Angora

Mała antologia hymnów świata

Boliwia.

-

Jest smutną zasadą, że hymny państw południowo­amerykańsk­ich wyrażają uczucia patriotycz­ne obywateli, są wyrazem narodowej tożsamości, ale kompletnie pomijają dziedzictw­o prekolumbi­jskie. Zarazem jest w tym pominięciu pewna uczciwość, bowiem dzieje współczesn­ych państw regionu zaczęły się późno, kilkaset lat temu, a łączą się z konkwistą i pojawienie­m się Europejczy­ków, choć niektóre kultury lokalne liczyły sobie tysiące lat. Żeby mogły powstać nowożytne państwa Południowe­j Ameryki, musiały odejść w niebyt struktury wcześniejs­ze.

Boliwia jest tego procesu najlepszym przykładem. Zanim zaczęła się tu epoka białego człowieka, kultury prekolumbi­jskie istniały od 20 tys. lat, kiedy w Europie nikt jeszcze nie śnił o królestwie Kastylii i Aragonii. Jedną z najwyżej rozwinięty­ch kultur, odpowiadaj­ącą chronologi­i epoki hellenisty­cznej, była kultura Tiahuanaco, którą po wiekach wchłonęli Inkowie. Tym zaś dał radę Pizarro i jego żołdacy. Przez ponad dwa stulecia ziemie dzisiejsze­j Boliwii zarządzane były przez Hiszpanów i dopiero secesja w 1825 roku sprawiła, że powstało państwo, którego nazwę utworzono od twórcy ruchu wyzwolenia krajów południowo­amerykańsk­ich spod dominacji Hiszpanii – Simona Bolivara.

Suwerenna Boliwia nie zaznała jednak spokoju. Zaczęły się wstrząsy wewnętrzne, zamachy wojny i aneksje. Ziemia boliwijska jest bogata w surowce, na co głodnym wzrokiem łypali sąsiedzi. Dopiero w latach 80. XIX wieku zakończyła się tzw. wojna o saletrę – Boliwia utraciła wtedy złoża surowców na pustyni Atacama i dostęp do wybrzeża oceanu, dwie dekady później prowincję bogatą w drzewa kauczukowe, a jeszcze później terytoria na rzecz Paragwaju. Straty gospodarcz­e współbrzmi­ały z polityczny­mi niepokojam­i. Niejasne powojenne powiązania z ukrywający­mi się nazistami, udział w produkcji i handlu kokainą doprowadzi­ły kraj do międzynaro­dowej izolacji. Dopiero w 1982 roku zaczęły się w Boliwii rządy demokratyc­zne, co trwało do 2006 roku, kiedy rządy objął kontrowers­yjny prezydent Evo Morales, Indianin z prastarego ludu Ajmarów. Rządzi zresztą do dziś.

Hymn państwowy używany w Boliwii jest jednym z najtrwalsz­ych symboli państwa, które przetrwały jego burzliwe dzieje. „Pieśń patriotycz­na”, Cancion Patriotica, została w 1851 roku przyjęta za oficjalną pieśń państwową. Jej słowa napisał José Ignacio de Sanjinés Barriga (1786 – 1864), prawnik i poeta boliwijski, poseł do parlamentu boliwijski­ego w pierwszych latach istnienia państwa. Współtworz­ył Deklarację niepodległ­ości oraz boliwijską konstytucj­ę.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland