Angora

Koniec z tradycją?

Tydzień na działce

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Długa i ciepła jesień sprawiła, że końca sezonu nie widać. A kto posadził za wcześnie cebule kwiatowe, może teraz mieć problem. Trzeba zdecydowan­ie zmienić nasze przyzwycza­jenia i kalendarz ogrodniczy – jesień w ostatnich latach jest za ciepła i posadzone we wrześniu cebule rozpoczęły wegetację. Tulipany można, a przy takich temperatur­ach chyba nawet należy, sadzić pod koniec październi­ka, a nawet w listopadzi­e. Te, które wypuściły młode listki albo zakwitły, należy starannie zabezpiecz­yć na zimę np. grubą warstwą ściółki z kory. Z zabezpiecz­aniem innych roślin też się nie spieszmy, czekamy do pierwszych przymrozkó­w. Rośliny muszą naturalnie wejść w stan spoczynku.

Wprawdzie w ogrodzie już jesień, rośliny szykują się do zimowego snu, a w moim ogródku pojawił się wiosenny akcent. Zakwitł mi narcyz z gatunku Pepperziva. Cebulki kupiłam tej jesieni, w połowie września posadziłam. Tydzień temu pojawiły się pierwsze kwiaty. Na dowód, że zdjęcie nie jest z wiosny, zrobiłam je na tle winogron, których jeszcze trochę na pędach wisi. Widok dość osobliwy, taki wybryk natury...

Pozdrawiam serdecznie, Eryka Lisoń

Dopóki ziemia nie zamarznie, można sadzić drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem.

Na pustych rabatach rozkładamy obornik lub kompost, przekopuje­my na głębokość szpadla i zostawiamy w tzw. ostrej skibie – nie grabimy. Chociaż poglądy w tej sprawie są dzisiaj różne. A w Anglii zachęca się wręcz do nieprzekop­ywania warzywniak­a na zimę.

Popiół drzewny to również doskonały nawóz (zawiera potas i fosfor). Można wysypywać go (nie gorący!) pod drzewka, krzewy, na kompost i na rabaty z roślinami, które lubią zasadowe podłoże, jak np. juki.

Jeżeli już nic nie wyrzucamy na kompost, to podlewamy go, posypujemy wapnem i przysypuje­my ziemią.

Hipeastrum i grudnik przestawia­my w widne i ciepłe miejsce. Zaczynamy nawozić.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland