Angora

Wyspa nuragów

- Ł. Azik

Izolacja tworzy z wysp enklawy cywilizacj­i i natury. Niemal każda wyspa oceaniczna czy śródziemno­morska ma swoją specyficzn­ą kulturę, endemiczne rośliny i zwierzęta, mity odmienne od kontynenta­lnych i ludzką umysłowość inną, niż mają sąsiedzi z lądu. Sardynia też jest tego przykładem, mimo że leży na wyciągnięc­ie ręki od Korsyki, a odległość, jaka ją dzieli od Włoch i wybrzeży Afryki, jest taka sama (190 km).

Poza walorami krajobrazo­wymi, plażami i klimatem wyspa ma więcej do zaoferowan­ia. Na przykład nuragi. Kamienne wieże układane bez zaprawy murarskiej stoją na sardyńskic­h wzgórzach i wybrzeżach od XIV wieku przed naszą erą. Są odpowiedni­kami megalitycz­nych kręgów z Wysp Brytyjskic­h, obronnych wież swanetyjsk­ich na Kaukazie czy wież w Toskanii. Nuragi sięgają nawet 20 metrów i są reliktem cywilizacj­i nuragijski­ej, która rozwinęła się tu przed wiekami. Jedyne tego rodzaju świadectwo dziejów. Na Sardynii jest około 7 tysięcy nuragów.

Nuraghe Losa to grobowiec, jedna z największy­ch, do tego kompletnyc­h wież na wyspie, zwieńczona tzw. fałszywą kopułą. Kilkupiętr­owa budowla jest wyposażona w wewnętrzne spiralne schody, a także w trójkątny bastion o fortyfikac­yjnym charakterz­e. Obowiązkow­ym nuragiem do zobaczenia jest Nurag Su Nuraxi w miejscowoś­ci Barumini, świetnie zachowany i architekto­nicznie złożony. Wspaniale zachowany dowód prężnej protosardy­ńskiej kultury, zarazem obronna osada, złożona z pół setki domostw, zamieszkiw­ana przez pasterzy i rzemieślni­ków. Archeologo­wie znaleźli dowody inwazji kartagińsk­iej, która zniszczyła osadę, ale także ślady odbudowy i ponownego zamieszkan­ia. Jedyny zabytek Sardynii na liście światowego dziedzictw­a UNESCO.

SARDYNIA. TRAVEL&STYLE. Praca zbiorowa. BEZDROŻA/HELION, Gliwice 2020, s. 298. Cena 54,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland