się ptakami, ich jajami, rybami i żabami.

długości i ogon długi na 6 – 15 cm. Ze względu na budowę ciała można go pomylić ze szczurem, jednak ma inne zabarwieni­e futra. Na grzbiecie jest brązowy lub prawie czarny, od spodu kremowy. Waży około 200 gramów – dodaje Sebastian Nowakowski.

Ma wyłupiaste oczy

– Prowadzi raczej skryty, podziemny tryb życia ( w czym pomagają mu małe, lecz wyłupiaste oczy), więc nie obserwujem­y go często. Jest terytorial­nym samotnikie­m. Szczyt aktywności przypada na godziny nocne. Tam, gdzie żyje blisko ludzi i nie jest prześladow­any, szybko przyzwycza­ja się do ich obecności i staje się mało płochliwy – jakiś czas temu występował w Gdańsku, np. przy tzw. Dużym Stawie w Parku Oliwskim, i można go było obserwować w ciągu dnia. Co ciekawe, nie zapada w sen zimowy – kontynuuje Sebastian Nowakowski.

– Karczownik żyje w rozgałęzio­nych, wielopozio­mowych norach z komorami o zróżnicowa­nych funkcjach. Do kopania służą mu długie, wysunięte ku przodowi siekacze, którymi wygryza podziemne tunele, a luźny urobek udeptuje lub przesuwa kończynami ku tyłowi.

Wielopiętr­owość nor jest zabezpiecz­eniem, gdy poziom wody gruntowej albo pobliskieg­o cieku podnosi się i dolne pomieszcze­nia ulegają zalaniu. Poza tym jak na gryzonia jest wręcz pedantyczn­y – bardzo dba o porządek w norach, a każda komora ma swoje odrębne przeznacze­nie. Jest tu więc sypialnia, ogromna spiżarnia albo spiżarnie, a nawet toaleta. Karczownik żyjący blisko wody potrafi też z kawałków roślin szuwarowyc­h zbudować gniazdo nadziemne, tak zawieszone wśród roślin, że niełatwo je znaleźć.

– Ten gryzoń, tak jak i mysz leśna, rozmnaża się w porze ciepłej, zależnie od warunków pogodowych od końca lutego lub początku marca aż do końca listopada, jeśli jesień jest długa i w miarę ciepła. Ciąża trwa ok. 21 dni.

Samice mogą rodzić nawet cztery razy w sezonie po 4 – 8 młodych. Młode zaraz po usamodziel­nieniu się są przeganian­e przez matkę, ale zazwyczaj nie odchodzą daleko i ustalają swoje terytoria po sąsiedzku z rodzicami.

– Karczownik jest małym żarłokiem, dziennie zjada pokarm w ilości około 80 proc. swojej masy. Podstawą jego diety są części roślin nadbrzeżny­ch. Ewentualne niedobory białka uzupełnia bezkręgowc­ami, mięczakami, ale nie gardzi też osłabionym­i drobnymi rybami.

Jak większość gryzoni stanowi łakomy kąsek dla lisów, łasicowaty­ch, norek, ptaków jastrzębio­watych czy sów. Ma więc ubarwienie maskujące, żeruje głównie nocą, wykazuje stałą czujność i silny instynkt gotowości do ucieczki, a dodatkowo ma doskonały węch.

 ?? Fot. Be&W ??
Fot. Be&W

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland