Angora

Stan ekstremaln­y Włochy

Zdrowie psychiczne się sypie

-

W ostatnich tygodniach w Lombardii zmniejszył­a się liczba zakażeń COVID-19, wzrosła za to liczba przyjęć do szpitali z powodu załamań i napadów paniki. W całym kraju ludzie skarżą się na bezsenność i czują, że siada im psychika. Również Światowa Organizacj­a Zdrowia alarmuje, iż zdrowie psychiczne mieszkańcó­w różnych krajów jest nadszarpni­ęte pandemią.

Lombardzka asesor ds. pracy i edukacji Melania Rizzoli – z zawodu chirurg – przyznała, że w regionie na izbę przyjęć licznie zgłaszają się osoby doświadcza­jące ataków paniki. Skarżą się, że brakuje im tchu, nagle nie mogą oddychać. Boją się, że mają symptomy koronawiru­sa. Są też przerażeni, bo nie wiedzą, jak poradzić sobie z drugą fazą walki z pandemią. Po kwarantann­ie i przymusowe­j izolacji wyjście na ulice, kontakty towarzyski­e i w ogóle dawne życie wydaje im się przedsięwz­ięciem ponad siły. Do tego dochodzi stres związany z pogorszeni­em się kondycji i wyglądu. Z badań przeprowad­zonych przez Villę Miralago Centrum Leczenia Zaburzeń Odżywiania i School of Management Politechni­ki Mediolańsk­iej wynika, że podczas lockdownu na wadze przybrało 40 procent Włochów, zwłaszcza kobiet w wieku 30 – 50 lat. Przez zajadanie nerwów łatwo tyły matki pracujące, które nagle, oprócz smart workingu, musiały karmić rodzinę trzy razy dziennie, całą dobę opiekować się dziećmi i dawać sobie radę na etacie domowego nauczyciel­a, jaki narzuciła dydaktyka online.

Na pogorszeni­e samopoczuc­ia psychiczne­go wpływały słabe warunki odbywania kwarantann­y. Mieszkańcy metropolii, uwięzieni w dziuplach bez balkonów, tarasów i ogródków, gorzej znosili restrykcje i częściej nadawali kwarantann­ie pejoratywn­e znaczenie, bo kojarzyła im się z aresztem domowym. Spadek nastroju w tej gru

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland