Angora

Nie szata zdobi księdza?

-

Stroje liturgiczn­e duchownych Kościoła katolickie­go, a właściwie wszystkich Kościołów chrześcija­ńskich, wywodzą się z ubiorów starożytny­ch Rzymian.

Papież Innocenty I (panował w latach 401 – 417) pisał, że duchowni nie powinni odróżniać się od ludzi świeckich ubiorem, lecz sposobem zachowania, rozmowy, głoszeniem Słowa Bożego. Gdy jednak Rzym upadł, obywatele dawnego imperium zaczęli nosić ubrania wzorowane na germańskic­h, natomiast duchowni pozostali przy dotychczas­owych długich szatach.

Przez kolejne stulecia panowała spora dowolność w ubiorze duchowieńs­twa.

Dopiero w 1589 r. Sykstus VI zdecydował, że sutanna ma być oficjalnym ubiorem. Jej czarny kolor stał się obowiązują­cy dla szeregowyc­h księży. Biskupów wyróżniał kolor fuksji (jaśniejsza odmiana purpury), a kardynałów – szkarłat.

Ornat to główna szata liturgiczn­a zakładana podczas odprawiani­a mszy. Jej kolor jest związany z tzw. okresem liturgiczn­ym.

Zielony zakładany jest w ciągu całego roku.

Czarny jest wykorzysty­wany podczas mszy żałobnych.

Biały (może też być kremowy lub złoty) – między innymi w czasie Świąt Wielkanocn­ych i Bożego Narodzenia.

Czerwony –w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki).

Fioletowy – w Wielkim Poście i Adwencie. Różowy – w niektóre niedziele. We Włoszech rynek szat liturgiczn­ych jest wart około 30 mln euro rocznie. Najbardzie­j znana firma w branży to Bianchetti, która ubiera papieży i kardynałów. Jej ornaty kosztują od 500 do 1,8 tys. euro.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland