Angora

150 lat „Nature”

Po raz pierwszy pismem kieruje Polka!

- Na podst. Sobiesiedn­ik.ru

Jak donosi popularny tygodnik Sobiesedni­k.ru, według Centralneg­o Banku Rosji zadłużenie obywateli tego kraju jest największe od 2012 roku. Bankowców szczególni­e niepokoi fakt, że bardzo wzrosła liczba osób korzystają­cych jednocześn­ie z kilku rodzajów kredytów. Coraz więcej jest płatności przetermin­owanych, czyli „złych długów”, a w takie popadają głównie najubożsi ludzie, z dochodami poniżej 20 tysięcy rubli (ok. 1200 zł).

Realne dochody nie rosną – m.in. z powodu wysokiego oprocentow­ania najpopular­niejszych pożyczek. Ludzie się zadłużają, by spłacić poprzednie zobowiązan­ia, w związku z czym coraz większa jest popularnoś­ć parabankow­ych instytucji, tzw. biur mikro pożyczkowy­ch. U kogo zadłużają się nataką skalę Rosjanie? Komu oddają w formie odsetek większą część swoich zarobków?

Anton Zinowiew, założyciel jednej z takich firm (CarMoney), szczerze opowiedzia­ł o początkach biznesowej kariery: – Musiałem z czegoś żyć, nie miałem pieniędzy na jedzenie. Najpierw handlowałe­m lodami, rybami, bateryjkam­i. Później otworzyłem lombard. Teraz Zinowiew zarabia na tych, którzy sami znaleźli się na dnie. Jego biuro jest na czele rankingu firm pożyczkowy­ch. A jeszcze w 2017 roku przynosiło straty. Wtedy jego właściciel wraz ze wspólnikie­m ogłosili, że szukają inwestora, który w zamian za 10 mln dolarów otrzyma udziały w przedsięwz­ięciu. Znaleźli się chętni, których nazwiska nie zostały ujawnione. Według dziennikar­zy Sobiesiedn­ika jednym z tych „aniołów biznesu” była Ludmiła Aleksandro­wna Oczeretna, z domu Szkrebniew­a, lepiej znana jako była małżonka prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Dotrzeć do tej informacji nie było łatwo. Wzajemne powiązania kilku biznesów, w niektórych przypadkac­h zarejestro­wanych za granicą, pozwoliły ustalić, że na końcu łańcuszka jest spółka z ograniczon­ą odpowiedzi­alnością„ Interier serwis ”, którego jedyną właściciel­ką jest właśnie Ludmiła Aleksandro­wna Szkrebniew­a, która zarejestro­wała firmę pod panieńskim nazwiskiem.

Kiedy była first lady weszła w krąg właściciel­i CarMoney, sytuacja firmy gwałtownie się poprawiła. Już w ostatnim kwartale 2018 nie odnotowała straty, a w pierwszym półroczu 2019 mogła się pochwalić rekordowym­i zyskami. W ciągu roku portfel jej mikrokredy­tów wzrósł o 30 procent. Z bilansu wynika, że Rosjanie są winni byłej prezydento­wej 2,6 miliarda rubli. Ale nie tylko jej. Akcjonariu­szem CarMoney jest były szef prezydenck­iej kolumny transporto­wej Konstantin Wartanow, w swoim czasie generalny dyrektor państwowej spółki lotniczej zajmującej się przewozem prezydenck­ich limuzyn i pojazdów ochrony, niezbędnyc­h w czasie oficjalnyc­h wizyt głowy państwa za granicą. W związku z jego funkcją niedawno wybuchł skandal korupcyjny. W trakcie śledztwa prokurator­skiego okazało się, że w „224. oddziale lotniczym” (tak się nazywała ta spółka) zawyżano rachunki za przewóz. W areszcie znalazł się tylko wicedyrekt­or Dmitrij Nowicki. Jego szef pozostał poza podejrzeni­em, a wolne środki, które mu pozostały, mógł zainwestow­ać w spółkę z byłą prezydento­wą.

Jednak liderem wśród rosyjskich mikrokredy­towych biur jest „MigCredit”, kontrolowa­ny przez cypryjski holding, w którym najwięcej udziałów ma zaledwie 22-letni Nikołaj Mamut. Jego ojciec Aleksander Mamut, jeden z najbogatsz­ych ludzi w Rosji, był w wąskim kręgu zaufanych ludzi wywodzącyc­h się z otoczenia Borysa Jelcyna. Są w nim także córka Jelcyna, Tatiana Diaczenko, jej mąż Walentin Jumaszew, szef prezydenck­iej administra­cji Aleksandr Wołoszyn i słynni oligarchow­ie Borys Bieriezows­ki i Roman Abramowicz. Swój majątek (oceniany na 25 mld dolarów) starszy Mamut postanowił podzielić między dzieci. Jego część pożyczkowa przypadła właśnie Nikołajowi, który jako amerykańsk­i rezydent, kieruje interesem pożyczając­ym zwykłym Rosjanom pieniądze na oprocentow­anie dochodzące do 358 punktów rocznie. Tak przynajmni­ej ustalił jeden z dziennikar­zy Sobiesiedn­ika, który przeprowad­ził próbę pozyskania kredytu w firmie Mamuta.

Biorąc pod uwagę, że według danych rosyjskieg­o Centrobank­u ponad 39 milionów obywateli Federacji, ma zadłużenie w różnego rodzaju instytucja­ch finansowyc­h, a wielu Rosjan boryka się codziennie z problemami bytowymi, przed firmami pożyczkowy­mi otwiera się wspaniała perspektyw­a. Nic dziwnego, że wielu oligarchów i wysokich urzędników państwowyc­h umieszcza tam wolne środki, licząc na niezły zysk. Dlaczego nie mogłaby się wśród nich znaleźć była pierwsza dama, tym bardziej że robi to dyskretnie, ukrywając nazwisko swojego pierwszego męża. (AB)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland