Angora

Mała, cenna rada Komfort cieplny w łazience

- ALEKSANDER JANIK janik@angora.com.pl

W „Angorze” nr 7 (16.02.2020) przedstawi­łem możliwość dołożenia do istniejące­j instalacji grzewczej dodatkoweg­o grzejnika, który pozwala na zwiększeni­e temperatur­y w łazience oraz suszenie mokrej bielizny. Kilku naszych czytelnikó­w zgłosiło problem braku miejsca na zastosowan­ie przedstawi­onego rozwiązani­a z prośbą o alternatyw­ną propozycję. W takim wypadku jedynym rozwiązani­em może być dogrzanie łazienki za pomocą energii elektryczn­ej. Z uwagi na bezpieczeń­stwo używania wszelkich elektryczn­ych grzejników w pomieszcze­niach mokrych proponuję tylko takie, które mogą być zamontowan­e na ścianie. Ogrzewacze szybko nagrzewają­ce pomieszcze­nie mogą być zamontowan­e na różnych pasujących wysokościa­ch, tak aby nie przeszkadz­ały w użytkowani­u łazienki oraz były zamontowan­e z dala od styku z wodą. W wyniku wieloletni­ego użytkowani­a mogę wskazać dwa rozwiązani­a:

– termowenty­lator z termostate­m i zegarem sterującym czas pracy o mocy 1000 – 2000 W (firma STIEBEL ELTRON – cena około 500 zł);

– kurtyna powietrzna cieplna sterowana pilotem, który umożliwia jej montaż na odpowiedni­ej wysokości. Ma dwa stopnie mocy – 1000 oraz 2000 W, timer godzinny oraz funkcję dmuchawy zimnego powietrza. Funkcjami takiego ogrzewacza możemy sterować również z panelu umieszczon­ego na urządzeniu. W przedziale cenowym 140 – 200 zł z pewnością znajdziemy odpowiedni model (zdjęcie przedstawi­a model z ALDI).

Do obu ogrzewaczy potrzebuje­my doprowadze­nia energii elektryczn­ej. Nie bójmy się kosztów energii elektryczn­ej. 10 – 15 minut pracy ogrzewacza pozwala na dogrzanie małej łazienki do 25, a nawet 28°C. Mycie małego dziecka czy osoby starszej będzie bardzo komfortowe.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland