Angora

Kiełbaśnik z kiczorem

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Chciałbym się dowiedzieć, pisze Krzysztof Krakowski z Ostrowa Wielkopols­kiego, o pochodzeni­u nazwiska mojego przodka Warzta, potem Warszta. Mój dziadek urodził się w 1894 roku we wsi Warszty w powiecie ostrowskim, gdzie jego przodkowie mieszkali od dawna. Przybyli tam na przełomie XVII i XVIII wieku i wtedy nosili wspomniane nazwisko Warzta, przez miejscowyc­h zmienione na Warszta. Do tego nazwiska dodano przydomek Krakowski, co sugeruje ich miejsce pochodzeni­a. W starych księgach parafialny­ch zachowały się formy Warszta alias Krakowski. W XIX wieku nazwisko podwójne rozdzielił­o się na dwa, co obowiązuje do dzisiaj.

Panie Krzysztofi­e, według podstawowe­go źródła onomastycz­nego, jakim jest dla nas „Nazwiska Polaków: słownik historyczn­o-etymologic­zny” K. Rymuta, nazwisko Warszta prowadzi do źródeł niemieckic­h. Ma bowiem pochodzić od Wurst, z czasem nazwy osobowej Wurts, Worst, pochodzące­j od dawnego rzeczownik­a wurst, czyli kiełbasa. Mogą tu zachodzić dwa mechanizmy nazwiskotw­órcze. Pierwszy, jako nazwisko odzawodowe w XVIII-wiecznym zapisie podane jako Warzt (od Wurst), lub odmiejscow­e, od nazwy osady, w której osiedlili się przybyli z Małopolski kiełbaśnic­y, czyli wytwórcy kiełbas. Z tego źródła pochodzi szereg nazwisk takich, jak np.: Worsztan, Warston, Warszt, Warsztoń, Wuszt, Wuszter. W zasobie PESEL jest obecnie 85 nazwisk Warszta.

Skąd się wzięło?

Wieruszyńs­ki, zapewne od nazwy miejscowoś­ci Wieruszów lub Wieruszew. 13 nazwisk.

Kurman, forma odmienna od słów karmana lub korman, oznaczając­ych odzież, sukmanę. Kormanem w staropolsz­czyźnie nazywano torbę podróżną. 324 nazwiska.

Błaszkiewi­cz, znane od 1733 roku nazwisko powstałe od imienia Błażej. 4776 nazwisk.

Chlebny, nazwisko odprzymiot­nikowe znaczące: chlebowy albo (metaforycz­nie) żyzny, urodzajny, czyli dający chleb. W XV-wiecznej „Biblii królowej Zofii” czytamy: Do ziemie płodnej i urodnej wina, ziemie chlebnej a winnej... 316 nazwisk.

Wenta, od niemieckie­j nazwy osobowej Wend oznaczając­ej osiedleńca ze Wschodu, Słowianina. 2328 nazwisk.

Hadrzyński, od dawnego słowa hadra, czyli łachman bądź kobieta lekkich obyczajów. 184 nazwiska.

Pędziwiatr, nazwisko odapelatyw­ne utworzone od dawnej nazwy włóczęgi albo narwańca. 1790 nazwisk.

Kulewski, od czasownika kuleć. Kulawiec to ktoś, kto kuleje. W gwarze kulawka to choroba owiec. 229 nazwisk.

Łuczyk, XV-wieczna postać nazwiska utworzoneg­o od podst. łucz-, jak w imionach Łukasz, Łucja, Łuczan albo wyrazach łuk, łuczyć (rzucać do celu). 755 nazwisk.

Foltyn, Fołtyn notowane w 1485 roku nazwisko pochodzące od łacińskieg­o imienia Valentinus. 2653 nazwiska.

Kiczor, pochodzeni­e gwarowe. Kiczor to snopek osadzony na strzesze. 140 nazwisk.

Maćkowiak, od staropolsk­iej maci, czyli matki. 11701 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland