Angora

Ewa Wachowicz i Marek Brzeziński o gotowaniu

W KUCHNI EWY WACHOWICZ

-

Dostaję koresponde­ncję, w której pytacie mnie o przepisy na potrawy bezgluteno­we. Bardzo często smażę naleśniki, bo uwielbia je moja córka. Ponieważ w kuchni eksperymen­tuję, to dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na naleśniki z mąki gryczanej, a więc takiej, która pozbawiona jest glutenu. To jeszcze nie wszystko, bo mleko krowie zastąpiłam tu migdałowym. Wierzę, że potrawa przypadnie też do gustu tym, którzy cierpią na nietoleran­cję laktozy.

Lato to czas, kiedy mamy ochotę na nieco lżejsze menu. Tłuste mięsa zastępujem­y więc na przykład naleśnikam­i. Sprawdzą się one nie tylko jako danie obiadowe, bo można je serwować zarówno na śniadanie, jak i na kolację. Moi bliscy uwielbiają takie słodkie

śniadania na świeżym powietrzu, w ogrodzie. Potrawa ta może być wykonywana na kilka sposobów.

Z domu wyniosłam przepis na tradycyjne naleśniki, a więc z glutenem i na bazie mleka krowiego. Nie każdy jednak może jeść takie potrawy ze względu na różnego rodzaju dolegliwoś­ci. Dlatego też zdecydował­am się na zrobienie naleśników z wyłączenie­m tych składników. W przepisie wykorzysta­łam mleko migdałowe, ale możecie użyć dowolnego mleka roślinnego. Mąkę pszenną zastąpiłam z kolei gryczaną, która jest równie smaczna, ale też korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wytwarzana jest z ziaren gryki i ma niski indeks glikemiczn­y, a więc nie podnosi poziomu cukru we krwi. Co więcej, zawiera aminokwasy oraz błonnik, przeciwdzi­ałając zaparciom. Jej charaktery­styczny brązowy kolor sprawi, że nasza potrawa będzie wyglądała apetycznie i oryginalni­e.

Żeby było jeszcze smaczniej i ciekawiej, proponuję serwować naleśniki z dodatkiem domowej roboty kisielu malinowego. Niezbędne składniki oraz przepis na całą potrawę znajdzieci­e obok.

Składniki: 1 szklanka mąki gryczanej 1 szklanka wody 1 szklanka mleka migdałoweg­o 2 jajka 4 łyżki oleju z pestek winogron 1 łyżka miodu Do podania: kisiel malinowy maliny borówki amerykańsk­ie Dodatkowo: olej z pestek winogron do smażenia pierwszego naleśnika

Kisiel malinowy: 400 g malin 1 łyżka masła 1 łyżeczka cukru wanilioweg­o ksylitol do smaku 1 łyżka mąki ziemniacza­nej do zagęszczen­ia Przygotowa­nie: 1. Mąkę wsypać do miski. 2. Wodę i mleko podgrzać w garnku, wlać do mąki i od razu zmiksować.

3. Wybić jajka, wlać olej i miód. Ponownie zmiksować. Odstawić na kilka minut.

4. W garnku roztopić masło i rzucić maliny.

5. Podgrzewać, mieszając, aż puszczą sok.

6. Przyprawić cukrem waniliowym, posłodzić ksylitolem i zagotować.

7. Zagęścić mąką kartoflaną (wcześniej rozrobić ją w ½ szklanki zimnej wody). Podgrzewać, aż zgęstnieje.

8. Przed pierwszym smażeniem natłuścić patelnię odrobiną oleju. Wylać ciasto i usmażyć naleśnik z obu stron (trzeba uważać, aby nie przesmażyć naleśników, bo zrobią się twarde). Smażąc kolejne, nie trzeba już używać tłuszczu.

9. Podawać z kisielem malinowym i świeżymi owocami.

 ?? Fot. archiwum ??
Fot. archiwum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland