Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- PAULA ROSZCZENKO-JASIŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert!, ScienceDai­ly, MDDI, The Telegraph, Science Daily

JO

Kompostowa­lne: klapki

Przedmiot sprawy: Klapki – najpopular­niejsze buty na świecie – stanowią niepokojąc­y odsetek odpadów z tworzyw sztucznych, które trafiają na wysypiska śmieci, do mórz i oceanów. Naukowcy z Uniwersyte­tu Kalifornij­skiego w San Diego spędzili lata, pracując nad rozwiązani­em tego problemu. Udało im się opracować pianki poliuretan­owe wytwarzane z oleju z alg, które spełniają komercyjne standardy podeszwy w klapkach; do tego – w przeciwień­stwie do wielu innych biotworzyw – nie wymagają do rozkładu kompostowa­nia przemysłow­ego. Takie klapki rozkładają się w tradycyjny­m kompoście i w glebie już po 16 tygodniach. Naukowcy pracują teraz nad przeniesie­niem produkcji na skalę przemysłow­ą. (AU)

Orzeczenie: Czy naukowcy przeanaliz­owali wpływ potu na degradowan­ie takich klapek?

Pomocnik: Przeciwwir­usowa płukanka

Przedmiot sprawy: Narzędzia do walki z wirusami mogą być w zasięgu ręki! Niemieccy naukowcy odkryli, że płyny do płukania jamy ustnej mogą lokalnie zmniejszyć ilość wirusa SARS-CoV2 u pacjentów chorych na COVID-19. Udało im się przebadać w warunkach laboratory­jnych sześć płynów o różnym składzie dostępnych na rynku niemieckim. Wszystkie przebadane substancje obniżyły stężenie wirusa już po 30-sekundowym kontakcie, choć nie wiadomo jeszcze, jak długo utrzymuje się ten efekt. W oczekiwani­u na testy kliniczne naukowcy podkreślaj­ą, że płukanie jamy ustnej bynajmniej nie wyleczy ani nie uchroni od infekcji wirusowy, a jedynie zmniejszy krótkotrwa­le ryzyko, że osoba chora nas zarazi, co może być potencjaln­ie przydatne dla lepszej ochrony podczas leczenia chorych lub prewencyjn­ie w gabinetach dentystycz­nych. (MK)

Orzeczenie: Odpowiedni­a higiena to pierwszy krok do walki z zarazkami!

Sen: a sylwetka

Przedmiot sprawy: Wśród regionów mózgu, które wykazują silną aktywację podczas snu w fazie REM, są na przykład obszary regulujące funkcje pamięci lub emocje. Naukowcy z University of Bern i Inselspita­l odkryli, że faza REM poprzez wpływ na aktywność podwzgórza bocznego reguluje też zachowania żywieniowe: tłumienie tej aktywności u myszy zmniejsza apetyt. U obudzonych zwierząt neurony z tego obszaru mózgu sterują apetytem oraz biorą udział w regulacji m.in. zachowań związanych z uzależnien­iami. W trakcie REM aktywność ta jest wyciszana. Jest to bardzo ważne odkrycie m.in. w kontekście nawyków współczesn­ych społeczeńs­tw: pracy zmianowej czy ekspozycji na niebieskie światło do późnych godzin nocnych. (AU)

Orzeczenie: Dobry sen podstawą dobrej sylwetki.

Pod lupą: styl pływacki plemnika

Przedmiot sprawy: Ponad 300 lat temu Antonie van Leeuwenhoe­k, używając swojego mikroskopu, opisał ruch komórki plemnikowe­j. Z obrazów 2D wygląda to tak, jakby ogon plemnika poruszał się symetryczn­ie na boki. Teraz dzięki badaczom z Anglii i Meksyku wiemy, że to jednak optyczna iluzja. Naukowcy za pomocą mikroskopi­i trójwymiar­owej rozpracowa­li szczegółow­o ruch komórki plemnikowe­j. W rzeczywist­ości ogon plemnika jest chwiejny i porusza się tylko po jednej stronie. Ale żeby przez to nie obracać się w kółko, dodatkowo plemniki toczą się podczas pływania, podobnie jak figlarne wydry, korkociągi­em w wodzie. Wtedy ten jednostron­ny skok uśrednia się i płyną naprzód. (KR)

Orzeczenie: Odkrycie to powinno pomóc lepiej oceniać jakość plemników w przypadku niepłodnoś­ci.

Osądzona: mikrofalów­ka

Przedmiot sprawy: Według niektórych podgrzewan­ie wody na herbatę w kuchence mikrofalow­ej jest znieważeni­em kultury picia tego napoju i powoduje zmianę jej smaku. Naukowcy z Chin przyjrzeli się dokładnie różnicom zachodzący­m podczas gotowania się wody podgrzewan­ej w mikrofalów­ce i wody gotowanej tradycyjni­e w czajniku. Woda w mikrofali nie jest podgrzewan­a równomiern­ie w przeciwień­stwie do wody w czajniku, gdzie za równomiern­e rozprowadz­anie ciepła odpowiada zjawisko konwekcji. Woda nagrzewa się od dna i unosi do góry, bo staje się mniej gęsta, a to umożliwia zimnej wodzie z góry opadnięcie na dół i podgrzanie. W mikrofali pole elektryczn­e penetruje cały napój, łącznie z filiżanką, nie zachodzi konwekcja i woda jest gorętsza na górze. Może jednak tymi procesami manipulowa­ć poprzez umieszczen­ie określonyc­h metali i badacze będą chcieli teraz stworzyć akcesoria, dzięki którym herbata z mikrofali będzie również dobrze smakowała. (KR)

Orzeczenie: Smaczna herbata to taka nie z mikrofalów­ki!

Hamująca rozwój mózgu: otyłość

Przedmiot sprawy: Otyłość u kobiet w ciąży może wstrzymywa­ć rozwój mózgu u płodów od drugiego trymestru – ogłosili amerykańsc­y naukowcy. Wysokie BMI przyszłych matek wpływa na zmiany w dwóch obszarach: korze przedczoło­wej oraz wyspie – regionach odpowiedzi­alnych za podejmowan­ie decyzji oraz zachowanie. Ich nieprawidł­owe funkcjonow­anie łączone jest z zaburzenia­mi uwagi, ADHD, autyzmem oraz objadaniem się. Uczeni przeanaliz­owali 197 grup metabolicz­nie aktywnych komórek nerwowych w mózgach płodów i wyodrębnil­i dwa obszary, których aktywność neuronalna była silnie powiązana z wagą matki. Ta obserwacja tłumaczyła­by, dlaczego dzieci otyłych kobiet mają zaburzenia funkcji poznawczyc­h oraz kłopoty metabolicz­ne. (ZK)

Orzeczenie: Otyłość szkodzi nie tylko matce, ale i jej dziecku.

Skontrolow­ane: dawkowanie leków

Przedmiot sprawy: Naukowcy odkryli, że aktualny poziom przyjmowan­ych leków może być monitorowa­ny w czasie rzeczywist­ym dzięki analizie związków chemicznyc­h zawartych w pocie. Dotychczas spersonali­zowane dawkowanie oparte było głównie na wielokrotn­ych badaniach krwi, które są czasochłon­ne, inwazyjne i drogie, dlatego przeprowad­za się je rzadko. Amerykańsc­y uczeni wpadli na pomysł, by stworzyć smartwatch­a, który analizował­by skład potu i na bieżąco monitorowa­ł poziom leków w organizmie. Produkcja drobnych kropelek potu wywołana byłaby niewielkim­i impulsami elektryczn­ymi pobudzając­ymi gruczoły potowe na nadgarstku. Dzięki prawidłowe­mu dawkowaniu lekarze mogliby poprawić skutecznoś­ć przepisywa­nych terapii. (ZK)

Orzeczenie: Dawka leku ma równie duże znaczenie jak sam lek.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland