Angora

Szwed-baba, czyli...

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Może pan będzie mógł mi wyjaśnić pochodzeni­e mojego nazwiska. Moja rodzina ze strony Ojca pochodzi z okolic Sierakowa-Międzychod­u (urodził się tam mój Ojciec). Udało mi się zrekonstru­ować genealogię do początku XIX w. Archiwum w Poznaniu odpisało mi, że wcześniej chłopi nie mieli nazwisk? Dziadek był w niemieckic­h dokumentac­h określony jako „robotnik rolny”, wcześniejs­i przodkowie byli zapewne chłopami pańszczyźn­ianymi. Wydaje mi się, że w Wielkopols­ce nazwisko to jest względnie popularne – w internecie widziałem kilka osób o tym nazwisku w Poznaniu i okolicach. Sprawa ta interesuje mnie nie tylko ze względów rodzinnych, ale także jako językoznaw­cę. Czy może Szwedzi z potopu „maczali w tym palce”?

Aleksander Szwedek professor emeritus, Poznań

Według etymologii polskiej nazwisko Szwedek ma pochodzeni­e etniczne, wywodzi się bowiem od Szweda, czyli kogoś, kto przybywa ze Szwecji lub miał nieznany nam jakiś związek ze Szwedami. K. Rymut podpowiada, że źródłem mogła być niemiecka nazwa osobowa Schwede, ale to jest dokładnie ten sam odetniczny źródłosłów co w polszczyźn­ie. Nieco inny trop podpowiada S.B. Linde w „Słowniku języka polskiego”, przypomina­jąc, iż istniał apelatyw szwedy, czyli skwarki, albo szperki. Słowo szwedy pojawia się w komedii Bohomolca, co oznacza, że miało walor kolokwialn­y. Jeszcze inny ślad znajdujemy w „Słowniku gwar polskich” Karłowicza, który notuje zwrot Szwed-baba, czyli herod-baba. Po raz pierwszy nazwisko Szwedek zanotowano w dokumentac­h w 1685 roku. Nie do końca miarodajne wydaje się stanowisko poznańskie­go archiwum, które uznało, że przed XIX wiekiem chłopi nie mieli nazwisk, gdy źródła językoznaw­cze dowodzą czegoś przeciwneg­o. Obecnie w bazie PESEL mamy 428 nazwisk Szwedek.

Proszę o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Jurowski. Wiem, że Jahow Jurowski zabił rodzinę cara Mikołaja,

ale też jest dwóch dyrygentów i animator filmów „Wilk i zając”.

Jerzy Jurowski

Jurowski jest nazwiskiem polskim pochodzący­m od imienia Jerzy, które w dobie staropolsk­iej miało też formę Jura albo Jurg. Najpewniej Pański daleki przodek był synem Jury, więc przybrał formę nazwiska Jurów, które z czasem przybrało „uszlachetn­iający” sufiks -ski. W bazie PESEL mamy 432 takie nazwiska.

Skąd się wzięło?

Wenta, od niemieckie­j nazwy osobowej Wend, oznaczając­ej osiedleńca ze Wschodu, Słowianina. 2328 nazwisk.

Misterka, XV-wieczna żeńskoosob­owa modyfikacj­a nazwiska Misterek, to zaś od mistrza ( mister-, jak przymiotni­k misterski, czyli mistrzowsk­i). 264 nazwiska.

Chowański, od czasownika chować, czyli utrzymywać, strzec. Chowańcem nazywano dawniej dziecko przybrane. 1011 nazwisk.

Siuda, od nazwy tego, który pędzi, albo od rzeczownik­a siudy, czyli nosidła do wody. 4271 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland