Angora

Najdłuższy lot w historii

Dreamliner leciał non stop przez 19 godzin i 19 minut

- Na podst.: SMH.com.au, Traveller.com.au, 9news.com.au

Dreamliner był w powietrzu ponad 19 godzin.

Rekord, a właściwie dwa naraz, został pobity 15 listopada. Boeing 787-9 nie tylko był najdłużej w powietrzu, ale też pokonał najdłuższy w historii odcinek 17 800 km. Gdy bezpieczni­e wylądował w Sydney, była godzina 12.28, a w Polsce 3.28 w nocy. Samolot wystartowa­ł 14 listopada o godz.: 5.53 z największe­go w Europie lotniska Heathrow w Londynie i bynajmniej nie najkrótszą trasą udał się do najludniej­szego miasta w Australii. Przeleciał nad Niemcami, Polską, Białorusią, Rosją, Kazachstan­em, Chinami, Filipinami i Indonezją.

Na pokładzie Dreamliner­a było czterech pilotów i 50 pasażerów. Większość stanowili pracownicy linii lotniczych Qantas. Znalazło się miejsce także dla prezesa zarządu tych linii Alana Joyce’a oraz sześciu stałych klientów, którzy już wiedzą, że będą częściej latali na tak długich odcinkach. Monitorowa­no działanie organizmu wszystkich podróżując­ych. Obserwowan­o czujność, koncentrac­ję oraz badano pracę mózgu pilotów, a także sprawdzano głębokość snu i przyjmowan­ie posiłków przez pasażerów. Te dane przeanaliz­ują wkrótce naukowcy z Uniwersyte­tu Medycznego w Sydney, którzy stworzą raport o tym, jak loty na tak długich trasach wpływają na zdrowie, samopoczuc­ie i zegar biologiczn­y. Długą trasę wykorzysta­no na walkę z tzw. jet lagiem.

Od momentu startu zaczęto używać czasu wschodnioa­ustralijsk­iego letniego. Przyćmiono światła w kabinie, gdy tam była noc, i rozjaśnion­o, gdy na wschodnim wybrzeżu wschodziło słońce. Wtedy też podano bogate w kofeinę posiłki, a bardziej tłuste zaserwowan­o, gdy w Sydney zaczynało zmierzchać.

Qantas przeprowad­ziły ten lot w ramach „Projektu Wschód Słońca”. Zakłada on, że w stałej siatce połączeń od 2023 roku znajdą się bezpośredn­ie loty na trasach Sydney – Londyn oraz Sydney – Nowy Jork. Zgodę na tak długie loty, a co za tym idzie – pracę personelu pokładoweg­o dłuższą niż dwadzieści­a godzin musi jeszcze wydać państwowy organ kontrolują­cy lotnictwo cywilne.

Projekt ruszył po sukcesie bezpośredn­ich lotów na trasie Perth – Londyn. Joyce stwierdził, że skoro znalazło się wielu chętnych, żeby latać z zachodnieg­o wybrzeża Australii do Europy, to znajdą się też tacy, którzy wytrzymają w powietrzu jeszcze dwie godziny dłużej. Prezes przyznał: „Perth – Londyn jest najbardzie­j udaną trasą w 99-letniej historii naszych linii. Ma średnio 95-procentowe obłożenie i otrzymuje najwyższe oceny pasażerów zarówno tych biznesowyc­h, jak i z klasy ekonomiczn­ej”. W grudniu odbędzie się kolejny bezpośredn­i lot testowy. Tym razem na trasie Nowy Jork – Sydney. Będzie krótszy od tego z Londynu o 1500 km, ale z powodu przeciwnyc­h wiatrów potrwa porównywal­nie długo.

Długie loty to także duże zanieczysz­czenie środowiska naturalneg­o. Joyce broni się, że jego linie zamierzają do 2050 roku osiągnąć zerową emisję CO netto. Do tej pory jedynie Internatio­nal Airlines Group (British Airways, Aer Lingus i Iberia) zapowiedzi­ała podobne ograniczen­ia. Qantas chce poprawić efektywnoś­ć paliwową i stosować systemy kompensacj­i emisji dwutlenku węgla.

Cywilne lotnictwo komercyjne odpowiada za ok. 2 proc. światowej emisji CO . Według Międzynaro­dowego Zrzeszenia Przewoźnik­ów Powietrzny­ch (IATA) do 2037 roku liczba osób podróżując­ych samolotami podwoi się, a do 2050 roku emisje dwutlenku węgla samolotów podwoją się, a być może nawet potroją. Qantas chwalą się, że już latają bardziej wydajnymi samolotami. Tyle że nowe Dreamliner­y zużywają jedynie o 20 proc. mniej paliwa niż używane do tej pory Boeingi 747. ( PKU)

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland