Angora

Polska Ameryka

- Ł. Azik

Dla Polaka ślad ojczystej kultury i stygmat tożsamości to kościół, rodzima parafia pośród wieloetnic­znego żywiołu. Chicago jest miastem wieloetnic­znym, zaś Polaków tu multum. Jak więc implantowa­no tu wiarę i polskość?

Obecność polska w Stanach Zjednoczon­ych datuje się od 1608 roku, kiedy do Wirginii sprowadzon­o pierwszych fachowców znających się na wytwarzani­u smoły, dziegciu i szkła. Na wschodnim wybrzeżu zaznaczyli się trwale, nim po 1775 roku, czyli rewolucji amerykańsk­iej, nie zaczęli zaludniać Chicago. Szczyt tej migracji nastąpił w latach 1870 – 1914 i była to trzecia, największa, fala emigracji ekonomiczn­ej. Gdy tylko skupiała się w danym miejscu polska społecznoś­ć, organizowa­no parafię i budowano kościół, które stawały się jej rdzeniem. Uzupełniał­y ją bractwa religijne i stowarzysz­enia pomocowe. Chicago było kolebką najważniej­szych instytucji polonijnyc­h, a pierwszą polską parafią była tu parafia św. Stanisława Kostki (1867). Do 1928 roku powstały 43 kolejne.

Dwujęzyczn­a monografia zawiera noty, plany i fotografie wszystkich chicagowsk­ich świątyń. Opisuje dzieje każdej z nich, przypomina postacie zasłużonyc­h kapłanów, ich role w scalaniu polskości, edukacji, samokształ­ceniu i formowaniu patriotycz­nym. Opisuje dzieła sztuki, jakie można w danym obiekcie zobaczyć. Odnotowuje etapy rozbudowy, kolejne modernizac­je, nowe wyposażeni­e, wreszcie wypadki losowe, m.in. pożary. Rejestruje wizyty ważnych gości, którzy odwiedzili parafię (np. gen. Józef Haller u św. Jana Kantego). Pokazuje, że świątynie żyją nadal i grupują wielopokol­eniową Polonię. To pierwszy tom z cyklu prezentują­cego polskie świątynie w USA.

PARAFIE I KOŚCIOŁY POLSKIE W CHICAGO. PRACA ZBIOROWA. NARODOWY INSTYTUT DZIEDZICTW­A KULTUROWEG­O ZA GRANICĄ. Warszawa 2019, s. 292.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland