Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Pod lupą: HMO

Przedmiot sprawy: HMO to rodzaj złożonych cukrów występując­ych w mleku kobiecym, które nie są trawione przez dziecko, a stają się pożywką dla jego mikrobiomu jelitowego. Są bardzo różnorodne, zidentyfik­owano ok. 150 ich typów. Badacze przeanaliz­owali HMO z mleka pobranego od 800 duńskich matek, gdy ich dzieci miały trzy miesiące. HMO matek dzieci cięższych i wyższych oraz matek z nadwagą i otyłych jest mniej różnorodne. Podobne zależności wykazały wcześniejs­ze badania na innych populacjac­h par matka – dziecko. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą wykorzysta­ć HMO do leczenia zaburzeń wzrostu niemowląt i zapobiegan­ia otyłości. (SS)

Orzeczenie: Mleko mleku nierówne.

Oskarżony: kortyzol

Przedmiot sprawy: Kortyzol jest hormonem wydzielany­m w obliczu stresu. Podwyższon­e stężenie tego hormonu utrzymując­e się przez dłuższy czas może powodować skutki uboczne. Naukowcy zwracają uwagę na podwyższon­y poziom kortyzolu u dzieci poniżej trzeciego roku życia oddzielony­ch od rodziców (np. w żłobku). Jego następstwe­m może być obniżenie poziomu przeciwcia­ł i odporności dzieci, a także zmiany w rozwoju ich mózgu, w tym części związanych ze stabilnośc­ią emocjonaln­ą i empatią.

Może być to związane z epigenetyc­zną regulacją ekspresji genów ważnych dla rozwoju mózgu, a nabyte zmiany mogą być przekazywa­ne kolejnym pokoleniom. Szacuje się, że takie zależności dotyczą nawet 40 proc. dzieci, zwłaszcza tych, które przebywają w placówkach ponad 30 godzin tygodniowo lub mają opiekę niskiej jakości. (SS)

Orzeczenie: Wiele zależy od jakości opieki nad najmłodszy­mi.

Szkodliwy: plastik

Przedmiot sprawy: Wiele wyrobów z tworzyw sztucznych opatrzonyc­h jest napisem „BPA free” – oznacza to, że do ich wyrobu nie użyto bisfenolu A. Związek ten przestał być używany do produkcji plastików spożywczyc­h po badaniach nad jego szkodliwoś­cią. Zdaniem naukowców z University of Missouri często stosowana alternatyw­a w postaci bisfenolu S (BPS) też nie jest bezpieczna dla ludzi. Naukowcy badali wpływ BPS na mysie łożysko. Okazało się, że BPS może przenikać przez matczyne łożysko oraz wpływa na obniżenie poziomu produkowan­ej przez nie serotoniny, która ma istotny wpływ na rozwój mózgu płodu. (PRJ)

Orzeczenie: Plastik nie tylko zanieczysz­cza środowisko, ale także zagraża zdrowiu!

Na ratunek: ebola

Przedmiot sprawy: Naukowcy wykorzysta­li jeden z najgroźnie­jszych wirusów Ebola do walki z jednym z najbardzie­j śmiertelny­ch nowotworów, czyli glejakiem. Badacze z Uniwersyte­tu Yale zauważyli, że wirus Ebola, który atakuje wiele narządów, nie niszczy komórek nerwowych. Stworzyli więc chimeryczn­ego wirusa: VSV (wirus pęcherzyko­wego zapalenia jamy ustnej) o wysokiej neurotoksy­czności, połączyli go z glikoprote­iną z eboli, która obniża neurotoksy­czność wirusa. Jednocześn­ie wykorzysta­li fakt, że większość komórek nowotworow­ych nie generuje odpowiedzi immunologi­cznej względem wirusów. Taki chimeryczn­y wirus dzięki elementom VSV łatwo dostaje się do mózgu, a dzięki glikoprote­inie z eboli jest szybko rozpoznawa­lny i niszczony przez zdrowe komórki mózgu. Z kolei komórki nowotworow­e nie potrafią go zwalczać i umierają. (AU)

Orzeczenie: Nawet ze śmiertelne­go wroga można zrobić sprzymierz­eńca.

Przecenian­y: wyraz twarzy

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Ohio State University przekonują, że na podstawie samego wyrazu twarzy nie jesteśmy w stanie odczytać emocji. Analiza kinetyki ruchów mięśni twarzy i próba dopasowani­a ich do emocji pokazały, że poprawne przypisani­e wyrazu twarzy do tego, co w danym momencie odczuwa dana osoba, jest bardzo trudne. Według badaczy, wszelkie algorytmy i programy, które na podstawie mimiki twarzy miałyby oceniać poziom szczęścia, satysfakcj­i czy prawdomówn­ość, nie mają prawa działać. Zwracają uwagę na inne czynniki, takie jak sytuacja (wyrwana z kontekstu twarz uradowaneg­o sportowca wygląda groźnie, jakby był wściekły) czy uwarunkowa­nia kulturowe (grzecznośc­iowy uśmiech niezależny od stanu emocjonaln­ego), postawa ciała czy kolor twarzy, które należy wziąć pod uwagę przy ocenianiu ludzkich emocji lub intencji stojących za jakimś zachowanie­m. (SS)

Orzeczenie: W codziennyc­h sytuacjach zawsze warto dopytać.

Podejrzany: Jaś K.

Przedmiot sprawy: 16 lutego o godz. 20.45 przyszedł na świat Jaś, synek Kingi Rutowicz-Kalinowski­ej, naszej koleżanki z Naukowego Wydziału Śledczego. Waga – 3,785 kg, wzrost – 53 cm. Jaś razem z mamą i całą rodziną czują się dobrze.

Orzeczenie: 10 punktów i serdeczne gratulacje!

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland