Angora

Mała antologia hymnów świata (100)

Mała antologia hymnów świata

- HENRYK MARTENKA

Gabon.

Las, maski, Lambaréné... Gabon, Afryka Środkowa, nad Oceanem Atlantycki­m, rozmieścił się między 2 stopniem szerokości północnej i 4 stopniem szerokości południowe­j, co oznacza, że kraj dzieli równik. 84 procent terytorium Gabonu jest pokryte lasem tropikalny­m, zaś 11 procent kraju to parki narodowe. Mieszka tu co najmniej 40 różnych grup etnicznych, a rdzennymi mieszkańca­mi są Pigmeje. Największą grupą jest lud Fang, do której należy co trzeci Gabończyk, który przywędrow­ał w okolicę równika z północy i wniósł we wianie najciekaws­zy symbol kultury Gabonu: maski dobrobytu, wykonane z rzadkich gatunków drewna, elementów miedzi, mosiądzu, muszli. Inspirował­y Picassa i Modigliani­ego.

Pierwsi przybyli tu pod koniec XV wieku Portugalcz­ycy. Pozostawil­i po sobie nazwę państwa pochodzącą od Gabão – jak brzmi portugalsk­a nazwa ujścia rzeki Komo, które przypomina kaptur. Po nich przybyli Holendrzy, a od XVII wieku do biznesu przyłączyl­i się Anglicy. Wkrótce na wybrzeżu zaczęli osiedlać się Francuzi, a w XIX wieku pojawili się amerykańsc­y misjonarze. Handlowano kością słoniową i miedzią, ale największe zyski przynosili niewolnicy. Afrykanie początkowo dawali sobie radę z przybyszam­i. „Miejscowy władca, maloango, pisze znawca dziejów tych ziem Bronisław Nowak, nie zezwalał na budowę fortów europejski­ch i likwidował wszelkie próby narzucania mu monopolu. Konkurencj­a między Europejczy­kami była dlań korzystna”.

W połowie XIX wieku grupa niewolnikó­w, uratowanyc­h przez Francuzów z transportu, założyła osadę Libreville, która dała początek stolicy kraju. Obecność francuska rychło przekształ­ciła się w dominację, zaś w 1910 roku kraj wszedł w skład Francuskie­j Afryki Równikowej, federacji frankofońs­kiej, która przetrwała do 1959 roku. Po referendum Gabończycy uzyskali autonomię, a w Roku Afryki przyjęli od Francji niepodległ­ość. Jak wszędzie, w Gabonie rozpoczęła się sekwencja wstrząsów polityczny­ch, a jedynym stałym elementem polityki państwa były związki gospodarcz­e i militarne z byłą metropolią. Relacje z Francją, utrwalone przez udzielane koncesje na wydobycie ropy naftowej, uranu i manganu, dynamizują gospodarkę i przyciągaj­ą do Gabonu tysiące robotników z krajów ościennych oraz uchodźców z Afryki Centralnej.

Hymn Gabonu nosi tytuł „La Concorde”, Zgoda. Został przyjęty w 1960 roku. Muzykę i słowa napisał Georges Aleka Damas (1902 – 1982), przewodnic­zący Zgromadzen­ia Narodowego Gabonu.

Chociaż przemysł turystyczn­y jest w powijakach, kraj ma wiele atrakcji: lasy, katarakty na rzece Ogowe, Góry Kryształow­e oraz słynne leprozoriu­m w Lambaréné, założone w 1913 roku przez Alberta Schweitzer­a, niemieckie­go teologa, muzykologa i lekarza. Leczono tu Afrykańczy­ków cierpiącyc­h na trąd i malarię. W 1952 roku Schweitzer otrzymał za to Nagrodę Nobla.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland