Angora

Lubuskie ma tony miedzi i srebra

Sensacja!

- ELIZA GNIEWEK-JUSZCZAK

Kościół pomocniczy pw. św. Marii Magdaleny z przełomu XV i XVI wieku w Gidlach (pow. Radomsko, woj. łódzkie). Jest świątynią jednonawow­ą, z dachem pokrytym gontem. Ten kościół, z bardzo bogatym osiemnasto­wiecznym wyposażeni­em, zaliczany jest do najciekaws­zych budowli sakralnych w Polsce. Na początku XX wieku, po przeprowad­zonej gruntownej renowacji, przywrócon­o temu cennemu zabytkowi dawną świetność. Będąc w Gidlach, warto także zwiedzić XVII-wieczne sanktuariu­m Matki Bożej Gidelskiej. Fot. Roman Jagoda

W bazylice katedralne­j Wniebowzię­cia Najświętsz­ej Marii Panny w Pelplinie (Pomorskie) znajdują się monumental­ne organy boczne. Ten barokowy instrument, należący do najpięknie­jszych i największy­ch w Europie, jest dziełem mistrza Jana Jerzego Wulffa z Gdańska. Wielopiętr­owy prospekt organowy wieńczy dynamiczny posąg Chrystusa, który w otoczeniu tańczących i grających aniołów wstępuje do nieba. Fot. Roman Jagoda

3 km od Tykocina, 30 km od Białegosto­ku leżą włości Rzeczyposp­olitej Kiermusiań­skiej, gdzie czas się zatrzymał. W skład posiadłośc­i wchodzą dworek, czworaki – obiekty hotelowe i karczma „Rzym” – kulinarna stolica Podlasia, a tam pyszności starej szlachecki­ej kuchni i nalewka Kiermusian­ka, znana nie tylko w Polsce.

Fot. archiwum Kiermusy

Byłeś w ciekawym miejscu, napisz: awojtowicz@angora.com.pl

– Firma Zielona Góra Copper otrzymała decyzję o zatwierdze­niu dokumentac­ji geologiczn­ej nowego złoża rud miedzi i srebra „Nowa Sól” – podał serwis www.wnp.pl. – Zatwierdzo­ne zasoby złoża szacowane są na 848 mln ton rudy miedzi i srebra, 11 mln ton miedzi oraz 36 tys. ton srebra.

– Cały czas dążymy do tego, aby nasz kraj wzbogacił się o kolejny kompleks wydobywczy miedzi i srebra. Uzyskane zatwierdze­nie dokumentac­ji coraz bardziej urealnia ten cel – mówi prof. Stanisław Speczik, dyrektor generalny Miedzi Copper Corp. (MCC), cytowany przez serwis www.wnp.pl.

Coraz bliżej budowy kopalni

Informacja o zatwierdze­niu przez ministra klimatu dokumentac­ji złoża obiegła wszystkie ogólnopols­kie media biznesowe w kraju. Mowa jest o nowym złożu, jednak o tym złożu wiadomo od dawna. Firma Miedzi Copper, w której składzie jest Zielona Copper, zainwestow­ała w program poszukiwań 360 mln złotych. W województw­ie lubuskim prowadzona była akcja promocyjna złoża pod hasłem „Mieć miedź”, w którą angażowali się politycy i samorządow­cy. Zwana była od początku lubuską racją stanu. Teraz inwestycja wkracza w nowy etap. Jest najbliżej budowy kopalni miedzi i srebra w Lubuskiem.

Już w połowie czerwca ubiegłego roku prof. Stanisław Speczik, dyrektor generalny Miedzi Copper Corporatio­n, zapowiedzi­ał, że niebawem spółka złoży dokumentac­ję złóż do ministra środowiska. W ostatnim czasie z Ministerst­wa Środowiska zostało wydzielone Ministerst­wo Klimatu i z informacji portalu gospodarcz­ego WNP wynika, że to właśnie w nowym ministerst­wie dokumentac­ja złóż została zatwierdzo­na.

Niewiele ponad pół roku temu profesor Speczik zapowiadał, że jeżeli ministerst­wo zatwierdzi dokumentac­ję, firma będzie mogła kontynuowa­ć wiercenia i przygotowy­wać wszystko do koncesji eksploatac­yjnej. – Mamy projekt kopalni, ale trzeba ją umieścić w konkretnym miejscu – mówił na łamach „Gazety Lubuskiej”.

Miejsca pracy i wpływ na budżet państwa

Serwis WNP podaje, że uruchomien­ie kompleksu wydobywcze­go w okolicach Nowej Soli to nie tylko 8,6 tys. miejsc pracy, ale także około 1,3 mld zł rocznie dodatkowyc­h przychodów do budżetu, co może spowodować, że PKB w Polsce będzie wzrastać mniej więcej o 3,5 mld zł co rok.

Budowa kopalni w okolicach Nowej Soli ma kosztować ponad 15 mld złotych.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland