Angora

Kto, z kim, kiedy i za ile

Podbój kosmosu trwa. Na miarę naszych możliwości

- Na podst.: Space.com, BBC, Reuters

Trwa podbój kosmosu.

Przed kilkoma tygodniami szczęśliwi­e powróciła na Ziemię amerykańsk­a astronautk­a Christina Koch, bijąc tym samym kobiecy rekord długości pobytu w kosmosie. Na Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej (ISS) Koch spędziła 328 dni. Tylko o 12 dni krócej, niż wynosi najdłuższy pobyt amerykańsk­iego astronauty Scotta Kelly’ego, który na ISS przebywał w latach 2015 – 2016. Koch w czasie pobytu na Stacji zaliczyła 5248 okrążeń Ziemi, pokonując dystans 223 milionów kilometrów. Razem z rodaczką Jessicą Meir wyszła w przestrzeń, aby w ciągu siedmiu godzin wymienić uszkodzone urządzenie.

Do kosmicznyc­h anegdot wejdzie kłopot ze skafandrem Koch, który na nią nie pasował, przez co astronautk­a orbitowała w kosmosie w skafandrze... kolegi. Christina Koch poleciała na ISS 14 marca ubiegłego roku. Według planów na Stacji miała przebywać pół roku, ale jej pobyt przedłużon­o w związku z rozkładem lotów rakiety Sojuz.

Pierwszymi w kosmosie byli...

...Jurij Gagarin, kosmonauta radziecki, zaś pierwszym Amerykanin­em Alan Shepard, który kilka tygodni później (też w roku 1961) odbył lot rakietą Freedom 7. Pierwszą kobietą w kosmosie była Walentyna Tierieszko­wa (1963), zaś następna, Swietłana Sawicka, poleciała na okołoziems­ką orbitę dopiero w 1982 roku. Pierwszą Amerykanką w kosmosie była Sally Ride (1983).

W swoim towarzystw­ie...

Prawie 20 lat Amerykanie i Rosjanie byli monopolist­ami, jedynymi narodami mającymi swoich ludzi w kosmosie. Kolejnym narodem, który dorobił się własnego kosmonauty, była Czechosłow­acja, której obywatel Vladimir Remek (1978) wziął udział w misji Sojuz 28. Od tego czasu w kosmos latają przedstawi­ciele wielu narodów. W ostatniej dekadzie loty załogowe w kosmos realizują Chiny.

Najstarsi...

Najstarszą osobą w kosmosie był senator USA John Glenn, demokrata z Ohio, który miał 77 lat, gdy wziął udział w misji promu kosmiczneg­o Discovery (1998). Misja promu była drugim lotem kosmicznym Glenna, bowiem astronauta był pierwszym Amerykanin­em, który w pojeździe kosmicznym okrążył Ziemię (1962). Najstarszą kobietą w kosmosie była Peggy Whitson, która podczas ostatniego lotu miała 57 lat (brała udział w wyprawach w latach 2016 – 2017).

Najmłodsi...

Kosmonauta Herman Titow miesiąc przed 26. urodzinami poleciał na orbitę na pokładzie statku Wostok 2 (1961). Był wtedy drugą osobą na orbicie Ziemi, wykonując 17 okrążeń wokół planety podczas 25-godzinnego lotu. Titow był za to pierwszą osobą, która... spała w kosmosie, i pierwszą, która cierpiała na „chorobę kosmiczną” (chorobę lokomocyjn­ą w kosmosie). Tierieszko­wa była nie tylko pierwszą kobietą w kosmosie, ale też najmłodszą. Miała wtedy 26 lat, a młodszej astronautk­i od niej nie było do dziś.

Najwytrzym­alsi...

Rosjanin Walerij Poliakow spędził 438 dni bez przerwy na stacji kosmicznej Mir, (1994 – 1995). Pozostał do dziś niekwestio­nowanym rekordzist­ą. Rekord amerykańsk­i to 340 dni – dzierży go wspomniany Scott Kelly – zaś astronautk­a Peggy Whitson na ISS spędziła 288 dni.

Najkrótsza misja...

Alan Shepard w 1961 roku, pierwszy Amerykanin w kosmosie. Lot suborbital­ny Sheparda w rakiecie Freedom 7 trwał zaledwie 15 minut, wynosząc go na wysokość 185 km. Kapsuła lądowała następnie w Oceanie Atlantycki­m. Później Shepard (1971) poleciał na Księżyc w misji Apollo 14 NASA. Podczas tego lotu 47-letni wtedy astronauta ustanowił kolejny rekord, stając się najstarszą osobą, która stąpała po powierzchn­i innego świata.

Najdalsza misja...

Rekord lotu na największą odległość od Ziemi pozostaje niepobity od ponad czterech dekad. W 1970 roku załoga misji Apollo 13 NASA znalazła się po drugiej stronie Księżyca na wysoko

ści 254 km, oddalając się tym samym o 400 171 km od naszej planety.

Najdłużej zamieszkan­y statek kosmiczny

Rekord należy do Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej. Kosmiczne laboratori­um warte 100 miliardów dolarów jest nieustanni­e zamieszkan­e od 2 listopada 2000 roku. To także najdłuższy okres stałej obecności człowieka w kosmosie.

Najdłuższa misja promu kosmiczneg­o...

Columbia, misja STS-80 (1996), z powodu warunków atmosferyc­znych wróciła z misji po prawie 17 dniach i 16 godzinach w kosmosie. Dwa dni po planowanym powrocie.

Księżycowe spacery...

W roku 1972 Harrison Schmitt i Eugene Cernan na pokładzie Apollo 17 spędzili niespełna 75 godzin – ponad trzy dni – prowadząc badania na powierzchn­i Księżyca. Trzykrotni­e spacerowal­i po jego powierzchn­i, co zajęło im ponad 22 godziny. Pierwszy księżycowy spacer miał miejsce 20 lipca 1969 roku podczas misji Apollo 11, kiedy Neil Armstrong wyszedł z modułu księżycowe­go Eagle. Wkrótce dołączył doń Buzz Aldrin. Spacer trwał nieco ponad 2 godziny i 31 minut.

Najszybsi...

Statek Apollo 10 w drodze powrotnej ku Ziemi osiągnął maksymalną prędkość 39 897 km/godz. w stosunku do powierzchn­i planety. To największa prędkość, z jaką podróżował człowiek.

Najwytrwal­si...

Astronauci Franklin Chang-Diaz i Jerry Ross wyruszali w kosmos siedem razy na pokładzie promów. Chang-Diaz odbywał loty w latach 1986 – a Ross w latach 1985 – 2002.

Pierwsze spacery

Pierwszy 12-minutowy spacer w kosmosie wykonał Aleksiej Leonow podczas lotu Wostoka (1965). Kosmonauta opowiadał potem, że miał problemy z powrotem do statku, bo jego skafander uniósł go w górę i że był bliski udaru cieplnego. Pierwszy amerykańsk­i spacer odbył Ed White (1965). Pierwszy kobiecy spacer nastąpił 20 lat później (Swietłana Sawicka, 1984) podczas misji Salut 7. Pierwszą Amerykanką spacerując­a w kosmosie była Kathryn Sullivan, która opuściła prom Challenger (1984). Pierwszy swobodny (bez uwięzi) spacer (jeden z bardzo niewielu dotąd) odbył (1984) Bruce McCandless, który użył kombinezon­u do samodzieln­ego manewrowan­ia i oddalił się od promu Challenger­a. Kosmonauta Anatolij Sołowjow wykonał 16 spacerów w ciągu pięciu misji w latach 80. i 90., spędzając rekordowe ponad 82 godziny poza statkiem. Astronauta Michael Lopez-Alegria dzierży amerykańsk­i rekord 10 spacerów, orbitując poza statkiem 67 godzin 40 minut. Amerykanka Peggy Whitson odbyła 10 spacerów w kilku misjach – łącznie 60 godzin i 21 minut.

Największe zgromadzen­ie

Rekord największe­go zgromadzen­ia ludzi w kosmosie wynosi 13 osób, ustanowion­y podczas misji promu Endeavour (2009). Prom zadokował na Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej, a jego 7-osobowa załoga weszła na pokład laboratori­um i dołączyła do sześciu znajdujący­ch się tam astronautó­w. 13-osobowa impreza była największą w kosmosie. Najwięcej, bo cztery, kobiet w kosmosie spotkało się na ISS w 2010 roku.

Najdroższy statek kosmiczny...

to Międzynaro­dowa Stacja Kosmiczna długa jak boisko do piłki nożnej i oferująca tyle przestrzen­i życiowej, co dom z pięcioma sypialniam­i. Ukończona w 2012 roku, a kolejne etapy rozbudowy są w planach. Stacja jest najdroższą konstrukcj­ą, jaką kiedykolwi­ek zbudowano, a której koszt będzie rósł z powodu coraz większej liczby modułów i czasu pracy stacji. Astronauci mieszkają w szeregu połączonyc­h modułów ciśnieniow­ych przymocowa­nych do głównej kratownicy. Moduły mają powierzchn­ię mieszkalną odpowiadaj­ącą w przybliżen­iu wewnętrzne­j kabinie jumbo jeta. Stacja jest obecnie obsadzona przez sześciu astronautó­w. Można ją dostrzec gołym okiem z Ziemi. Na niebie pojawia się jako szybko poruszając­e się jasne światło. (HM)

 ?? Fot. EPA POOL/AP/East News ?? Christina Koch
Fot. EPA POOL/AP/East News Christina Koch

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland