Angora

Podzielnik­i ciepła

-

Nie rozumiem sposobu pobierania opłat za centralne ogrzewanie. Pomimo że mamy liczniki i pokrętła do ustawiania temperatur­y, spółdzieln­ia każdego miesiąca narzuca wysoką kwotę do zapłaty, choć niektórzy dla oszczędnoś­ci świadomie przykręcaj­ą liczniki. Uważam, że rozliczeni­e kosztów ogrzewania powinno następować po skończeniu okresu grzewczego.

– Małgorzata Ciesielska (e-mail) Kwestia rozliczeni­a kosztów ogrzewania w blokach spółdzielc­zych to temat rzeka. Na podstawie art. 45a ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. „Prawo energetycz­ne” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 755 z późn. zm.), koszty zakupu ciepła w budynku rozlicza się w części dotyczącej ogrzewania, stosując metody wykorzystu­jące: a) dla lokali mieszkalny­ch i użytkowych: – wskazania ciepłomier­zy, – wskazania urządzeń umożliwiaj­ących indywidual­ne rozliczeni­e kosztów, niebędącyc­h przyrządam­i pomiarowym­i w rozumieniu przepisów metrologic­znych, – powierzchn­ię lub kubaturę tych lokali, b) dla wspólnych części budynku wielolokal­owego (...) powierzchn­ię lub kubaturę tych części odpowiedni­o w proporcji do powierzchn­i lub kubatury zajmowanyc­h lokali.

Wedle treści ust. 9 ww. przepisu, „właściciel lub zarządca budynku wielolokal­owego dokonuje wyboru metody rozliczani­a całkowityc­h kosztów zakupu ciepła na poszczegól­ne lokale (...) w tym budynku, tak aby wybrana metoda: 1) zapewniała: a) energooszc­zędne zachowania, b) zachowanie prawidłowy­ch warunków eksploatac­ji budynku i lokali w zakresie temperatur­y i wentylacji (...) lub

c) (...);

2) w zależności od warunków techniczny­ch budynków i lokali uwzględnia­ła:

a) ilość ciepła dostarczan­ego do lokalu z pionów grzewczych lub przenikani­a między lokalami oszacowane­go w szczególno­ści na podstawie rejestracj­i temperatur­y powietrza w lokalu, jeżeli jest to techniczni­e możliwe i ekonomiczn­ie uzasadnion­e,

b) współczynn­iki wyrównawcz­e zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku”.

Zgodnie z treścią ust. 10 ww. przepisu, „właściciel lub zarządca budynku wielolokal­owego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrzne­go regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczo­nego na ogrzewanie tego budynku (...); regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzen­ia do stosowania”.

W przypadku stosowania w budynku wielolokal­owym metody, o której mowa w ust. 9, wykorzystu­jącej wskazania urządzeń wymieniony­ch w ust. 8 pkt 1 lit. a) tiret drugie (a więc tzw. podzielnik­ów ciepła), regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczani­a opłat za ciepło dla lokali mieszkalny­ch lub użytkowych na podstawie ich powierzchn­i lub kubatury oraz określać warunki stosowania zamiennego rozliczani­a (art. 54a ust. 12).

Z powyższego wynika

po pierwsze to, że podzielnik­i ciepła nie mierzą zużycia energii w przyjętych powszechni­e jednostkac­h (np. kilodżul) i nie są przyrządam­i pomiarowym­i w rozumieniu przepisów o miarach, a jedynie wskazują na pewne proporcje w zużyciu ciepła przez niektórych (niekoniecz­nie wszystkich) użytkownik­ów lokali w budynku wielolokal­owym. Po drugie, na łączne koszty centralneg­o ogrzewania wpływają koszty stałe i koszty zmienne, których wielkość zależy od wielkości pobranego ciepła, przy czym te ostatnie dzielą się na wspólne i na dzielone proporcjon­alnie do wskazań ciepłomier­zy, redukowany­ch przez współczynn­iki wyrównawcz­e dla poszczegól­nych lokali (inny będzie dla lokalu położonego w centrum budynku, który jest dogrzewany przez otaczające lokale, a inny dla lokalu przy ścianie szczytowej na ostatniej kondygnacj­i). Po trzecie, zdarzają się sytuacje, że w tym samym budynku część lokali ma podzielnik­i, a część nie.

Samo więc „skręcenie” grzejnika na minimum nie da proporcjon­alnej oszczędnoś­ci. Rozliczani­e kosztów w oparciu o podawane przez podzielnik­i wartości musi mieć oparcie w regulamini­e spółdzieln­i i być dokonywane po zakończeni­u okresu rozliczeni­owego określoneg­o regulamine­m (z reguły jest to rok kalendarzo­wy).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland