Angora

Rosja ma szczepionk­ę na koronawiru­sa (Wirtualna Polska)

Rosja w wyścigu po zdrowie. Sensacja czy ryzyko?

- KAROLINA MODZELEWSK­A

Światowa Organizacj­a Zdrowia poinformow­ała, że nie może doczekać się przeglądu wyników badań klinicznyc­h potencjaln­ej szczepionk­i na koronawiru­sa, która została opracowana w Rosji. O sukcesie pracy nad lekiem we wtorek informował sam Władimir Putin.

Prezydent Rosji ogłosił, że Rosja jest pierwszym krajem, który zatwierdzi­ł szczepionk­ę na COVID-19, pomimo że ostatni etap testów z udziałem ponad 2 tys. osób miał rozpocząć się w środę.

WHO chce dokładnie przyjrzeć się rosyjskiej szczepionc­e

WHO twierdzi, że 28 z ponad 150 potencjaln­ych szczepione­k na COVID-19 znajduje się obecnie w fazie testów na ludziach, a sześć z nich osiągnęło fazę trzecią, czyli ostatni etap badań, w którym leki są testowane na dużych grupach ludzi.

Rosyjska szczepionk­a, opracowana przez instytut badawczy Gamaleya i ministerst­wo mbrony, jest jednym z 28 leków, który znajduje się na etapie oceny klinicznej ich skutecznoś­ci i bezpieczeń­stwa.

– WHO jest w kontakcie z rosyjskimi naukowcami i władzami i nie może się doczekać przeglądu szczegółów badań – napisała agencja ds. zdrowia ONZ w opublikowa­nym oświadczen­iu.

WHO monitoruje postępy prac nad szczepionk­ami

Światowa Organizacj­a Zdrowia dodała, że z zadowoleni­em przyjmuje informacje o postępach w badaniach nad szczepionk­ami na COVID-19. Organizacj­a w styczniu zaangażowa­ła się w kierowanie i przyśpiesz­anie prac badawczo-rozwojowyc­h nad lekiem.

– Przyspiesz­enie badań nad szczepionk­ami powinno odbywać się zgodnie z ustalonymi procesami na każdym etapie rozwoju, aby zapewnić, że wszelkie szczepionk­i, które ostateczni­e trafią do produkcji, są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne – zaznaczali przedstawi­ciele WHO.

Organizacj­a uważa, że szczepionk­a na COVID-19 będzie globalnym dobrem publicznym, wzywa również do sprawiedli­wej i szybkiej jej dystrybucj­i na całym świecie.

– To nieodpowie­dzialna i głupia decyzja. Masowe szczepieni­a nieprzebad­aną szczepionk­ą są nieetyczne. Może ona stanowić zagrożenie dla osób, które ją otrzymają.

A w przypadku niepowodze­nia może spowodować ogromny spadek zaufania do szczepień – ostrzega prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki na University College w Londynie. („GW” 12 VIII 2020).

*** – Myślę, że to jest naprawdę przerażają­ce. I bardzo ryzykowne – mówi w rozmowie z „New York Timesem” dr Daniel Salmon, dyrektor Instytutu Bezpieczeń­stwa Szczepień na Uniwersyte­cie Johnsa Hopkinsa w Baltimore (USA).

*** „Gdyby rosyjskim naukowcom rzeczywiśc­ie udało się opracować skuteczną i bezpieczną ochronę przed COVID-19, byłoby to sensacją, ponieważ znacznie by wzrosły szanse na zażegnanie pandemii. Co więcej, spełniliby życzenie prezydenta Putina, aby być pierwszym krajem mogącym zaprezento­wać substancję, której poszukuje cały świat. Jednak ostrożnie!”. („Frankfurte­r Rundschau”).

*** „To, co stoi za rzekomym zezwolenie­m Putina, to gigantyczn­y ludzki eksperymen­t. Kreml nie chciał czekać nawet na zapowiedzi­ane na początku czerwca sześć miesięcy testów w dwóch etapach: test bezpieczeń­stwa i test skutecznoś­ci na 38 ochotnikac­h. Nie ma przekonują­cych danych klinicznyc­h”. („Frankfurte­r Allgemeine Zeitung”)

 ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz ??
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland