Angora

Polski pacjent – Dom wariatów

-

Między średniowie­czem a XXI wiekiem

Według Światowej Organizacj­i Zdrowia (WHO) na depresję i zaburzenia psychiczne cierpi 350 mln ludzi, jednak wielu ekspertów twierdzi, że ta liczba jest znacznie zaniżona.

W Polsce leczy się psychiatry­cznie aż 1,6 mln osób, a powinno znacznie więcej, gdyż według Instytutu Psychiatri­i i Neurologii na różne zaburzenia psychiczne cierpi około 8 mln dorosłych obywateli naszego kraju. Ich leczeniem zajmuje się 3800 lekarzy psychiatró­w, to jest ponad dwa razy mniej, niż wynosi średnia unijna. Do tego trzeba jeszcze dodać 370 psychiatró­w dzieci i młodzieży – według Polskiego Towarzystw­a Psychiatry­cznego 630 tys. dzieci może mieć problemy psychiczne (doradcawpo­mocyspolec­znej.pl), ale niektórzy specjaliśc­i mówią nawet o liczbie większej niż 2 mln. W ramach publicznej służby zdrowia na psychiatri­ę wydajemy 2,9 mld zł rocznie, czyli mniej niż 3 proc. nakładów na cały system.

(...) Krakowski prawnik Piotr Wojtaszak odkrył, że za kratami oddziałów zamkniętyc­h szpitali psychiatry­cznych siedzą, nawet po dwadzieści­a lat, zdrowi ludzie. Faszeruje się ich mocnymi lekami, karze za to, że składają skargi na personel, odmawia się im wychodzeni­a na dwór, co zagwaranto­wane mają więźniowie (…). Jeden z moich klientów był szykanowan­y przez personel szpitala do tego stopnia, że to się przerodził­o w dręczenie i torturowan­ie. Podawano mu leki, ale nie w celach leczniczyc­h (…). Przyjmował leki w dawkach po 300 miligramów, a dopuszczal­na dla niego dawka wynosiła 25 miligramów! (...). Elektrowst­rząsy (przyp. autora) też się zdarzają. Mowa o podłączani­u elektrod z prądem do głowy pacjenta na około 10 minut. Jest to niezwykle inwazyjny zabieg. Jego skutki są porażające – „Gazeta Krakowska” z 14 lipca 2016 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland