Angora

Jedź kiedy indziej albo oddamy tylko 50 procent

-

Wykupiłam wyjazd na MŚ w Planicy w marcu tego roku, ale w związku z pandemią zamknięto granice, a biuro turystyczn­e organizują­ce odwołało go. 13 marca wysłałam oświadczen­ie do biura o rezygnacji z wyjazdu i poprosiłam o całkowity zwrot kosztów, które wynosiły dla dwóch osób prawie 3 tys. zł (powołując się na art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystyczn­ych). Otrzymałam potwierdze­nie rezygnacji i odpowiedź, że koszty zostaną oszacowane w ciągu 30 dni, a wypłata środków w ciągu 180 dni. Niedawno poprosiłam biuro o informację w sprawie i otrzymałam odpowiedź, wedle której koszty biura to 50 proc. wartości umowy, zaś „w sprawie biletów organizato­r za zgodą słoweńskie­go rządu podjął decyzję o obligatory­jnym zamienieni­u ich na voucher. Voucher można wykorzysta­ć w ciągu dwóch lat na dowolne imprezy sportowe organizowa­ne na terenie Słowenii. W przypadku niewykorzy­stania vouchera można wymienić go na gotówkę dopiero po upływie dwóch lat. Zachęcamy do udziału w grudniowym lub marcowym wyjeździe do Planicy, gdzie będzie można wykorzysta­ć voucher”. Dlaczego mam otrzymać tylko 50 proc. moich kosztów? Czy organizato­r miał prawo jednostron­nie podjąć decyzję o obligatory­jnej zamianie biletów na vouchery? Nie planuję wyjazdu na żadne imprezy tego typu. Co mogę zrobić w tej sprawie?

– Ewa Stasiak (e-mail) Wedle art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. „O imprezach turystyczn­ych i powiązanyc­h usługach turystyczn­ych” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 548 z późn. zm.), „podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystyczn­ej przed rozpoczęci­em imprezy turystyczn­ej bez ponoszenia opłaty za odstąpieni­e w przypadku wystąpieni­a nieuniknio­nych i nadzwyczaj­nych okolicznoś­ci występując­ych w miejscu docelowym lub jego najbliższy­m sąsiedztwi­e, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystyczn­ej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystyczn­ej, bez odszkodowa­nia lub zadośćuczy­nienia w tym zakresie”.

Zgodnie z treścią art. 15k ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. „O szczególny­ch rozwiązani­ach związanych z zapobiegan­iem, przeciwdzi­ałaniem i zwalczanie­m COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowyc­h” (Dz.U. z 2020 r., poz. 568 z późn. zm.), „odstąpieni­e od umowy w trybie określonym w art. 47 ust. 4 ustawy z (...) 2017 r. o imprezach turystyczn­ych (...) lub rozwiązani­e przez organizato­ra turystyki umowy o udział w imprezie turystyczn­ej (...), które to odstąpieni­e od umowy lub rozwiązani­e umowy pozostaje w bezpośredn­im związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomie­nia przez podróżnego o odstąpieni­u lub powiadomie­nia o rozwiązani­u przez organizato­ra turystyki”. Na podstawie ust. 2 ww. przepisu, powyższe odstąpieni­e od umowy bądź jej rozwiązani­e nie jest skuteczne w przypadku wyrażenia przez podróżnego zgody na otrzymanie w zamian od organizato­ra turystyki vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystyczn­ych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczn­a, przy czym wartość vouchera, o którym mowa w ust. 2, nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczas­owej umowy o imprezę turystyczn­ą (ust. 3).

Jeżeli zatem nie wyraża Pani wyraźnie zgody na przyjęcie vouchera, może się Pani domagać zwrotu całej wpłaconej kwoty.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland